Контакт

Спорт

Мечот Астон вила-Евертон откажан по девет нови позитивни случаи кај Вила

Објавено пред

Мечот помеѓу Астон вила и Евертон од Премиер лигата закажан за во недела е откажан, откако КОВИД-19 продолжува да прави проблеми за клубот од Бирмингем.

Вила мораа да играат со У-23 тимот во ФА купот против Ливерпул минатата недела по низа позитивни случаи кои примораа затварање на нивниот тренинг-центар, по што беше откажан и мечот со Тотенхем закажан за вчера, а Фулам ги заменија на само 48 часа.

„Домашниот меч на Астон вила против Евертон нема да се одигра на 17 јануари, откако значителен број на фудбалери и членови на тимот се во изолација“, се вели во одлуката на Премиер лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

По 86 старта, конечно слаломска победа за Вос Солеваг

Објавено пред

По 86 трки во Светскиот куп, норвешкиот скијач Себастијан Вос Солеваг стигна до доминантна победа на слаломот во австрискиот скијачки центар Флахау, за прв триумф во кариерата.

29-годишниот Вос Солеваг, кој дебитираше во Леви во 2012 година, досега имаше освоено четири подиуми, но победата беше далечна пред денеска, кога имаше фантастични две возења за победа со 0.76 секунди пред Австриецот Марко Шварц, кој е на подиумот во последните три трки. Французинот Алексис Пинтуро го освои првиот подиум оваа сезона во слаломот со 0.95 секунди заостанување.

По напорни две недели за специјалистите за технички трки, од следниот викенд во акција стапуваат спусташите на легендарната Штрајф во Кицбил, по што на 26 јануари е ноќниот слалом во Шладминг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Големиот Шек го поздрави големиот Мвумби!

Објавено пред

Готие Мвумби, огромниот пивот на ДР Конго, кој стана атракција на ракометниот Мундијал во Египет, доби порака од исто така огромната НБА легенда, Шекил О’Нил, и потврди дека има нов прекар: „Ел гиганте“.

26-годишниот Мвумби, кој постигна четири гола во дебито на Мундијалите против Аргентина, има 1.92 сантиметри и над 110 килограми и на Аргентинците им беше многу тешко да го сопрат. За неговата слава чу и Шекил О’Нил, кој објави приказна на неговата Инстаграм страница.

„Велат дека ти си Шек во ракометот, што се случува?“, го прашува Шек ракометарот.

Мвумби беше воодушевен од поздравот.

„Сонот кој остана реалност, нешто што навистина не ми се веруваше. Мојот идол Шек, мојата ѕвезда, благодарам за пораките и за поддршката. Не разбирам што се случува, но пораката е таа: живеј го својот живот и бори се за тоа што си“, напиша Мвумби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @gauthiermvumbi

Ракометарот од ДР Конго кој стана атракција на СП

Прикажи повеќе...

Спорт

Инсиње и Наполи ја уништија Фиорентина

Објавено пред

Наполи се искачи на третото место во Серија А, откако инспирирани од капитенот Лоренцо Инсиње, кој постигна два гола и имаше една асистенција, стигнаа до убедлива 6:0 победа над Фиорентина.

Инсиње го почна гол-шоуто уште во петтата минута, по што во пеколни десет минути во финишот на првото полувреме се случи катастрофа за Фиорентина – голови постигнаа Диего Деме (36.), Ирвинг Лозано на асистенција на Инсиње (38.) и Пјотр Зиелински (45.). Инсиње додаде гол од пенал во 72. минута, а од 73-тата минута шанса во тимот на Џенаро Гатузо доби и Елиф Елмас, пред во 89. минута Матео Политано да ги постави конечните 6:0.

Наполи сега се трети со 34 поени, три зад Интер и шест зад лидерот Милан, додека Фиорентина е на 14. место со 18 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Бродот што потона во Турција не бил руски туку украински, загинаа најмалку 4 лица

Шест лица се спасени, а четири загинаа кога украински товарен брод со 12 член екипаж потона денес крај брегот на...

Македонија2 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија2 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија3 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Македонија5 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет6 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт7 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион8 часа

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија8 часа

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија20 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт21 час

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија21 час

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија1 ден

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија1 ден

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Досие