Контакт

Спорт

Мбапе: Сигурно останувам во ПСЖ

Објавено пред

Фудбалерот на ПСЖ, Килијан Мбапе рече дека ќе остане во клубот од „Паркот на принцовите“ најмалку уште една година.

Мбапе е дел од „Светците“ три сезони, но често се шпекулира со негово заминување од клубот, пред се во Реал Мадрид кој е еден од заинтересираните.

Поради пандемијата на коронавирусот, францускиот шампионат беше прекинат, ПСЖ прогласен за шампион, а 21-годошниот напаѓач вели дека се концентрира на освојување трофеј со екипата.

„Овде сум, во овој проект четврта година. Педесетгодишнината на клубот, ова е важна сезона, за навивачите. Тука сум. Ќе се обидеме заедно со екипата да ги вратиме трофеите“ изјави Мбапе.

Тренерот на ПСЖ, Томас Тухел вели дека е вистински подарок да се работи со Килијан.

„Килијан има договор и се уште не сме подготвени да го продадеме. Тој е супер важен, клучен играч за нашата игра. Вистински подарок е да се работи со него, со играчи како Нејмар, Ди Марија, Икарди, Верати, Маркињос. Тоа се извонредни играчи“ – смета Германецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дибала го победи Роналдо за да стане најдобар играч во Серија А

Објавено пред

Пауло Дибала го победи соиграчот од Јувентус, Кристијано Роналдо за да стане најдобар играч во Серија А во сезоната 2019/20, што значи дека Португалецот не успеа да ја одбрани „титулата“ која ја освои во својата прва сезона со „бјанконерите“.

Лега Серија А го прогласи Аргентинецот за „МВП“ на лигата, додека неговиот иден соиграч, Дејан Кулушевски стана најдобриот млад фудбалер по фантастичната сезона со Парма. Јувентус имаат уште еден победник во Војчех Шчесни, кој е прогласен за најдобар голман, додека награди добија и Стефан де Фрај (Интер), Алехандро Папу Гомез (Аталанта) и Чиро Имобиле (Лацио) за најдобри н своите позиции (одбрана, среден ред, напад).

Дибала имаше 11 гола во 33 меча во Серија А оваа сезона, но и 11 асистенции, враќајќи се силно со „бјанконерите“ откако минатото лето се шпекулираше дека Јуве сака да го продаде. 26-годишниот Дибала се адаптираше на новата улога по пристигнувањето на Роналдо во 2018 година и ја врати својата најдобра форма под Маурицио Сари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Педро успешно опериран

Објавено пред

Фудбалерот на Челси Педро соопштил дека му била извршена операција на рамото. Шпанецот се повреди во последната минута во финалето на ФА купот против Арсенал. Челси остана без трофејот по поразот од 2:1.

„Операцијата мина добро, многу бргу ќе се вратам. Жал ми е што не го освоивме ФА купот. Во благодарам на поддршката“, порачал поранешниот фудбалер на Барселона.

Педро во финалето го замени Кристијан Пулишиќ кој исто така поради повреда пред време го заврши натпреварот.

Инаку овој крилен напаѓач во предниот рок во слободен траснфер ќе го напушти Челси. Наводно тој договорил соработак со Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Санчо ќе заработи 88.000.000 евра за пет години

Објавено пред

Манчестер Јунајтед до 10 август ќе го заврши трансферот на Џејдон Санчо. „Црвените ѓаволи“ англскиот репрезентативец подготвиле пет годишен договор „тежок“ 88 милиони евра.

„Билд“ објави дека Санчо од наредната сезона ќе игра за клубот од „Олд Трафорд“. Манчестер Јунајтед само за трансферот ќе издвојат 120 милиони евра, но нема веднаш да ја исплатата целата сума.

Јунајтед најпрвин ќе платат 70 милиони евра, а потоа во наредните две години на сметката на тимот од Дортмунд ќе легнат 30, односно 20 милиони евра.

Санчо, сметајќи ги и бонусите, ќе добие годишна плата од 17,6 милиони евра. Поголема плата од неговата ќе има само голманот Давид Де Хеа (20 милиони евра), додека зад него ќе останат ѕвездите Пол Погба (17 милиони), Антони Марсијал (14 милиони) и Маркус Рашфорд (11 милиони евра).

Џејдон Санчо (20) кариерата ја започна во младинските школи на Вотфорд и Манчестер сити, во 2017 година се пресели во Борусија Дортмунд. Изминатата сезона одиграл 44 натпревари, постигнал 20 голови и забележал исто толку асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ43 минути

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија1 час

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија2 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија2 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија2 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија3 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија3 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија3 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет5 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион6 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ6 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет7 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет8 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа8 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија20 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион20 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија22 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ24 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија1 ден

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија1 ден

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Досие