Контакт

Спорт

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство.

Првите два натпревари, Македонија ги одигра во Букурешт, на 13. и 17.јуни против Австрија односно Украина.

Македонија на овие натпревари имаше поддршка од околу 4.000 навивачи. Романските медиуми, пишуваат дека од нивната посета на метрополата, кафеаните, кафулињата и баровите заработиле околу 450.000 евра.

Според овие извори, за четири дена, македонските навивачи испиле помеѓу 70.000 и 75.000 литри пиво.

Во само пет барови, во стариот дел од градот, навивачите испиле три цистерни со пиво. Капацитетот на една цистерна е околу 25.000 литри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тентоглу во последната серија скокна до златниот медал

Објавено пред

Милтијадос Тентоглу од Грција, изненадувачки, го освои златниот медал во скок во далечина, на Олимписките игри во Токио.

Гркот во последната серија скокна 8,41 метри. Ист резултат забележа и Кубанецот Хуан Мигел Ечеверија. Златото му припадна на Тентоглу поради подобрите серии (8,11 метри, 8,10 метри, 8,15 метри).

Кубанецот Ечеврија и неговиот сонародник Мајкел Масо, немаа среќа во финалето. Двајцата се повредија, поради што Ечеверија не скокна во последните две серии, додека Масо на залетиштето се појави само два пати.

Масо во првата серија скокна 8,21 метар, во втората 8,05 метри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Убедливи победи на Шпанија и Србија

Објавено пред

Дерби мечевите на ватерполо турнирот на Олимписките игри, во Токио, донесоа лесни победи на Србија и Шпанија во дуелите со Црна Гора, односно Хрватска.

Србија славеше во натпреварот со Црна Гора со 13:6. Србите првата четвртина ја добија со 6:1, со што го отворија патот кон победата. Филиповиќ кај Србија постигна три гола, исто толку на спротивната страна реализираше Ивовиќ.

Шпанија, со пет победи, ги заврши натпреварите во Б-групата. Против Хрватска, Шпанците славеа со 8:4. Хрватите играа лошо во нападот, во одбраната блескаше голманот Бијач, кој спречи денакл на својот тим.

Во четврт-финалето на ватерполо турнирот ќе играат Грција-Црна Гора, Италија-Србија, Хрватска-Унгарија и Шпанија-САД.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крис Пол си оди од Финикс Санс

Објавено пред

Крис Пол, ова лето ќе стане слободен играч. Ветерано, пред две недели со Финикс Санс се бореше за титулата во НБА лигата. Во шест натпревари шампиони станаа Милвоки Бакс.

Америанските медиуми објавија дека Пол, одбил да потпише нов едногодишен договор со Финикс „тежок“, 44 милиони долари.

Ова значи дека Пол ќе се стекне со статус „неограничено слободен играч“ и ќе може да избира каде ќе ја продолжи кариерата.

Пол се поврзуваше со ЛА Лејкерс, но откаков о овој тим пристигна Расел Вестбрук, таа опција повеќе не е реална.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија3 часа

Прослава на Илинден на Мечкин Камен во Крушево

Денеска се празнува 2 Август – Денот на Републиката. Ден со кој на Илинден во 1903 година – со Илинденското...

Македонија11 час

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт13 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија15 часа

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт16 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија18 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион19 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија21 час

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа22 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет22 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа23 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ24 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија1 ден

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет1 ден

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт1 ден

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион2 дена

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет2 дена

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Досие