Контакт

Спорт

Манчини и Гунеш оптимисти: Италија и Турција можат да стигнат до финалето

Објавено пред

Вечерва на Олимпискиот стадион во Рим, Италија и Турција ќе го отворат Европското првенство во фудбал. Покрај овие два репрезентации, во А-групата, ќе се натпреваруваат и селекциите на Велс и Швајцарија.

Италија и е фаворит од сенка, Турција е талентирана репрезентација, која може да биде изненадување на континенталниот шампионат.

Италија, во првиот натпревар на ЕУРО 2020, влегува со серија на извонредни резултати. Азурите немаат пораз на последните 27 натпревари. Во групата за пласман на ЕП победи на сите натпревари.

„Првиот натпревар секогаш е најтежок. Мораме да влеземе растоварени, мораме да се ослободиме од притисокот кој го имаме како домаќини. Турција има многу талентирани играчи. Ние имаме одлични играчи и одличен тимски дух. Верувам дека имаме се што ние потребно за да дојдеме до финалето“, рекол италијанскиот селектор, Роберто Манчини.

По мечот со Турција, Италија за четири дена ќе игра против Швајцарија, а на 19.јуни против Велс.

Оптимизам пред почетокот на ЕП владее и во турскиот национален тим. Селекторот Сенол Гунеш, посакува пласман во финалето.

„Не сме фаворити во оваа група, но би сакале да играме во финалето, би сакале таму противник да ни биде Италија. Нашиот репрезентативен пат започна во 2002 година на Светското првенство и ние се уште одиме по тој пат. Италија е квалитетен тим, но има и свои слабости. Сакам мојот тим да го покаже квалитетот, иако ќе биде тешко да се бориме со нив на тактички план. Добро е што имаме играчи кои играат во Серија А. Ова ќе биде дуел на два силни тима, верувам дека можеме да победиме“, рекол Гунеш.

Натпреварот на Олимпико ќе започне во 21 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рајо на Димитриевски се врати во Ла лига!

Објавено пред

Рајо Валјекано, клубот на македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски, е третиот нов шпански прволигаш за 2020/21, откако клубот од мадридските предградија успеа да направи вистински подвиг и на гости да ги победи Џирона со 2:0, по првиот меч во кој дома загубија со 1:2.

Рајо ќе се приклучи на Еспањол и Мајорка во новата сезона на Ла лига, откако тие два клуба успеаја да се пласираат како први и втори во Сегунда минатата сезона.

Алваро Гарсија во седмата минута донесе водство за Рајо, пред Оскар Трехо во финишот на полувремето да зголеми на 0:2. Ситуацијата стана критична за гостите, кога Емилијано Веласкез доби втор жолт картон, но клубот на нашиот репрезентативец успеа да изддржи за голема победа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ќе има Суперлига, но во Африка

Објавено пред

Додека во Европа проектот на Суперлигата беше прогласен за „мртов“ неколку дена по објавувањето во април, во Африка веќе се подготвуваат да формираат Суперлига под водство на Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ).

Претседателот на ЦАФ, Патрис Мотсепе потврди дека Африканската Суперлига, идеја предложена од претседателот на ФИФА, Џани Инфантино е потребниот чекор напред за богато натпреварување во Африка.

„Веќе сме во преговори за формирање на инклузивна и широка Суперлига која ќе биде под водство на ЦАФ. Го следиме примерот на дел од европските клубови за формирање на Суперлигата и нивниот неуспех и искуство“, вели Мотсепе.

Инфантино уште во 2019 предложи формирање на Суперлига во Африка со 20 постојани членови плус други кои би се квалификувале, проект што би донел околу 3 милијарди долари во петгодишниот циклус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Норвешка, сепак, нема да го бојкотира СП во Катар

Објавено пред

Норвешка нема да го бојкотира Светското првенство во Катар во 2022 (доколу успее да се квалификува), откако повиците за бојкот поради човековите права во арапската земја беа отфрлени на гласањето на Норвешката фудбалска федерација (НФФ).

На вонредниот конгрес на НФФ, 368 делегати гласаа против бојкотот, додека 121 беа за бојкотирање. Пред гласањето, од Норвешката асоцијација на навивачи (НСА) објавија дека учеството на СП би било како играње на „фудбал на гробишта“ поради големата смртност на имигрантите-работници во оваа земја.

Норвешка, која не се квалификувала на големо натпреварување од ЕП 2000, е на четвртото место во својата група во квалификациите. И покрај релативно слабите шанси за квалификување, доколку се изгласаше бојкот немаше да се играат квалификации и ќе следуваше казна од УЕФА и ФИФА.

Повиците за бојкот почнаа кога прволигашот Тромсо прв јавно проговори против кршењето на човековите права во Катар во февруари, а јавната анкета објави дека 49 отсто од Норвежаните се за бојкотирање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт12 часа

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион16 часа

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија16 часа

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет16 часа

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училиште во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија17 часа

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Топ18 часа

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион19 часа

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет20 часа

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет20 часа

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет20 часа

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ21 час

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Македонија2 дена

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ2 дена

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија2 дена

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија2 дена

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт2 дена

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет2 дена

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија2 дена

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион2 дена

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Досие