Контакт

Спорт

Манчестер сити официјално надвор од Суперлигата, честитки од Чеферин

Објавено пред

Манчестер сити со неверојатно кратко соопштение потврдија дека се повлекуваат од проектот за Европската Суперлига, оставајќи ја групата од 12 клуба кои направија „земјотрес“ во светскиот фудбал.

„Манчестер сити потврдува дека формално ја почна процедурата за повлекување од групата која развива планови за Европската Суперлига“, се сите зборови во соопштението на Манчестер сити.

Се очекува наскоро и Челси да го потврди ова повлекување, а шпекулациите велат дека блиску до ваква одлука се и Манчестер јунајтед, Тотенхем во Англија, но и Барселона и Атлетико Мадрид во Шпанија. Од друга страна фудбалерите на Ливерпул јавно се спротиставија на проектот, исто како и нивниот тренер Јирген Клоп.

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин веднаш им честиташе на Сити за одлуката.

„Пресреќен сум што можам да им посакам ново добредојде на Манчестер сити во европското фудбалско семејство. Тие покажаа голема интелигенција. Сити се вистински тим за спортот и пресреќен сум што ќе работиме заедно за подобра иднина“, изјави Чеферин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Холандија дозволи девојки да играат во машкиот фудбал

Објавено пред

Кралската фудбалска федерација на Холандија, одлучи најталентираните фудбалерки од оваа земја од следната сезона да можат да се приклучат на аматерските машки клубови, односно тие кои се надвор од првите две лиги на Холандија.

Досега во Холандија беше дозволено млади фудбалерки да играат во јуниорските категории, но сега ова е проширено и во аматерскиот фудбал.

„Во ова модерно време, не гледаме причина да се држиме до правилото за машки тимови. Потребна е еднаквост и разновидност“, изјави Јан Дирк ван де Зе, претседателот на асоцијацијата за аматерски фудбал.

Оваа одлука доаѓа по испитувањето на ситуацијата, вклучувајќи дозвола на 19-годишната Елен Фокема да добие дозвола да игра за четвртолигашот Фоарут, чиј член е од својата петта година. Поради пандемијата на КОВИД-19, аматерскиот фудбал во Холандија беше откажан по само седум меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хабиб со трогателна порака по масакрот во Казањ: Не постојат „туѓи“ деца

Објавено пред

УФЦ легендата, Хабиб Нурмагомедов, се приклучи на пораките за сочувство за семејствата на жртвите на масакрот кој се случи во училиште во Казањ, во руската република Татарстан.

Седум деца и двајца возрасни беа убиени во напад на школото „175“ во вторникот наутро од 19-годишниот поранешен ученик во школото, Илназ Галјавиев, кој е уапсен, а десетина ученици беа повредени.

„Нема туѓи деца“, напиша 32-годишниот Дагестанец на Инстаграм, праќајќи колективна порака на тага за трагедијата. „Сочувство за семејствата и саканите. Казањ, ние сме со тебе“, додаде Хабиб.

И олимписката шампионка во уметничко лизгање, Алина Загитова прати порака за Казањ, додека локалниот прволигаш Рубин Казањ најави помош за погодените.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Михајловиќ е во игра за „разнишаната фотелја“ на Пирло!

Објавено пред

Постои голема веројатност на крајот на сезоната Андреа Пирло да добие отказ на местото тренер на Јувентус. Во дебитантската сезона поранешниот фудбалер од средниот ред го загуби шампионскиот наслов, а сега на Јуве опасно „му виси“ и местото кои идната сезона носи во ЛШ.

Моментно се споменуваат имињата на тројца тренери кои би можеле да бидат наследници на Пирло, а сите тројца во моментов водат клуб во Серија А.

Се работи за шефот на стручниот штаб на Болоња, Синиша Михајловиќ, за кормиларот на Лацио, Симоне Инзаги, како и за предводникот на Наполи, Џенаро Гатузо.

„Corriere dello Sport“ пишува дека е фаворит за преземање на „Старата дама“ и наводно веќе бил воспоставен првиот контакт.

Србинот тренерската кариера ја започна во 2006 година како помошник тренер во Интер, а досега бил на клупата на Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан, Торино, Спорттинг Лисабон и селекцијата на Србија.

Пред 7 години Јуве и Михајловиќ преговараа за тоа тој да седне на клупата на тимот од Торино, но до договор не дојде.

Италијанците пишуваат дека Јуве овие денови добил две „корпи“. Наводно во клубот сега не сакаат да се вратат Масимилијано Алегри и Зинедин Зидан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија4 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија4 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија6 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија6 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија7 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија7 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет9 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија10 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион11 час

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија11 час

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет12 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет12 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион23 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија1 ден

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија1 ден

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Досие