Контакт

Спорт

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Објавено пред

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија.

Волкановски утринава во Лас Вегас го победи на поени досегашниот шампионот Макс Холовеј, со што ја забележа својата 18-та последователна победа, а притоа на Холовеј му го нанесе првиот пораз во изминативе 6 години.

Волкановски е роден во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од македонското село Беранци. Пред многу години тој се преселил во Австралија.

Волкановски уште од почетокот на борбата тргна супериорно.

Актуелниот шампион не успеа да го наметне својот ритам, па поразот за него беше неминовен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Игуаин: Сари го извлече најдоброто од мене, двајцата сме тврдоглави!

Објавено пред

Напаѓачот на Јувентус, Аргентинецот Гонзало Игуаин рече дека од сите досегашни тренери научил многу, но смета дека италијанскиот стратег Маурисио Сари од него го извлекол најдоброто. Игуаин и Сари соработуваа и во Наполи во сезоната 2015/2016 кога Аргентинецот постигна 36 гола.

Меѓу другите, во кариерата аргентинскиот ас соработуваше и со Даниел Пасарела, Фабио Капело, Хуанде Рамос, Жозе Мурињо…

„Многу научив од сите тренери со кои работев, но без дилеми Сари е единствен кој го извлече најдоброто од мене. Тој никогаш не се откажува. Сари е толку тврдоглав што во мојот случај ми помага. Имаме добар однос. Двајцата сме тврдоглави, понекогаш ќе се судриме, но тоа е добар конфликт“ – рече Игуаин.

Минатата полусезона беа заедно и во Челси, а од летоска се заедно во Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Косовецот Рахмани соиграч на Елиф Елмас во Наполи

Објавено пред

Капитенот на фудбалската репрезентација на Косово, Амир Рахмани потпишува петгодишен договор со калчолигашот Наполи.

Рахмани, кој ќе биде соиграч на нашиот Елиф Елмас ќе заработува 1.8 милиони евра годишно, а до крајот на сезоната ќе остане на позајмица во Верона која за овој трансфер ќе добие отштета од 14 милиони евра.

Интересно е тоа што Верона на Рахмани ќе заработи 12 милиони евра ако се знае дека минатото лето тој дојде во „градот на љубовта“ од Динамо Загреб за само 2 милион евра.

Вниманието на челниците на Наполи го заслужи со одличните партии во есенската полусезона во Серија А, каде во првите 19 кола пропушти само 11 минути.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рано е за „пензија“, Петар Ангелов-Диви ќе брани во Пролет

Објавено пред

На Фејсбук страната на ракометниот клуб Тинекс Пролет од Скопје денеска се појави фотографијата на поранешниот македонски репрезентативен голман, Петар Ангелов – Диви (43). Од клубот информираат дека отсега Ангелов ќе го брани голот на скопскиот прволигаш. Голманот потпишал договор со Пролет на година ипол.

Петар Ангелов кариерата ја започна во 1997 година во Тиквеш од Кавадарци.

Има настапувано и за Пелистер, Вардар и Металург во Македонија, додека во странство ги бранеше боите на Трембле во Франција, Анталија во Турција, Кремс во Австрија и Ратинген во Германија.

Голот на ракометната репрезентација го бранеше од 2002 до 2016 година на вкупно 138 натпревари.
Фото: РК Тинекс Пролет

Прикажи повеќе...

Најново

Интервју/Дебата44 минути

(Видео) Шкријељ : Мизрахи да не биде изненадена, во Демир Капија затекнавме корисници врзани за радијатор

Дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ во интервју за „Макфакс“ изјави дека корисниците во домот во Деемир Капија до пред три години...

Македонија3 часа

Вооружен грабеж во НЛБ Банка во Ѓорче Петров

Утринава во експозитурата Ѓорче Петров на НЛБ Банка се случи вооружен грабеж. Од банката велат дека вработените и сите клиенти...

Регион4 часа

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ5 часа

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет5 часа

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија6 часа

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија6 часа

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет7 часа

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион7 часа

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет7 часа

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Свет7 часа

Oслободени новинарите на „Анадолија“ коишто беа уапсени во Каиро

Новинарите на турската државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од...

Регион7 часа

(Видео) Масовни протести – Црна Гора ги брани верските објекти

Илјадници верници на Српската православна црква и граѓани протестираа против Законот за верската слобода. Црногорскиот митрополит Амфилохие, кој ја предводеше...

Свет21 час

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија1 ден

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа1 ден

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ1 ден

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија1 ден

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ1 ден

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет1 ден

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ1 ден

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Досие