Контакт

Спорт

Мароко први во групата Е, Лукаку се изнапромашува – Хрватска ја елиминираше Белгија!

Објавено пред

Мароко направи вистински подвиг и ги заврши натпреварувањата во групата Ф на Мундијалот во Катар на првото место, откако со 2:1 им го нанесоа третиот пораз на Канаѓаните, а Хрватска издржа за 0:0 реми против Белгија, за да ги елиминира фаворизираните „ѓаволи“ кои се враќаат дома по хаотичното првенство во кое беа на насловните страници поради конфликтите и нарушените човечки односи.

dobivaj vesti na viber

Мароко уште во четвртата минута стигна до водство против Канада, откако Хаким Зијеш ја искористи катастрофалната грешка на голманот Милан Борјан. Во 23. минута од мечот, Јусеф Ел-Несири го удвои водството по асистенцијата на Ашраф Хакими, но во 40. минута од мечот Наиф Агуер си постигна автогол за 2:1. До крајот на мечот, Мароканците останаа сигурни и така го запечатија првото место на табелата.

Белгија и Хрватска, пак, во директен дуел го одредуваа вториот патник – на Белгијците им беше потребна победа, а Хрватите одеа понатаму и со реми. Во првото полувреме најконтроверзниот момент беше досудениот пенал на судијата Ентони Тејлор за Хрватска, кој потоа беше поништен откако ВАР-снимката покажа дека има минијатурен офсајд.

Белгија тргна во офанзива во второто полувреме со влегувањето на Ромелу Лукаку во игра, но токму напаѓачот на Интер стана трагичар на својата репрезентација, откако имаше низа промашувања пред хрватскиот гол. Прво тој ја погоди стативата по одличната акција на Кевин де Брујне, за потоа моменти подоцна да шутира високо на голот. Во последните минути од мечот, тој пак беше во совршена ситуација пред празен гол, но не се снајде најдобро.

Хрватска, како второпласирана во групата, најаверојатно ќе игра против Шпанија, како првопласирана во групата Е, додека Мароко ќе игра со второпласираниот, Германија, Јапонија или Костарика.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Засега, ниту скапите засилувања не му носат победа на Челси

Објавено пред

Челси не успеа да го добие соседското лондонско дерби против Фулам, одигрувајќи само 0:0, и покрај тоа што во стартниот тим првпат го имаа најскапиот играч во историјата на Премиерлигата, Енцо Фернандез.

dobivaj vesti na viber

Со Аргентинецот како стартер покрај украинското засилување Михајло Мудрик во нападот, навивачите на „сините“ очекуваа крај на лошата низа на резултати и победа за враќање на самодовербата. Но, Фулам се покажа како цврст противник, и иако имаше помалку од поседот на топката (околу 60-40), ги имаше поконкретните шанси пред голот на Кепа Аризабалага во текот на целиот меч.

Во 71. минута Фернандез имаше прекрасен удар од далечина кој за малку беше непрецизен, а Челси имаше совршена шанса во 79. минута, кога уште едно ново засилување, Нони Мадуеке беше во совршена шанса да постигне гол, откако голманот Бернд Лено излета, но одбраната на Фулам успеа да реагира во последен момент.

Резултатот ги крева Челси на 9. место на табелата со 30 поени, еден поен пред Ливерпул, но девет поени од топ 4 пласман, додека Фулам сега се на 6. место со 32 поени.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-41886”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Хет-трик на Санцет, Билбао ја прекина лошата серија со победа над Кадиз

Објавено пред

Атлетик Билбао ја прекина низата од три порази во Ла лига и пет меча без победа, триумфирајќи со 3:1 против Кадиз и покрај тоа што последните половина час ги играа со 10 фудбалери.

dobivaj vesti na viber

Младиот Оихан Санцет им донесе водство на домаќините по само 10 минути игра, но Кадиз израмнија во 25. минута преку Гонзало Ескаланте. Санцет повторно стрелаше во 35. минута, за во 44. минута, Јерај Алварез да зголеми на 3:1. Второто полувреме беше многу „помирно“, откако Јури Бершиш доби втор жолт картон во 59. минута од мечот, но баскискиот клуб остана смирен и стигна до победа, откако Санцет го комплетираше хет-трикот во 75. минута од мечот.

