Контакт

Спорт

Марк Гасол замина од НБА, се враќа во Џирона?

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс ја раскинаа соработката со Марк Гасол. Лејкерси со овој потег ќе заштедат 10 милиони долари.

Лејкерис го испратија Шпанецот во Мемфис, заедно со пик од втората рунда на драфтот кој ќе се одржи во 2024 година и одредена сума на пари. „Езерџиите“ од Мемфис го добија Ванг Желин.

Гасол нема да игра за Мемфис, франшиза во која ја започна совјата влескава НБА кариера. Планот на Шпанецот бил да се врати во Европа.

Се шпекулира дека тој би можел да игра во Џирона, екипа која се врати во Втората шпанска лига. Во минатото, кошаркарот, неколку пати потенцирал дека би сакал кариерата да ја заврши во Џирона.

Марк Гасол е еден од сопствениците на Џирона.

Спорт

Георгина доби скап подарок од Кристијано

Објавено пред

Кристијано Роналдо обожава скапи работи, така што не изненадува што последниот подарок за неговата партнерка Георгина Родригез е „ситница“ од 120.000 евра.

По хет-трикот против Луксембург, негов 10. во националниот дрес, тој ја орасположи Георгина со 1.38 метарски „Луј Витон“ шкаф за накит со огледало и осум фиоки вреден над 100.000 евра.

„Немам зборови, Кристијано“, напиша Георгина со фотографија од скапиот подарок.

Партнерката на Роналдо наскоро ќе биде ѕвезда на шоу на „Нетфликс“, во кој ќе се објаснува нејзиниот живот и деталите од животот со португалската ѕвезда.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев и Циципас „излетаа“ од Индијан Велс, Азаренка и Бадоса во финалето

Објавено пред

Фаворитите Александер Зверев и Стефанос Циципас загубија во четврт-финалето на Мастерсот во Индијан Велс, додека во женското финале се пласираа Викторија Азаренка и Паула Бадоса.

Тејлор Фриц спаси две меч-топки за да го шокира светскиот рекет број 4, Александер Зверев за пласман во финалето. Зверев сервираше за мечот при 5:3 во вториот сет, но американскиот светски број 39 се врати за 4:6/6:3/7:6 победа.

Грузиецот Николоз Басилашвили го направи второто големо изненадување, совладувајќи го со 6:4/2:6/6:4, светскиот број 3, Гркот Стефанос Циципас.

На женскиот турнир, пак, двократната гренд слем шампионка Викторија Азаренка е фаворитка да стигне до својата трета титула од Индијан Велс, откако се пласираше во финалето по тешката 3:6/6:3/7:5 победа над Летонката Јелена Остапенко. За трофејот 32-годишната Белорусинка ќе се бори со Шпанката Паула Бадоса, која со 6:3/6:3 ја победи Онс Жабер, Тунижанката која од понеделник ќе стане првата арапска тенисерка во топ 10 на ВТА листата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шоу на Стеф Кари на крајот на НБА предсезоната

Објавено пред

Ѕвездата на Голден Стејт вориорс, Стеф Кари имаше маестрален финиш на НБА предсезоната, откако ги предводеше Вориорс до 119:97 победа над Портланд, покажувајќи дека е во топ-форма.

Кари го заврши мечот со 41 поен, и 7-од-14 од линијата за три поени, а еден момент посебно се истакна, кога успеа да го декласира целиот им на Блејзерси за да постигне фантастичен поен.

Новата 75. сезона во НБА лигата стартува на 19 октомври.

НБА ПРЕДСЕЗОНА

Мајами – Бостон 121:100

Детроит – Филаделфија 112:108

Индијана – Кливленд 94:110

Њујорк – Вашингтон 115:113

Чикаго – Мемфис 118:105

Милвоки – Далас 103:114

Сан Антонио – Хјустон 126:98

Голден Стејт – Портланд 119:97

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Затворен патот Дебар-Маврово поради дупка длабока 10 метри

Огромна дупка се отвори на патот Маврово-Дебар. Најверојатно, ова е последица на лизгање на земјиштето, а зафаќа една цела коловозна...

Македонија1 час

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион15 часа

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет16 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ17 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет18 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет18 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија20 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ24 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет2 дена

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион2 дена

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Досие