Контакт

Спорт

Марсијал се пресели на „Рамон Санчез Писхуан“

Објавено пред

Ентони Марсијал, до крајот на сезоната, ќе игра како позајмен играч од Манчестер јунајтед во Севилја. Повремениот репрезентативец на Франција, на дресот ќе го носи бројот 22.

dobivaj vesti na viber

Марсијал, во 2015 година, стана најскапиот играч до 20 години, во историјата на фудбалот. Манчестер јунајтед за неговиот трансфер од Монако издвоија фиксни 50.000.000 евра. Монако заработи и две третини од предвидениот бонус од 30.000.000 евра, то значи дека досега Јунајтед за Марсијал платиле 70.000.000 евра.

Марсијал на „Олд Традфорд“ не ги оправда очекувањата. Низ годините се мачеше со повредите и во ниту еден момент не ја „најде“ формата од Монако која им го препорача на „црвените ѓаволи“.

Реши да се пресели во Севилја, со цел да ја оживее кариерата. Клубот од „Рамон Санчез Писхуан“, нема да издвои ниту цент за позајмицата. Клубовите се договориле, Севилја во целост да ја преземе плата на Марсијал. До крајот на сезоната тој треба да инкасира помеѓу 6.000.000 и 8.000.000 евра.

Во договорот на Марсијал не постои откупна клаузула, што значи дека тој по завршувањето на сезоната мора да се врати во Манчестер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Последна битка за титулата во Премиерлигата: Ливерпул чека кикс на Манчестер Сити

Објавено пред

Последно коло во англиската Премиерлига, а борбата за титулата се уште е отворена. Манчестер Сити денеска ќе се обиде да ја задржи предноста од еден бод во однос на второпласираниот Ливерпул и на тој начин да ја одбрани титулата. За тоа најверојатно ќе му биде потребна победа над Астон Вила.

dobivaj vesti na viber

Ливерпул ќе демне грешка на „граѓаните“ и ќе се обиде да го освои третиот трофеј оваа сезона.

За Ливерпул да има шанса за титулата, мора да ги победи Вулверхемптон на домашен терен. Мора да се надева и дека Манчестер Сити на домашен терен нема да ја победи Астон Вила, клуб чиј тренер е легендата на Ливерпул, Стивен Џерард, а на теренот меѓу другите го предводат поранешните играчи на Ливерпул, Фелипе Кутињо и Дени Ингс.

Интересна е ситуацијата во која Астон Вила ќе заработи доколку Сити стане шампион. Имено, во скапиот трансфер на Џек Грилиш од Астон Вила во Сити минатото лето беше вметната клаузула според која клубот од Бирмингем ќе добие 18 милиони евра доколку тимот на Гвардиола стане шампион.

„Ќе направиме се за да освоиме бодови против Сити овој викенд, но пред се поради мојот сегашен клуб и нашите навивачи“, изјави Стивен Џерард.

Во лудиот развој на ситуацијата, можеби ќе му биде доволен бод на Ливерпул, но тогаш би морал да го поддржи и пораз на Сити со повеќе од шест разлика. Уште полуда теорија е дека Сити би загубил со 6:0, а Ливерпул и Вулверхемптон би одиграле 5:5. Тогаш, по ова коло немаше да се знае шампионот, а Манчестер Сити и Ливерпул ќе одиграат уште еден екстра натпревар за титулата.

Ќе биде интересно да се гледа и борбата за четвртото место кое води во Лигата на шампионите. Тотенхем на гостувањето кај Норич сака да ја задржи предноста од два бода во однос на петтопласираниот Арсенал, кој го пречекува растоварениот Евертон.

На дното на табелата за опстанок во лигата се борат Барнли и Лидс Јунајтед, а една од две екипи ќе мора да испадне. Моментно имаат ист број бодови, но Барнли има многу подобра гол-разлика, па Лидс ќе мора бодовно да ги надмине. Барнли во последното коло го пречекува Њукасл, а Лидс е домаќин на Брентфорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атаман: Анадолу Ефес е како НБА тим

Објавено пред

Анадолу Ефес во драматично финале против Реал Мадрид успеа да ја одбрани титулата во Евролига. Тренерот на турскиот тим Ергин Атаман во еуфорија изјави дека Анадолу Ефес е силен како НБА тим.

dobivaj vesti na viber

„Ние сме како НБА тим. Кога зборувам за најсилната лига во светот, не зборувам само за системот или техничките работи, туку и за организацијата. Ние сме како нив, како најдобрите. Ефес е кошаркарски клуб, но и национален клуб. Ја имаме поддршката од целата земја и ова е првиот турски клуб кој ја одбранил европската титула. Немаме фудбалски клуб, но игравме во распродадена арена на последните девет натпревари на домашен терен“, изјави Атаман.

Анадолу Ефес во финалето славеше против Реал Мадрид со 58:57.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Објавено пред

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според написите, за време на организираната парада околу 1.600 навивачи на Хајдук во автобуси, комбиња и автомобили од натпреварот во Загреб, застанале на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец и на тој начин ги блокирале сите ленти на автопатот во правец на Карловац.

Потоа, непочитувајќи ги предупредувањата и наредбите од полицијата, голем дел од нив, како што пишува во написите, со физичка сила и предмети погодни за нанесување повреди, нападнале полицајци од повеќе полициски одделенија кои ги придружувале, известила синоќа загрепската полиција.

Одбивајќи го нападот, полицијата возвратила со огнено оружје при што биле ранети двајца напаѓачи, а во нападот биле повредени десетина полицајци, пишуваат хрватските портали.

На социјалните мрежи се појави видео за кое се вели дека е направено синоќа за време на конфликтот. На него, како што пишуваат хрватските портали, се гледа како полицаец тепа навивач со палка додека тој влегува во автомобилот.

Во соопштението на полицијата се наведува дека во 21.35 часот околу 1.600 навивачи на ХНК Хајдук во автобуси, комбиња и лични автомобили од натпреварот во Загреб, самоиницијативно застанале на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, со што ги блокирале сите ленти во правец на Карловац, а потоа, игнорирајќи ги нивните предупредувања и наредби, „неколку стотини од нив со физичка сила и предмети погодни за нанесување повреди нападнале полициски службеници од повеќе полициски одделенија кои ги следеле“, се вели во соопштението на полицијата.

„Полициските службеници употребија средства за присилба, вклучително и огнено оружје, за да го одбијат нападот врз неколку лица, по што надгледуваниот конвој повторно беше ставен под надзор. Во тек е идентификација и приведување на осомничени за кривични дела и прекршоци. Засега е утврдено дека две лица кои биле директно инволвирани во нападот врз полицајци се ранети, најверојатно од огнено оружје, а повредени се десетина полицајци. Сите повредени се надвор од животна опасност“, било наведено во соопштението.

„При контрола на настанот сообраќајот на таа делница од автопатот е затворен и пренасочен на алтернативни правци. Во тек е истрага и кривична истрага“, констатира полицијата.

N1 Загреб известува дека и утринава е затворен за сообраќај делот од автопатот Загреб-Сплит-Плоче каде се случил инцидентот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија2 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион3 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа4 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа4 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија4 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија4 часа

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа16 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа19 часа

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ20 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет21 час

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа21 час

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија22 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет23 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа1 ден

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа1 ден

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа1 ден

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа1 ден

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион1 ден

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија2 дена

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...