Контакт

Спорт

Манчестер јунајтед се израмнија со Ливерпул на челната позиција во Премиер лигата

Објавено пред

Манчестер јунајтед славеа со 2:1 против Астон Вила и се израмнија на челната позиција во Премиер лигата, со екипата Ливерпул. Двата тима сега имаат по 33 бода.

Јунајтед и Вила одиграа одличен натпревар кој на крајот го реши Бруно Фернадеш од белата точка.

„Црвените ѓаволи“ стекнаа предност со голот на Марсијал, кој ја искористи лошата реакција на Мингс во 40.минута. Вила израмнија во 58.минута преку Бертран Траоре.

Три минути подоцна невнимателен старт врз Погба, судијата покажа на белата точка, а сигурен реализатор беше Фернандеш. Португалецот го реализираше деветтиот пенал од доаѓањето на „Олд Трафорд“.

По голот на Фернандеш, Вила не реалзира две добри шанси преку Мингс и Кеш. Домаќинот можеше да постигне трет голе во 88.минута, но шутот на Џејмс заврш крај голот.Спорт

Шампионите паднаа во Филаделфија

Објавено пред

Филаделфија ги победи ЛА Лејекрс во дербито на вечерта во НБА лигата. Изминатата ноќ, во НБА, се одиграа 12 натпревари, кои ибндивидуално ги обележеаа Руди Гобер, Бредли Бил, Домантас Сабонис и големата тројка на Бруклин Нетс.

Актуелните шампиони, ЛА Лејекрс, во Филадлефија, го забележаа првиот гостински пораз оваа сезона. Севентисиксерс, во последните четири минути испуштија предност од 14 поени, за на крајот да победат со 107:106, со поените на Тобајас Херис постигнати на две секунди до крајот.

Меч-винерот Херис натпреварот го заврши со 24 поени и седум скока, Џоел Имбид постигна 28 поени, а Бен Симонс запиша трипл-дабл (17 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

На спротивната страна се истакнаа Леброн Џејмс со 34 поени и по шест скока и асистенции, односно Ентони Дејвис со 23 поени и осум скока.

Лејкерси имаа скор 14 победи и четири порази и заедно со Јута Џез ја предводат Западната конференција. Јута го победи Далас со 116:104, благодарение на Руди Гобер, кој доминираше со 29 поени и 20 скокови. Далас го предводеше Лука Дончиќ со 30 поени.

Првиот стрелец во лигата, Бредли Бил, постигна 47 поени, но неговиот тим повторно не успеа да победи. Вашингтон го загубија мечот од Њу Орлеанс 106:124.

Домантас Сабонис ја предводеше Индијана до победата во Шарлот 116:106. Синот на славниот Арвидас, забележа трипл-дабл (22 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

Бруклин Нетс играа продолжение во Атланта, забележаа победа 132:128. Големата тројка на Нетс комбинираше 89 поени. Кевин Дурент постигна 32 поени, Џејмс Харден 31 на кои придодаде 15 асистенции и осум скока, а Кајри Ирвинг уфрли 26 поени. На спротивната страна се истакна Тре Јанг со 28 поени и 14 скока.

Резултати:

Кливленд-Детроит 122:107
Орландо-Сакраменто 107:121
Мајами-Денвер 92:109
Торонто-Милвоки 108:115
Сан Антонио-Бостон 110:106
Финикс-Оклахома 97:102
Голден стејт-Минесота 123:111

Прикажи повеќе...

Спорт

Тимот на деценијата според ИФФХС

Објавено пред

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) го избра тимот на деценијата.

Според одиграните натпревари, постигнатите голови, освоените трофеи…во тимот на Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика нема никакви изненадувања.

Во формација 4-3-3 голман е Мануел Ноер, во одбраната се Филип Лам, Серхио Рамос, Вирџил ван Дајк и Марсело, во редот за врска покрај Тони Крос и Лука Модриќ е и Андрес Иниеста.

Нападот го предводат Кристијано Роналдо, Лионел Меси и Роберт Левандовски.

Овој тим од клупата би го предводел Диего Симеоне кого Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика пред две недели го избра за тренер на деценијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мијовиќ повеќе не е тренер на КК „Будуќност“

Објавено пред

Петар Мијовиќ повеќе не е тренер на кошаркарскиот клуб „Будуќност“ од Подгорица. Младиот стратег поднесе оставка, по поразот од Виртус во Болоња, во рамките на Еврокупот. Поразот од Виртус беше трет во низа за Будуќност, по двата порази, од Цедевита Олимпија во АБА лигата и Еврокупот.

Мијовиќ сметал дека неговата оставка е најдобро решение за клубот да се врати на победничкиот колосек.

Будуќност во АБА-лигата има скор од 11 победи и три порази, додека во Топ 8 фазата во Еврокупот има победа и два порази.

Оставката на тренерот ја потврди и клубот на официјалната страница.

Мијовиќ во „Будуќност“ беше тренер од 2017 година, најпрвин како предводник на младинскиот тим, а потоа и како тренер на првата екипа. Евролигата го прогласи за еден од десетте најдобри млади тренери во Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет22 минути

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет34 минути

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Македонија1 час

С.Македонија и БиХ меѓу земјите каде што состојбата со коруцијата највеќе се влошува

Индексот на перцепција на корупција на Транспаренси интернешнл (ЦПИ) за 2020 година ги рангира Северна Македонија и Босна и Херцеговина...

Топ1 час

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет2 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет2 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет3 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет3 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион3 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија13 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет16 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет17 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија18 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија19 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија21 час

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија21 час

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија21 час

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија22 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија23 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Досие