Контакт

Спорт

Марибор му врачи отказ на Иличиќ

Објавено пред

Легендарниот словенечки фудбалер Јосип Иличиќ доживеа целосен шок кога дозна дека е отпишан од тимот на Марибор.

dobivaj vesti na viber

Иличиќ во октомври минатата година стана член на Марибор, со клубот потпиша тригодишен договор. Тој беше донесен и најавен како големо засилување.

Викендов Марибор гостуваше кај Олимпија во Љубљана во дербито на словенечката прва лига. Марибор доживеа пораз во дербито 2:1.

Иличиќ влезе во игра во 76. минута и не одигра добро, шокот дојде неколку часа по завршувањето на натпреварот, кога дозна дека добил отказ.

Неговото однесување било пресудно за ваквата одлука. Според изјавите на тренерот Дамир Крзнар, тој лошо влијаел на играчите и ја нарушил атмосферата во тимот.

Иличиќ кариерата ја започна во Бритоф, играше за Бонифика, Интерблок, Марибор, Палермо, Фиорентина и Аталанта, додека за словенечката репрезентација забележа 80 настапи и постигна 16 голови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФА го обвини Џејмс дека непримерно му се обратил на судијата

Објавено пред

Капитенот на Челзи Рис Џејмс е обвинет од Англиската фудбалска асоцијација (ФА) поради инцидентот во тунелот по поразот во Премиер лигата од Астон Вила (0:1).

dobivaj vesti na viber

Џејмс беше обвинет од ФА за непримерно обраќање кон судијата по завршувањето на натпреварот од шестото коло.

„Џејмс е обвинет дека употребил несоодветен и навредлив јазик кон службеното лице на натпреварот во тунелот по натпреварот“, се вели во соопштението на ФА.

Џејмс има рок до 29 септември да ја изнесе својата одбрана.

Тој не беше во тимот за натпреварот против Астон Вила поради повреда на тетивата.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) По Јувентус, Сасуоло го шокираше и Интер

Објавено пред

Фудбалерите на Сасуоло по Јувентус го шокираа и Интер. Сасусло среде Милано, му го нанесе првиот пораз на Интер оваа сезона. На „Џузепе Меаца“, екипата од Реџо Емилија победи со 2:1.

dobivaj vesti na viber

Интер имаше водство од финишот на првиот дел кога Дамфрис постигна гол. Во вториот дел, Бајрами ја искористи кардиналната грешка на голманот Зомер и го изедначи резултатот, а во 64.минута Беради со брилијантен гол ги постави конечните 2:1.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Барса, Реал, Атлетико – сите гледаат во грбот на Џирона

Објавено пред

Фудбалерите на Реал Мадрид го совладаа тимот на Лас Палмас во седмото коло од шпанската Примера, ја скокнаа Барселона на табелата, но не и најголемото изнанедување во Примера, екипата на Џирона.

dobivaj vesti na viber

Џирона, прв пат во клупската историја е лидер во најсилната шпанска конкуренција. Екипата од Каталонија во првите седум кола од можните 21, освои 19 бода. По ремито во првото коло, Џирона направи серија од шест победи, најдолга во клупската историја.

Џирона гостуваше кај Виљареал и со пресврт успеа да ги освои бодовите. Првиот дел заврши без голови. На стартот од второто полувреме, Виљареал доби пенал. Парехо погоди во 49.минута.

Џирона експресно одговори преку Украинецот Довбик во 56. и позајмениот играч на Барселона, Ерик Гарсија во 61.минута.

На „Сантијаго Бернабеу“, Реал со победата над Лас Палмас (2:0), се рехабилитраше од поразот од Атлетико.

Мадриѓаните од првата минута го диктираа темпото и создаваа шанси, имаа дури 18 удари кон голот на гостите во првото полувреме, но голманот Алваро Валес одлично бранеше.

И кога се чинеше дека полувремето ќе заврши без голови во третата минута од судиското надополнување, Лукас Васкез го проигра Брахим Дијаз, кој го најде патот до мрежата на Лас Палмас. Тоа е негов прв гол во вториот мандат во дресот на Реал Мадрид. Познато е дека во претходните три сезони успешно настапуваше во Милан.

На почетокот на вториот дел Хоселу по центаршутот на Родриго го постави конечниот резултат.

Во Билбао домашниот Атлетик двапати водеше, но Хетафе извлече бод – 2:2.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа1 час

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа1 час

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија2 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа2 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Скопје2 часа

Поради синдикален протест, посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска, со почеток во 9 часот, поради одржување синдикален протест, ќе биде спроведен посебен...

Топ3 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија12 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион13 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија16 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ16 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ17 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија19 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија20 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ21 час

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ22 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија22 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија24 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион24 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет1 ден

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...