Контакт

Спорт

Македонија утре ќе ги добие противниците во Лигата на нации

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија, утре ќе ги добие противниците за новата сезона во Лигата на нации.

Во третата сезона, Македонија, ќе се натпреварува во Ц-дивизијата. Македонија се наоѓа во вториот шешир, заедно со Грција, Белорусија и Луксмебург.

Носители на ждрепката во оваа дивизија се: Турција, Словачка, Бугарија и Северна Ирска.

Натпреварите ќе се играат во јуни и септември наредната година. Првото и второто коло на програмата ќе бидат од 2. до 8.јуни, третото и четвртото од 8. до 14.јуни, а последните две кола ќе се одиграат од 22. до 27.септември.

Првото место во групата носи пласман во Б-дивизијата.

Завршниот турнир на четири најдобри репрезентации од А-дивизијата ќе се одржи во јуни 2023 година.

Фото/ffm.mk

Спорт

ФИНА го одложи СП во ватерполо

Објавено пред

Светската пливачка федерација (ФИНА), го одложи Мундијалот во ватерполо за наредната година. Владата на Јапонија, побара од ФИНА, Светското првенство да биде одложено поради пандемијата на коронавирусот.

Светското првенство требаше да се одржи во Фукуока од 13. до 29.мај. Отприлика во истиот термин, ватерполо Мундијалот, ќе се одржи наредната година.

Одлуката на ФИНА значи дека за една година ќе биде поместено и Светското првенство во Доха. Наместо во ноември 203, овој шампионат ќе се одржи во 2024 година.

Актуелен светски првак во ватерполо е Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рајевац повеќе не е селектор на Гана

Објавено пред

Српскиот тренер, Милан Рајевац, повеќе не е селектор на фудбалската репрезентација на Гана. Рајевац доби отказ по дебаклот, што го доживеа со репрезентацијата на Африканскиот куп.

Гана, на Купот на Африка во Камерун, пристигна како фаворит за висок пласман, а од турнирот си замина по завршувањето на првиот круг, со само еден освоен бод.

„Црните ѕвезди“, бодот го освоија против Габон (1:1), а останаа без бодови против Мароко (0:1) и Коморските острови (2:3).

Рајевац пред неполни четири месеци се врати на кормилото на Гана, но не успеа да ги повторни резултатите од првиот мандат. Гана со Рајевац на селекторската позиција, во 2010 година играше во четврт-финалето на Светското првенство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кријос: Тренерот на Павиќ и Мектиќ сакаше да се тепа со нас

Објавено пред

Ник Кирјос и Танасис Кокинакис, вчера, приредија големо изненадување на Австралија опен. Во второто коло, во игра на двојки, тие ја победија најдобрата светска двојка Матеј Павиќ и Никола Мектиќ.

Австралијците славеа во два сета против актуелните олимписки шампион (7/6, 6/3).

Мечот мина во пеколна атмосфера, која ја приредија домашните навивачи, а по завршувањето на мечот имало обид за физичка пресметка пред соблекувалните. Кирјос открил дека тренерот на Павиќ му се заканил дека ќе го претепа, бидејќи во играта со топче погодил еден од двајцата хрватски тенисери.

„Само да знаете дека вчера по дубл-мечот, еден од моите притивници сакаше да ме истепа.

Интересот за наредниот дуел на Кирјос и Кокинакис е огромно, организаторот соопшти дека веќе се продадени сите 7.000 билети.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Македонија1 час

Лирман: Важно е ЕУ, каде што припаѓа и Бугарија, да си го одржи ветувањето кон Северна Македонија и Албанија

Државната министерка во германското МНР, Ана Лирман ги поздрави позитивните сигнали од првата средба на македонскиот и бугарскиот премиер во...

Свет1 час

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија2 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет2 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија3 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија17 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија18 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија19 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија20 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион21 час

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет23 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија2 дена

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија2 дена

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 дена

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Досие