Контакт

Спорт

Манчестер јунајтед пак тргнува по големиот фан Кулушевски

Објавено пред

Манчестер јунајтед повторно е заинтересиран за Дејан Кулушевски од Јувентус, тврдат од „Калчомеркато“, иако „бјанконерите“ тврдат дека не се заинтересирани за зделка за младиот Швеѓанец.

20-годишниот Кулушевски беше поврзуван со трансфер на „Олд Трафорд“ пред од Аталанта да потпише со Јувентус за 35 милиони евра во јануари 2020 година. Тој имаше тешка адаптација во тимот на Андреа Пирло, со само три гола во 15 старта во Серија А, но неговиот талент е неоспорен.

Кулушевски во Јуве игра како втор напаѓач и десно крило и во клубот се надеваат дека со помош на Кристијано Роналдо ќе добие искуство. Од друга страна, тој влегува во профилот на фудбалери какви што ги сака Оле Гунар Солскјер – млади со голем потенцијал.

Минатата година Кулушевски призна дека го носел бројот 44 во Парма во чест на поранешното крило на Манчестер јунајтед, Аднан Јанузај.

„Бев во Шведска да го гледам Манчестер јунајтед и тогаш дебитира Јанузај. Влезе на теренот со фантастичен карактер. Му кажав на мојот татко дека сакам да бидам таков, да играм на таков начин. Се приврзав со тој број“, изјави Кулушевски во мај 2020.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ИОЦ потврди – нема клечење, ниту политички протести на Олимпијадите

Објавено пред

Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) потврди дека на спортистите на Летната олимпијада во Токио ова лето и Зимската олимпијада во Пекинг во 2022 ќе им биде забрането да протестираат на подиумот и на спортските терени за да се избегне политизирањето на спортот и да се заштитат спортистите од надворешен притисок.

ИОЦ ја донесе одлуката по советувањето со спортската комисија, која направи истражување на 3.500 олимпијци од 185 земји. Повеќе од две третини од спортистите сметале дека е несоодветно да се кажуваат политички ставови на теренот и на подиумот.

„Политичката неутралност на Олимписките игри е начин да се заштитат спортистите од политичко влијание и искористување. Спортистите мора да се заштитени од последиците да се постават во позиција каде што мора да направат јавна позиција на домашен или интернационален настан“, се вели во соопштението на ИОЦ.

Сепак, ИОЦ дозволува спортистите да го искажуваат своето мислење на прес-конференциите, интервјуата, тимските состаноци или на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Англичаните ќе размислат за воведување на германскиот 50+1 систем во фудбалот

Објавено пред

Британската влада размислува за воведување на моделот на сопственост 50+1, кој е во сила во Германија откако премиерот Борис Џонсон вети поголема грижа за фудбалските фанови по бесот по објавата на шесте премиерлигаши за формирање на Суперлигата, од која потоа веднаш се повлекоа.

Германската фудбалска федерација (ДФБ) не им дозволува на тимовите да се натпреваруваат во нивните организации доколку приватните инвеститори имаат повеќе од 49 отсто од акциите во клубот. Со овој 50+1 модел се осигурува фановите да го имаат мнозинството гласови во клубот и газдите немаат толку голема сила. Можеби поради ова, Баерн Минхен и Борусија Дортмунд останаа настрана во проектот за Суперлигата.

Џонсон, пак, откри дека поранешниот министер за спорт, Трејси Крауч, ќе направи детаљна истрага за сопственичката структура и водењето на фудбалските клубови за зголемување на улогата на фановите.

Сегашниот британски министер за култура, медиуми и спорт, Оливер Дауден, потврди дека 50+1 системот е една од опциите.

„Нормално, мораме да научиме лекции од кризата во фудбалот за време на пандемијата на Ковид-19 и мора да има попостојан модел. На пример, во германските лиги имаат поинаква сопственичка структура и ќе го разгледаме тој модел. Ако се потребни закони, тие ќе се донесат“, вели Дауден.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ соборува НБА-рекорди – зад себе ги остави Вестбрук и Леброн Џејмс

Објавено пред

Српскиот центар во дресот на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, игра уште една одлична сезона. Продолжува да соборува рекорди и да ги поместува границите. Тој дојде до статистичка низа каква што досега немал ниту еден играч во НБА.

Од почетокот на сезоната Јокиќ има најмалку 10 поени и по 5 скока и асистенции на меч на последните 40 натпревари. Ова е најдолгата низа во НБА-лигата.

На тој начин зад себе ги остави Радел Вестбрук, кој ваков скор имаше на 37 меча по ред, и Леброн Џејмс, кој 36 пати во низа забележуваше ваков фасцинантен учинок.

Јокиќ останува еден од главните кандидати за титулата МВП во лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ4 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија4 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион5 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија5 часа

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ7 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија9 часа

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ9 часа

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија10 часа

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Европа10 часа

ЕУ подготвува тужба против „Астразенека“

Европската комисија се подготвува да преземе правни активности против „Астразенека“, објави „Политико“, повикувајќи се на пет неименувани европски дипломати. Вчера...

Топ10 часа

Обвинение за српски државјанин за сообраќајката кај Ростуше во која загинаа две лица

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение за српски државјанин кој предизвика сообраќајна несреќа со камион кај Ростуше во која загинаа...

Свет10 часа

Во Индија откриен троен мутиран вид на Ковид-19

Индија откри нов троен вид на ковид во време кога се бори да го спречи најлошиот бран на коронавирус од...

Свет11 час

Вакцинирани лица во старски дом во Америка масовно се заразиле со нов вид на вирусот

Случаи на Ковид-19 „експлодирале“ во март во пензионерски дом во САД каде што голем дел од корисниците биле вакцинирани, откако...

Македонија1 ден

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија1 ден

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија1 ден

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија1 ден

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија1 ден

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ1 ден

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија1 ден

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Досие