Контакт

Спорт

Македонија „на мускули“ до триумф во Финска, домашниот голман со меч на кариерата

Објавено пред

Машката македонска ракометна репрезентација не задоволи со играта, но со искусен пристап во второто полувреме оствари победа со 27-22 на гостувањето кај Финска, во претпоследното 5-то коло од групата 7 од квалификациите за Европското ракометно првенство во Шпанија. Со тоа местото на ЕП веќе не е доведено во прашање.

dobivaj vesti na viber

Ако се сумираат впечатоците од мечот, Финска беше доминантна селекција во првото полувреме благодарение на летаргичноста на момците предводени од Кире Лазаров. По првите 30 минути на семафорот во салата во финскиот град Рихимаки стоеше 14-12 за домаќинот.

Најзаслужен за ваквиот развој на настаните во првиот дел беше домашниот голман Росландер кој собра 11 интервенции.
Македонија со многу дупки во одбраната и без Лазаров, Миркуловски, Стоилов и Кузмановски на стартот на мечот делуваше помалку незаинтересирано за надигрување со противникот кој е далеку зад реномето на македонската селекција.

По 15-тина минути селекторот Кире Лазаров викна тајм аут, па споменатите четворица се најдоа на паркетот. Сепак, тоа драстично не ги смени работите на теренот, па на полувреме Македонија отиде со -2 гола.

Во второто полувреме Македонија тргна со два гола и набрзо резултатот беше израмнет, 14-14.
Финците ја вратија предноста, домашниот голман одбрани два седмерци на Лазаров, но нашата репрезентација „стегна во одбраната“, па во 42-та минута на семафорот стоеше 17-17.

Во 46 минута резултатот повторно беше израмнет 19-19, а водство на Македонија не дозволуваше голманот Росландер кој
во 47. минута ја забележа својата 18-та одбрана. Посебно опасен за нашите ракометари беше по ударите од 7 метри.

По последното водство од 7-8, конечно Македонија поведе со 19-20, стрелец Лазаров со неговиот четврти погодок во 48 минута.

Дебитантот Игор Ѓоргиев ги забележа своите први два погодока во националниот состав, и тоа од пенал.

Серијата на Македонија за пресврт на мечот беше 4-0 за највисоки +3, 19-22 во 52. минута.

6 промашени пенали за Македонија на овој меч од 12 обиди.

Македонија до крајот рутинирано стигна до конечен триумф од 27-22.

Кире Лазаров постигна 5 гола, исто толку имаше и Кузмановски, а голманскиот тандем Митревски – Томовски имаше 15 интервенции.

Голманот Росландер кај Финска мечот го заврши со феноменални 20 интервенции, додека кај стрелците Гранлуд даде 6 гола, а пет реализираше Мартин.

Во последното коло од овие квалификации Македонија ја пречекува Швајцарија.
Фото: РФМ

Спорт

Прв пораз за Емил Рајковиќ и ЦСКА Москва во ВТБ лигата

Објавено пред

Македонскиот стратег Емил Рајковиќ го претрпе првиот пораз со ЦСКА Москва по серијата од 24 последовни победи во ВТБ лигата. ЦСКА Москва загуби на домашен терен од Зенит со 86:90 во драматичен натпревар.

dobivaj vesti na viber

Зенит го најави изненадувањето во првиот период кој го доби со 18:26, но потоа одговори ЦСКА Москва и на полувреме замина со три поени предност (42:39).

Драматичниот меч се решаваше во последната четвртина, а Алексеј Швед не успеа да реализира при минимално водство на гостите (77:79). Зенит поведе со 77:83 и успеа да слави триумф со конечни 86:90.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио освои бод во Верона

Објавено пред

Лацио ремизираше (1:1) на гости против Верона и се искачи на четвртата позиција на табелата во Серија А со 39 бода. Сега „лацијалите“ имаат бод повеќе од Аталанта во трката за пласман во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viberШпанецот Педро во 45.минута донесе водство за Лацио, но Сирил Нгонг не дозволи пораз за Верона откако погоди во 51.минута од мечот.

Верона по ова реми се наоѓа на 18. позиција со 14 освоени бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бојан Миовски во тимот на колото во Шкотска

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски доби место во најдобриот тим на колото во првенството на Шкотска, што го објавува влијателниот „Би-Би-Си“. Напаѓачот на Абердин имаше одличен настап за својот тим во триумфот од 3:1 против Мадервил.

dobivaj vesti na viber

Миовски постигна два гола во победата на Абердин.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа39 минути

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија4 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија7 часа

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија7 часа

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион7 часа

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија7 часа

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може...

Свет8 часа

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија8 часа

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија9 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија9 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа9 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Македонија10 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет12 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ12 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија12 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа13 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа13 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа13 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија1 ден

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет1 ден

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...