Контакт

Спорт

Мбапе пред Винисиус како највреден фудбалер на светот

Објавено пред

Популарната ЦИЕС фубалска опсерваторија ја објави својата најнова листа на највредни фудбалери на светот, и на врвот нема изненадувања – таму е Килијан Мбапе, човекот кој доби мега-договор од Пари Сен-Жермен со неверојатни услови.

dobivaj vesti na viber

Во анализата се земени во предвид должината на договорите на фудбалерите, нивната трансфер-вредност, како и возраста.

23-годишниот Мбапе, според проценките, вреди 205.6 милиони евра, со што е убедливо на првото место пред ѕвездата на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор со 185.3 милиони евра, новото засилување на Манчестер сити, Ерлинг Халанд со 152.6 милиони евра, а во топ 5 се уште и Педри од Барселона (135.1 милиони евра) и Џуд Белингем од Борусија Дортмунд (133.7 милиони евра).

Над 100 милиони евра во топ 10 вредат уште Фил Фоден (Манчестер сити), Френки де Јонг (Барселона), Луис Дијаз (Ливерпул), Рубен Дијаш (Манчестер сити) и Феран Торес (Барселона).

Спорт

Уште ова не сме виделе – руски ММА борби со врзани очи!

Објавено пред

ММА борбите во последната деценија станаа едно од најатрактивните шоуа за спортските фанови, но понекогаш желбата за нешто „посебно“ и „специјално“ оди предалеку, посебно во ММА организациите од Русија и Полска.

dobivaj vesti na viber

Последен ваков момент ни доаѓа од Русија со таканареченото „Поп ММА“ шоу, во кое има навистина неверојатни мечеви, како тој во кој двајцата фајтери имаат врзан очи (иако како што може да се забележи од снимката, двајцата мамат.

Целото „Поп ММА“ шоу, на кое има и други бизарни мечеви како „двајца против еден“ можете да го видите на следното видео.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси ги сакаат и Стерлинг и Дембеле!

Објавено пред

Откако новата ера на Челси под водство на американските газди стартуваше тивко без големи трансфери туку со повеќе заминувања (Кристенсен, Ридигер, Лукаку…), англиските медиуми тврдат дека Тод Бели ги договара трансферите на Рахим Стерлинг и Усман Дембеле во нападот.

dobivaj vesti na viber

Бели, чија корпорација го купи лондонскиот клуб од Роман Абрамович го замени Брус Бак како претседател на клубот, но ја презеде улогата на Марина Грановскаја, која досега ги средуваше трансферите на клубот. Според „Дејли мејл“, стратегијата на фудбалскиот пазар Бели ја води во консултација со менаџерот Томас Тухел, кому ќе му биде потребно засилување во нападот.

25-годишниот Дембеле, иако му заврши договорот со Барселона, би сакал да остане во Каталонија, но таму не можат да му ја понудат досегашната плата од 150.000 фунти неделно, додека Челси се подготвени да стигнат до сума од 200.000 фунти секоја недела. Тухел работеше со Дембеле во Борусија Дортмунд во 2016/17 пред неговиот трансфер во Барселона, а германскиот тренер исто така веќе контактирал со Стерлинг, кој има уште една година од договорот со Сити.

На Челси му се неопходни и засилувања во одбраната, по заминувањето на Андреас Кристенсен во Барселона и на Антонио Ридигер во Реал Мадрид, и според италијанските медиуми веќе преговараат со Јувентус за носење на Матијс де Лихт на „Стемфорд Бриџ“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе удри по тактиката на Почетино: Не се плашат од нас

Објавено пред

Килијан Мбапе инсистира дека Пари Сен-Жермен веќе не биле „страшен“ тим под тренерот Маурисио Почетино, кој се верува дека веќе има добиено отказ и дека газдите на францускиот клуб се подготвени да го промовираат Криштоф Галтие во нов тренер.

dobivaj vesti na viber

ПСЖ ја освоија титулта во француската Лига 1 со 15 поени предност, но повторно „паднаа“ во Лигата на шампионите по спектакуларниот колапс против Реал Мадрид, кога имаа предност од два гола пред Карим Бензема да постигне хет-трик во само 18 месеци.

Мбапе, кој неодамна ја продолжи верноста кон клубот, со договор кој му дава огромна моќ во Париз, не бил импресиониран од работата на поранешниот менаџер на Тотенхем.

„Последната сезона не бевме толку страшни, и не бевме веќе недопирливи. Сакаме повторно да бидеме застрашувачки во Франција, нешто што не ни успеа последните две сезони. Секако, Лигата на шампионите останува наша цел. Тоа е јасно одредена цел. Не треба да објаснуваме многу, го сакаме тој трофеј“, вели Мбапе.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Самит Г-7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г-7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет2 часа

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...

Свет3 часа

Мајмунските сипаници наскоро ќе добијат ново име: „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ да се извини за лагите за наводното распродавање на македонскиот јазик и идентитетот, велат од СДСМ

„ВМРО-ДПМНЕ лажеше и ги поткопуваше државните позиции со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ, во период кога се решаваше евроинтегративниот процес на државата, ширеа...

Македонија4 часа

Опозицијата бара оставки од Османи и Маричиќ поради прегоравачките позиции со ЕУ

„Два дена молк од страна на Ковачевски, Османи и Маричиќ за тоа кој направил, кога направил и каков хибриден напад...

Европа4 часа

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија16 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет19 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион23 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија24 часа

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија1 ден

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет1 ден

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија1 ден

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет1 ден

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет2 дена

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет2 дена

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 дена

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија2 дена

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...