Контакт

Спорт

Мане позитивен на корона вирусот

Објавено пред

Напаѓачот на Ливерпул Садио Мане има коронавирус, потврди доцна синоќа неговиот клуб Ливерпул. Мане согласно протоколите во Премиер лигата се наоаѓал во самоизолација.

Ливерпул објави дека Мне имал лесни симптоми и се чувствувал добро.

„Како и во случајот со Тијаго Алкантара, Ливерпул продолжи да се придржува до сите протоколи поврзани со Ковид-19. Мане одреден период ќе биде во карантин“, соопшти Ливерпул.

Бранителите на титулата во првите три кола забележаа три победи и го делат првото место со Евертон и Лестер.

Ливерпул во четвртата рунда (недела, 20.15 часот) ќе гостува кај Астон Вила.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лекар го „трола“ Роналдо: Добро ќе ни дојдеш против офталмолозите!

Објавено пред

Кристијано Роналдо беше бесен што не може да настапи на синоќешниот дуел на Јувентус во Торино против Барселона и Лео Меси. Тој е во карантин оти е позитивен на коронавирусот, а последниот тест го направи на 24 часа пред натпреварот.

CR7 објави фотографија и напиша дека „се чувствува добро“, а подолу во коментар напиша дека „ПЦР тестот е сра.е“.

На овој коментар на португалскиот ас реагираше италијанскиот лекар, Роберто Буриони.

„Добредојде за колегата Кристијано Роналдо во нашата група на виролози. Добро ќе ни дојдешн на следниот меч против офталмолозите“ напиша Буриони.

Инаку синоќа, Барселона во отсуство на Роналдо го победи Јувентус со 2-0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Бејл наскоро ќе лета!

Објавено пред

Менаџерот на Тотенхем, Португалецот Жозе Мурињо вели дека Герет Бејл е сè поблиску до својата идеална форма и се надева дека Велшанецот „ќе лета“ вечерва против Антверпен во Лига Европа.

Португалскиот стратег смета дека Бејл ќе биде во стартниот состав, а за фудбалерот ова ќе е втор меч во првите 11 откако беше стартер во триумфот против ЛАСК.

„Бејл игра и сите имаме, не само чувство, туку и податок кој покажува дека доаѓа. Работи многу, сјаен пример е за сите. Неговото однесување како момче за тимот е неверојатно, неговото однесување во Тотенхем е извонредно“, смета Мурињо.

Португалецот очекува уште вечерва да го види „стариот“ Бејл, на добро ниво.

Мечот на Тотенхем против Антверпен почнува во 18.55. Белгискиот тим има три бода од првото коло во групата, по гостинскиот триумф кај Лудогорец во Бугарија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Апел од Виртус: Веднаш прекинете го Еврокупот

Објавено пред

Сопственикот на кошаркарскиот клуб Виртус од Болоња, Лука Баралди, упати апел, сезоната во Еврокупот да биде прекината и да продолжи во изменет формат на почетокот на 2021 година.

Евролигата, се соочува со големи проблеми околу организацијата на натпреварите во Евролигата и Еврокупот. Поради коронавирусот зачести одложувањето на натпреварите.

„Вирусот се шири бргу, имаме проблеми да патуваме и во Италија, а не пак по Европа. Мислам дека натпреварувањето треба веднаш да биде прекинато и да продолжи во изменет формат, во јануари или февруари. На пролет ќе биде полесно да се патува низ Европа“, рекол Баралди.

„Има многу заразени играчи во Европкупот. Министерството за надворешни работи на Италија ги советува нашите граѓани да не патуваат надвор од Италија. Ние сме во постојан контакт со министерството“, дополнил Баралди.

Италијанските медиуми пренесоа дека со овој предлог на Баралди не се согласуваат останатите претставници на Италија во Еврокупот: Тренто, Венеција и Бреша.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет2 часа

Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија3 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија4 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија4 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија6 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија7 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија8 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет8 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија10 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија10 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет10 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија11 час

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија11 час

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа21 час

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија21 час

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија21 час

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија23 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет1 ден

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија1 ден

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Досие