Контакт

Спорт

Мбапе: Можеби мојата иднина не е во ПСЖ

Објавено пред

Иднината на француската фудбалска мегаѕвезда Килијан Мбапе во Пари Сен-Жермен не е најсигурна кога напаѓачот изјави дека се наоѓа на пресвртница во својата кариера и побара поголема одговорност во францускиот клуб.

Зборувајќи при примањето на наградата за најдобар фудбалер во француската Лига 1, 20-годишниот Мбапе порача дека му е потребна поголема улога во играта, но посочи дека тоа може да биде во ПСЖ или некаде на друго место.

„Секако, имаше неколку разочарувања оваа сезона, но тоа е дел од фудбалот, успеавме да ја освоиме лигата и да останеме шампиони. Би сакал да им се заблагодарам на сите соиграчи, на тренерот и на клубот, но ова е важен момент за мене бидејќи дојдов до втората пресвртница во кариерата. Научив многу работи во Париз и сега е време да имам поголема одговорност. Се надевам дека тоа ќе биде во Пари Сен-Жермен бидејќи ќе ми претставува огромно задоволство, но можеби ќе биде некаде во нов проект“, изјави Мбапе.

Тој веднаш беше запрашан дали ова значи дека следната сезона може да игра за нов клуб.

„Го кажав тоа што го кажав. Во вакви пригоди можеш да пратиш порака и мислам дека ја пратив мојата. Ако зборувам повеќе, ќе биде премногу и тоа не е пораката што сакам да ја пратам“, вели Мбапе, кој дојде во ПСЖ од Монако во 2017 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Италија е „perfetta“ првпат во историјата!

Објавено пред

Само една година по мизеријата со неуспехот да се квалификуваат на Светското првенство во Русија во 2018 година, италијанската фудбалска репрезентација, под водство на Роберто Манчини, првпат во историјата успеа да се квалификува едно големо натпреварување со стоотстотен учинок, и тоа со неверојатна 9:1 победа над Ерменија.

„Аѕурите“ имаат 10 победи во 10 меча, вклучувајќи ја и „бламажата“ на Ерменците во Палермо вечерва и гол разлика 37:4. Досега, Италијанците успевале да влезат на едно големо натпреварување без пораз, но никогаш со сите победи.

Покрај ова, овој подмладен тим, од кој искрено Италијанците немаа големи очекувања пред квалификациите, сруши и низа други рекорди. Тие победија најмногу во една календарска година (10 пати) и победија во најмногу последователни мечеви (11), нешто што не им успеваше на многу посилни италијански генерации.

Манчини беше воодушевен и најави дека се надева дека низата може да продолжи и на Евро 2020, посебно откако младите беа во листата на стрелците – Николо Заниоло даде два гола, а Рикардо Орсолини и Федерико Киеза ги постигнаа своите први голови во националниот дрес.

„Искрено, не давате девет голови во денешниот фудбал. Ова беше прекрасна вечер за нас, но рекордите се важат само со титули. Ова се млади момци кои стануваат подобри со секој нареден натпревар. Тие имаат квалитет, потребно е само уште искуството. Имаме шест месеци да се подготвиме, но ако продолжиме вака не се плашиме од никого“, вели Манчини.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данска „изддржа“ во Даблин, Италија со девет гола ја „почести“ Ерменија (видео)

Објавено пред

Напаѓачот на шпански Леганес, Мартин Брејтвајт беше „џокерот“ на Данска откако го постигна водечкиот гол при 1:1 ремито на гости кај Ирска во Даблин, со кое Данците се пласираа на Европското првенство во 2020, покрај Швајцарија во групата Д.

Во директен дуел за пласман, на Ирците им требаше победа против Данска, откако беше јасно дека Швајцарија ќе го совлада аутсајдерот Гибралтар, но тие не успеаја да најдат пат до голот на Каспер Шмајхел, а Брејтвајт по нафрлањето на Хенрик Далсгард во 73. минута го реши мечот и ја однесе своајта репрезентација на собирот на европската елита.

На Ирците им беа потребни два гола за пласман и во драматична завршница успеаја да израмнат во 85. минута преку Мет Доерти, но немаа доволно сили и среќа за целосен пресврт.

Во другите две групи во кои вечерва се играше, претходно беа познати патниците на Евро 2020, но Италија на Роберто Манчини не пропушти совршените квалификации (10 победи во 10 меча) да ги комплетира со неверојатна 9:1 победа над Ерменија. Чиро Имобиле и повратникот во репрезентацијата, Николо Заниоло постигнаа по два гола, а во листата на стрелците се запишаа и Ромањоли, Барела, Киеза и Жоргињо.

Овој совршен квалификациски циклус доаѓа само една година откако Италија неславно не успеа да се квалификува за Светското првенство во Русија во 2018, предизвикувајќи вистинска „национална катастрофа“ на „Чизмата“.

Ова е само четврти пат во историјата на Италија тие да стигнат до победа со над 9 постигнати голови: (11:3 против Египет на ОИ во 1928, 9:0 против Франција во пријателска во 1920 и 9:0 против САД на ОИ во 1948 година).

ГРУПА Д

Гибралтар – Швајцарија 1:6

Ирска – Данска 1:1

Табела: 1.Швајцарија 17, 2.Данска 16, 3.Ирска 13, 4.Грузија 8, 5.Гибралтар 0

ГРУПА Ф

Малта – Норвешка 1:2

Шпанија – Романија 5:0

Шведска – Фарски Острови 3:0

Табела: 1.Шпанија 26, 2.Шведска 21, 3.Норвешка 17, 4.Романија 14, 5.Фарски О. 3, 6.Малта 3

ГРУПА Ј

Грција – Финска 2:1

Италија – Ерменија 9:1

Лихтенштајн – Босна и Херцеговина 0:3

Табела: 1.Италија 30, 2.Финска 18, 3.Грција 14, 3.БиХ 13, 5.Ерменија 10, 6.Лихтенштајн 2

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентина со пенал во 90-та минута „извлече“ реми со Уругвај (видео)

Објавено пред

Уругвај за малку пропушти победа над над јужноамериканскиот ривал Аргентина, откако „албиселесте“ со голот на Лео Меси од пенал во 91. минута успеа да извлече 2:2 реми во пријателскиот меч во Тел Авив, Израел.

Уругвајците дојдоа во водство со 50. гол во националниот дрес на Единсон Кавани во 34. минута, пред Аргентина да израмни преку Серхио Агуеро во 63. минута. Сепак, Уругвај повторно дојде во водство само пет минути подоцна, кога Луис Суарез доби асистенција од Кавани за 2:1.

Во 90. минута од мечот по игра со рака во шестнаесетникот на Уругвај, Лео Меси успеа да израмни на 2:2, за втор позитивен резултат на неговата репрезентација по победата над Бразил.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија8 часа

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија9 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија13 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија13 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија13 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија14 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет16 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет16 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија17 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија18 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија1 ден

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет1 ден

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа1 ден

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет1 ден

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија1 ден

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија2 дена

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион2 дена

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Досие