Билбао се искачуваат на седмото место на табелата со 29 поени, исто колку и осмопласираните Рајо Валјекано (со меч помалку), додека Кадиз останува во зоната за испаѓање на 18. место со 19 поени, еден помалку од 17-пласираниот Валјадолид.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-42409”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Звезда со посебен дрес во чест на Михајловиќ

Објавено пред

Црвена звезда и Војводина утре ќе го почнат пролетниот дел во српската Суперлига, со посебен меч во чест на Синиша Михајловиќ, поранешниот фудбалер на вата клуба, кој почина минатата година по борбата со леукемијата.

dobivaj vesti na viber

Звезда го претстави својот посбен дрес за мечот, со ликот на Михајловиќ, а посебни дресови најавија и од Војводина, кои додадоа дека дресовите потоа ќе бидат ставени на аукција, а сите средства ќе бидат донирани за лекување на седумгодишниот Милош Ѓелап од Нови Сад, кој исто така страда од леукемија и кому му е потребна трансплантација на коскена срж.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица,...

Македонија7 часа

Ноќна стража кај гробот на Гоце Делчев, граѓани со знамиња, столици и транспаренти ќе останат до сабајле

Со македонски знамиња, знамето со сонцето од Вергина и транспаренти, група граѓани се собра на улицата „Самоилова“ која води кон...

Македонија9 часа

Пациент со цистична фиброза: Состојбата на пациентите им се влошува, до кога ќе го мерат во цена мојот живот?

Пациентите со цистична фиброза кои ја чекаат државата да им го набави скапиот лек, утре излегуваат на протест, во 12...

Македонија13 часа

МВР направи план кого ќе пушти на граница: на секој што пријавил делегација, ќе му биде дозволено да оддаде почит

Министерството за внатрешни работи при одлучувањето кому ќе му биде дозволен влез во државата за да оддаде почит на гробот...

Македонија13 часа

(Видео) Сведок на Рашковски: Од Кабинетот на Зеќири даваа насоки како да се одговори на барања за документи

Зорица Стојановиќ, вработена во Владата, сведочеше во случајот „Софтвери“, каде што обвинет е Драги Рашковски. Таа работела како помошник-раководител на...

Македонија14 часа

Нема плата за Пендаровски и Кабинетот: образложението од Министерството за финансии е неосновано

Претседателот Стево Пендаровски и неговиот Кабинет немаат земено плата за јануари, потврдуваат од таму за „Макфакс“. Тие велат дека претседателот...

Македонија14 часа

Антикорупциската побара кривично гонење на Мојсовски поради злоупотреба на системот за финансирање спортски клубови

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) побара кривично гонење на актуелниот директор на Агенцијата за млади и спорт, Наумче...

Македонија15 часа

Дојави за бомби во осум средни училишта во Скопје

Денеска, околу 11.40 часот, во СВР Скопје е пријавено дека на електронските адреси на осум средни училишта во Скопје е...

Македонија15 часа

„Надлежните да земат цевка и да дишат низ неа за да ја сфатат итноста на состојбата“, велат пациентите со цистична фиброза и излегуваат на протест

Пациентите со цистична фиброза велат дека се разочарани од изјавите на министерот за здравство и од министерот за финансии. Тие...

Економија15 часа

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата

Министерот за финансии ,Фатмир Бесими, спротивно на сите норми, не ја одобрил платата на вработените во Кабинетот на претседателот, вклучително...

Економија15 часа

Од полноќ намалување на цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија16 часа

(Видео) Полиција околу „Св. Спас“: пристап до гробот на Гоце Делчев имаат само лица со дозвола

Полициско обезбедување на улицата Самуилова има и утринава, а во пресрет на утрешното чествување на Гоце Делчев во црквата „Свети...

Македонија17 часа

Мора да има забрана за вршење лекарска дејност за гинекологот Асани, апелираат од Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост е згрозена од пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на...

Економија17 часа

Бектеши им се извини на новинарите

„Несомнено е дека новинарите имаат клучна улога во нашето општество, нивниот придонес и работа е многу важен во најефикасното и...

Македонија17 часа

Од 130 заболени, првин осум пациенти ќе добијат лек за цистична фиброза, па потоа ќе се набави за уште 22 лица

Министерот за здравство, Беким Сали, рече дека скапиот лек „трикафта“ првично ќе биде набавен за осум пациенти, кои се во...

Македонија17 часа

Болните од цистична фиброза ќе чекаат законски измени за да го добијат лекот

Болните од цистична фиброза, на кои им е потребен лекот „трикафта“, ќе чекаат измена на законите за тој да биде...

Свет17 часа

Помпео: Џјинпаинг е поголема закана од Владимир Путин

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти кинескиот претседател е поголема закана за светот од рускиот претседател...

Европа18 часа

Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја нарече Украина ничија земја и го повика Киев да се предаде. „Владимир Путин нема да...

Македонија19 часа

Најчевска бара разрешување на Бектеши: Што си замислуваат функционерите, дека новинарите служат да ги рекламираат?

Професорката по право, Мирјана Најчевска, смета дека министерот за економија, Крешник Бектеши, треба веднаш да биде разрешен. Според неа, неговиот...

Македонија1 ден

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија. Нивниот тогашен премиер се...