Контакт

Спорт

Мајорка ја потопи „жолтата подморница“

Објавено пред

Фудбалерите на Мајорка ја прекинаа лошата низа откако во првиот меч од неделната програма во Ла Лига забележаа победа над Вилјареал 3:1. Натпреварот на Балераските острови го обележаа пеналите, два за домаќините и еден за гостите.

Мајорка стекна предност од два гола во првото полувреме откако од белата точка Серхио Асенхо го совладаа најпрвин Жуниор Лаго, а потоа и Даниел Родригез.

На сличен начин Вилјареал во 49 минута ја намалија предноста на Мајорка. Стрелец од пенал беше ветеранот Санти Казорал.

Само четири минути подоцна младиот Јапонец Кубо го постави конечниот резултат.

Мајорка по 13 рунди има 14 поени, четири помалку од Вилјареал.

Македонскиот репрезентативец Александар Трајковски не беше во конкуренција во тимот на Мајорка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Русија има нов селектор

Објавено пред

Актуелниот тренер на Ростов, Валериј Карпин, во наредните 18 месеци ќе биде и селектор на фудбалската репрезентација на Русија.

Карпин (52), го предводи Ростов од 2017 година. Претходно како тренер работел во Спартак од Москва, Мајорка и Торпедо од Армавир.

На кормилото на Русија, тој доаѓа на местото на Станислав Черчесов, кој доби отказ по неуспехот на Европското првенство. Русија, во конкуренција на Белгија, Данска и Финска не успеа да ја мине групата.

Карпин во кариерата 72 пати играл за националниот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Торино покажува интерес за Барди

Објавено пред

Енис Барди, во летниот преоден рок, би можел да го напушти Леванте. Клубот од Валенсија има финансиски проблеми, поради што мора да продаде еден или двајца од најдобрите играчи.

Пред неколку дена италијанските медиуми шпекулираа дека великанот Милан се распрашува за услугите на македонскиот репрезентативец, а денес печатот на Апенинскиот полуостров објави дека и Торино сака да го види Барди во своите редови.

Барди во Леванте пристигна во 2017 година од Ујпешт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Видал може да замине без обесштетување

Објавено пред

Интер до крајот на преодниот рок има намера да се ослободи од Артуро Видал. Новиот тренер, Симоне Инзаги, му соопштил на Чилеанецот дека не му е потребен во тимот.

Интер се обидува да го продаде 34-годишниот фудбалер. Засега, поради неговата голема плата, тоа за клубот е невозможна мисија.

„Газета дело Спорт“ пишува дека Интер се подготвени да го раскинат договорот со Видал и на тој начин да спаси 6,5 милиони евра. Според овој извор, досега интерес за Видал покажале само клубови од Јужна Америка: Бока јуниорс, Фламенго и Клуб Америка од Мексико.

Видал во професионалната кариера, која трае од 2005 година играл за Коло-Коло, Баер Леврркузен, Јувентус, Баерн, Барселона и Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија6 часа

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија6 часа

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт7 часа

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија8 часа

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија9 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет10 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа12 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт12 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ12 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија13 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија23 часа

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ1 ден

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија1 ден

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ1 ден

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ1 ден

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија1 ден

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион2 дена

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Досие