Контакт

Спорт

Марк Маркез повторно е „шериф“ во Тексас!

Објавено пред

Марк Маркез стигна до фантастична победа на Американското ГП на патеката во Остин, Тексас, што е негова седма победа во осум трки на патеката за која уште пред стартот многу мотоциклисти оценија дека е премногу опасна за тркање.

Трката во САД беше само втора надвор од Европа по стартот на пандемијата на КОВИД во март 2019 година, по откажувањето на трките во Аргентина, Јапонија, Тајланд, Малезија и Австралија последните две години. Меѓутоа уште пред трката многу возачи се пожалија на состојбата на асфалтот на патеката, велејќи дека ако следната година организаторите не ја обноват подлогата воопшто не треба да се тркаат во Америка.

Поточно, речиси сите тркачи освен Маркез, кој веќе имаше шест победи во низа на патеката пред во 2019 година да падне додека имаше огромно водство. Овојпат, тој немаше проблеми и по фантастичниот старт направи предност од неколку секунди која ја заддржа до крајот.

Французинот Фабио Квартараро, пак, направи уште еден чекор до титулата, откако го зголеми водството во генерален пласман на повеќе од 50 поени (две трки), завршувајќи втор зад Маркез, пред главниот ривал за титулата Франческо „Пеко“ Бањаја, кој ја искористи казната која ја доби Хорхе Мартин во борбата за подиум.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Осимен: Во Нигерија чистев олуци, благодарен сум за тоа каде стигнав

Објавено пред

Ѕвездата на Наполи, Виктор Осимен во интервју со неговиот сонародник Пол Труст-Еконг на Јутјуб зборуваше за својот пат во професионалниот фудбал, признавајќи дека бил на „дното“ во Нигерија пред да почне со фудбалот.

Нигериецот во 2020 дојде во Наполи од Лил за 70 милиони евра со што стана најскапиот африкански фудбалер во историјата.

„Тоа почна како сон, детски сон. Сакав да бидам професионалец инспириран од легенди како Дидие Дрогба, Одион Игало и Микел Оби. Мислам дека успеав во тоа, и тоа е едно од моите најголеми остварувања во животот. Кога растев чистев олуци за 20 наири (околу 2 центи) и чистев по станови и канцеларии, носев вода… Работев напорно и тие пари беа важни за мене и за моето семејство. Мојот брат продаваше весници, мојата сестра портокали. Тие работи ми помогнаа во животот и затоа сум благодарен за тоа каде сум сега, поради работите кои ме направија посилен“, вели 22-годишниот Нигериец.

Тој се пресели во Европа во 2017, кога Волфсбург потпишаа договор со него, а потоа играше во Белгија (Шарлроа) и Франција (Лил). Минатата сезона тој постигна 10 гола во 24 настапи во Серија А, а оваа сезона има фантастичен старт со 7 гола во 8 меча во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фотографија која како да кажува: Кога ќе пораснам, ќе бидам Роналдо

Објавено пред

Кристијано Роналдо не застана ниту во периодот на интернационалната пауза, постигнувајќи хет-трик против Луксембург (со два пенали) при убедливата 5:0 победа над аутсајдерот од Португалија.

Со ова тој го продолжи неговиот светски рекорд на 115 голови во репрезентативниот дрес и стана првиот фудбалер во историјата кој постигал 10 хет-трика за својата репрезентација.

Влијанието на Роналдо во светот на фудбалот е огромно, а како се чувствувале фудбалерите на Луксембург, заедно со нивниот селектор, најдобро покажува фотографијата која стана вирална на Интернет – тој во скок, и буквално сите очи вперени во него.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ф1 календар за 2022 – Ќе се возат 23 трки

Објавено пред

Големата награда на Кина, нема да се вози и во 2022 година. Рестрикциите во Кина се такви што е невозможно да се организира трка во шампионатот на Формула 1. Замена за трката која се вози во Шангај, на 24.април ќе се вози Големата награда на Емилија-Ромања, во Имола.

За разлика од Кина, се очекува по пауза од две години, во календарот да се вратат трките во Австралија, Канада, Сингапур и Јапонија. Наредната година прв пат ќе се вози трката во Мајами.

Планот на ФИА е во 2022 година да се возат 23 трки за 35 недели.

Сезоната би започнала на 20.март во Бахреин, а би завршила на 20.ноември во Абу Даби. Првенството во Формула 1 ќе заврши три недели порано, за да не се преклопи со фудбалскиот Мундијал во Катар.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 минути

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 08.40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет36 минути

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет1 час

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија3 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ7 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија9 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија9 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија9 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Досие