Контакт

Спорт

Мане пак блесна, Ливерпул се врати на врвот (видео)

Објавено пред

Ливерпул се врати на првото место во Премиер лигата по тешко извојуваната 2:1 победа на гостувањето кај Фулам, за која најзаслужен е сенегалскиот напаѓач Садио Мане, кој постигна еден гол, а потоа во финишот на мечот изнуди пенал по кој Ливерпул дојде до победата.

Мане, прво во 26. минута во одлична акција со Фирмино успеа да донесе водство на „црвените“, но Фулам успеаја да израмнат во 74. минута откако поранешниот фудбалер на Ливерпул, Рајан Бабел ја искористи грешката на одбраната на Ливерпул.

Сепак, трите поени за тимот на Јирген Клоп ги осигура Џејмс Милнер, откако Серхио Рико направи несфатлив фаул над Мане во шестнаесетникот кога не постоеше вистинска опасност по голот на домаќините.

Ливерпул се враќа на првото место во Премиер лигата со 76 поени, два повеќе од Манчестер сити, кои сепак, имаат натпревар помалку. Фулам се „заковани“ на претпоследното место со 17 поени, дури 13 од безбедната зона.

Спорт

СП Хокеј на мраз: Русите подобри од Американците, Финците го исфрлија шампионот (видео)

Објавено пред

Русија го совлада стариот ривал САД со 4:3 за пласман во полуфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Братислава, Словачка, додека на Канада и беше потребно продолжение за драматчна 3:2 победа над упорните Швајцарци, откако принудија израмнувачки гол на четири десетинки од секундата.

Никита Гусев од Вегас голден најтс имаше еден гол и две асистенции за Русите, кои водеа со 2:0 и со 4:2, пред Алекс Дербиркет да намали на 4:3 и да обезбеди драматичен финиш на мечот.

Швајцарците, кои ја победија Канада со 3:2 во минатогодишното полуфинале, овојпат загубија со ист резултат. Канаѓаните беа пред елиминација губејќи со 1:2, пред ударот на Дејмон Северсон во последната секунда неколку пати да се одбие и да ја помине линијата за продолжение. Марк Стоун го постигна вториот гол на мечот за 3:2 победа. Следни за Канаѓаните се Чешка Република, која во последната третина го скрши отпорот на Германците за убедлива 5:1 победа.

Финска пак, го доби нордиското дерби со актуелниот шампион Шведска во уште една драматична завршница, со гол во финишот на регуларниот дел за Тимо Манинен во продолжението да донесе триумф за Финците и дуел со Русите во второто полуфинале.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Канада – Швајцарија 3:2 ОТ (0:1, 1:1, 1:0, 1:0)

Русија – САД 4:3 (2:0, 0:1, 2:2)

Чешка Република – Германија 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Финска – Шведска 5:4 (1:2, 2:2, 1:0, 1:0)

Прикажи повеќе...

Спорт

Штутгарт и Унион Берлин израмнети во баражот за Бундеслигата

Објавено пред

На „Мерцедес бенц арената“ Штутгарт не успеа да направи предност во првиот меч од баражот за Бундеслигата против второлигашот Унион Берлин, откако возбудливиот меч заврши со 2:2.

Штутгарт беше 16-ти во Бундеслигата, додека Унион Берлин беше трет во втората Бундеслига, и победникот ќе обезбеди пласман во елитата.

По интересниот старт, Гентнер им донесе 1:0 водство на домаќините во 42. минута, за веќе во следната минута Абдулахи да израмни на 1:1. Штутгарт повторно поведе во 51. минута, за клубот од источна Германија да израмни во 68. минута преку Фридрих.

Вториот меч во Берлин се игра во понеделник од 20.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА го избра Јокиќ во првата петорка за 2018/19, ова значи убав бонус!

Објавено пред

НБА лигата ги објави изборот на најдобрите петорки во сезоната 2018/19 и ѕвездата на Денвер нагетс, Никола Јокиќ успеа да влезе во првиот тим покрај Јанис Адетокумбо, Џејмс Харден, Стивен Кари и Пол Џорџ.

Ова значи дека Џорџ го добива првиот тим пред Кевин Дурент, додека Јокиќ го победува Ембид. Јокиќ, кој имаше 20.1 поени, 10.8 скока и 7.3 асистенции во 80 меча во регуларната сезона, е само вториот кошаркар на Нагетси кој влегува во „Ол-НБА првиот тим“ покрај Дејвид Томпсон (1976-78). Тој исто така е првиот српски кошаркар со оваа почест.

Јокиќ го победи Џоел Ембид (втор тим) и Руди Гоберт (трет  тим) со 59 гласа за првиот тим, 38 за вториот и 2 за третиот. Бидејќи во неговиот договор има 4 милиони долари за бонуси, ова признание сигурно носи и финансиска заработувачка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Јункер: Глупавите националисти ги сакаат само своите земји

Претседателот на Европската комисија, Жан клод Јункер изјави дека е свесен за заканата, која ја претставуваат националистичките политичари за европската...

Топ14 часа

(Видео) Груби ја поздрави одлуката за оставка на Богоевски

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби, ја поздрави одлуката за оставката на пратеникот Павле Богоевски и изрази жалење за состојбата во...

Бегството на Груевски15 часа

Јовески: Не постојат пречки за Интерпол да објави потерница по Груевски

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека верува оти не постојат законски или какви било пречки за да биде објавена потерницата за...

Македонија16 часа

(Видео) Павле Богоевски најави оставка

Пратеникот Павле Богоевски најави дека ќе поднесе оставка по скандалот со аудиоснимката објавена на руската мрежа „Вконтакте“, а на која...

Регион19 часа

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет20 часа

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт20 часа

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа20 часа

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава1 ден

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија1 ден

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија2 дена

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија2 дена

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија2 дена

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија2 дена

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија2 дена

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија2 дена

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет2 дена

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа2 дена

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет2 дена

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Досие