Контакт

Спорт

Макс Ферстапен е новиот шампион во Формула 1

Објавено пред

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон (Мерцедес) беше на само еден чекор да биде старо-новиот шампион во Формула 1 и по рекорден осми пат ја освои титулата во најбрзиот циркус. Сепак Ферстапен е тој кој се радува на првата титула во кариерата.

Сепак финишот на денешната последната сезонска трка за ГН на Абу Даби донесе неверојатен пресврт за кој уште долго ќе се раскажува. А не одеше речиси ништо во корист на Холанѓанецот во текот на 58-те круга во Абу Даби.

Иако Британецот стартуваше од втората позиција, уште по првиот свиок го претекна директниот противник за титулата – Макс Ферстапен од Ред Бул и до крајот на 58-те круга рутинирано стигна до нова, четврта победа во низа за нова титула.

Првите кругови од трката донесоа најголеми возбудувања затоа што Холанѓанецот се најде во позиција да си го врати првото место, по што дојде до контакт меѓу двајцата возачи, а Хамилтон мораше да излезе од патеката за да го задржа првото место.

Иако Ферстапен тврдеше дека Хамилтон направил повреда на правилата со тоа што ја „пресече“ патеката, сепак помина без санкција.

Откако двајцата првопласирани возачи (ја започнаа денешната трка со по 369,5 поени) ги сменија пневматиците, клупскиот колега на Ферстапен, Серхио Перез се обидуваше да го забави Хамилтон и да му помогне на Холанѓанецот да дојде до предност, но Британецот успеа да го надмине „ризичното“ возење на Мексиканецот и повторно ја заземе лидерската позиција на трката што потоа не ја испушташе се до самиот финиш.

Откако Николас Латифи се удри во заштитниот ѕид во 53 круг, заштитното возило мораше да излезе на патеката, па Хамилтон остана со стари гуми, со нив возеше повеќе од 40 круга, а Ферстапен со нови пневматици.

До претпоследниот круг „сејфти кар“ беше на патеката, па во последниот круг Холанѓанецот го мина конкурентот за шампионска титула.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Главните играчи на Данска ќе одморат против Франција

Објавено пред

Данска е единствената репрезентација која избори пласман во полу-финалето на Европското првенство во ракомет. Останатите патници, во завршниот круг, ќе бидат познати по одигрувањето на последното коло.

Откако обезбедија место меѓу најдобрите четири селекции на турнирот, селекторот на светските шампини, Николај Јакобсен, најави дека во последното коло ќе ги одбори главните играчи.

Противник на Данска во последното коло ќе биде Франција. Французите со Исланд се борат за второто место во полу-финалето од Групата 1. Франција со бод ќе биде во полу-финалето, додека Исланд мора да ја победи Црна Гора и во исто време да чека победа на Данска за влезе во борбата за медали.

„Наша главна цел е да бидеме свежи за полу-финалето во петок, тоа сега е најважно за нас. Поради тоа некои играчи ќе добијат одмор против Франција. Допрва ќе видам на кого му е потребен одмор, пота ќе ја донесам одлуката“, рекол Јакобсен.

Одлуката на Јаокбсен сигурно нема да наиде на одобрување во таборот на Исланд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија се засили со играч на Базел

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Валенсија го донесе првото засилување во зимскиот преоден рок. Од Базел на „Местаља“ пристигна Ерај Чомерт (23). За овој трансфер Валенсија издвои 800.000 евра.

Швајцарецот со турско потекло, потишал договор до јуни 2026 година. Сумата на трансферот е мала бидејќи договорот на фудбалерот со Базел истекуваше на крајот од сезоната.

Чомерт на „Местаља“ ќе игра со својот поранешен соиграч Омар Алдерете.

Прикажи повеќе...

Спорт

Њукасл му нудат богатство на Лингард

Објавено пред

Челниците на Њукасл не се откажуваат од намерата да го засилат тимот со Џеси Лингард. Подготвени се да издвојат значителна сума за да го донесат на позајмица фудбалерот на Манчестер јунајтед.

Лингард не е задоволен од статусот што го има на „Олд Трафорд“. Кај новиот менаџер, Ралф Рангник, во последните 50 дена има одиграни само една минута.

За да го реализираат планот, челниците на Њукасл на Јунајтед им понудиле позајмицата да ја платат со 7.150.000 евра. Во исто време нема да штедат ниту на платата. ДОколку Лигнард ја прифати понудата ќе добие неделна плата од 595.000 евра.

Ако позајмицата се реализира, Лингард, барем до крајот на сезоната ќе биде фудбалерот со најголема плата во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа38 минути

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија2 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија2 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија3 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија4 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија5 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија7 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија7 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет7 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет8 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет18 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет19 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија23 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа23 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 ден

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 ден

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 ден

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Досие