Контакт

Спорт

Мејведер се фали: Заработив 100 милиони за „лажниот“ меч со Логан Пол

Објавено пред

Флојд Мејведер Јуниор, уште еднаш го докажа сопствениот прекар Money (Пари), откако се пофали дека заработил 100 милиони долари за контроверзниот егзибициски меч против Логан Пол, велејќи дека се работело за „легализиран спаринг“.

44-годишниот Мејведер боксуваше со Јутјуберот во меч од 8 рунди овој месец, меч во кој не се прогласи победник, но не успеа да го победи 26-годишниот Американец. Дел од боксерските фанови сметаа дека се работи за срамен потег на боксерот со 50-0 скор, но Мејведер нема проблеми со тоа.

„Јас сум единствената личност која може да има лажен меч и да заработи 100 милиони долари. Како да одиш на легализиран спаринг и да земеш толку пари. Дали сум најдобриот ограбувач на банки на светот? Не знам кој на моја возраст во боксот може да направи вакво нешто“, вели Мејведер.

Спорт

Лукаку решил да ја прифати понудата на Челси!

Објавено пред

Според „Скај спорт Италија“, Ромелу Лукаку веќе направил одлука да се приклучи на Челси и сега се чека само Интер да ја извлече максималната цена за белгискиот напаѓач.

„Нераѕурите“ се надеваа дека ќе го заддржат Лукаку на „Сан Сиро“ одбивајќи понуда од 100 милиони евра, но најавените 130 милиони евра ќе биде тешко да се одбијат, а Лукаку сака да се докаже во клубот кој го продаде во 2014 година. Во две сезони Лукаку постигна 64 гола во 95 меча за Интер по две непродуктивни сезони во Манчестер јунајтед.

Познатиот италијански експерт за трансфери, Џанлука ди Марцио тврди дека Лукаку ја прифатил понудата и ги информирал во Интер за својата одлука. Лукаку би заработувал 12 милиони евра по сезона.

Се верува дека овој трансфер ќе предизвика „домино-ефект“ во Серија А – Интер ќе се обиде да го донесе Дуван Запата од Аталанта за 40 милиони евра, додека неговото место во Бергамо ќе го заземе Теми Абрахам од Челси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вила го донесе Дени Ингс за 30 милиони фунти

Објавено пред

Астон вила очигледно почна однапред да ги троши парите од очекуваниот трансфер на Џек Грилиш во Манчестер сити, откако потврдија дека го купија напаѓачот Дени Ингс од Саутемптон за 30 милиони фунти.

Напаѓачот потпиша тригодишен договор со клубот и доаѓа од Саутемптон, каде што ја препороди кареирата и минатата сезона постигна 13 гола. Тој е последното засилување за клубот од Бирмингем, кој веќе ги донесе Леон Бејли, Еми Буендија и Ешли Јанг на „Вила парк“.

„Дени е фантастичен фудбалер со искуство во Премиер лигата, кој постигнувал голови каде и да играл. Се работи за врвен професионалец со фантастичен карактер, кој треба да биде лидер во нашиот тим со својата сила и да помогне во развојот на фудбалерите од академијата“, изјави менаџерот Дин Смит.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ по разочарувањето во Токио има нова цел: Париз 2024!

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ по олимпиското „фијаско“ во Токио, каде што загуби во борбата за бронза во сингл и воопшто не се појави во борбата за бронза во мешани двојки, има нова цел – Олимпијадата во Париз за три години.

Ѓоковиќ имаше шанса да го повтори успехот на Штефи Граф од 1988, таканаречениот „златен слем“ со четирите гренд слем титули и со злато од Олимпијадите, но наместо тоа добивме нервоза на теренот, кршење рекети (во олимписките кругови) и разочарување.

Сепак, 20-кратниот гренд слем шампион не се откажува од олимпискиот сон.

„Беше вистинска привилегија да се претставува Србија на Олимпијадата. Благодарам Токио 2020 и сите кои помогнаа. Дадов се од моето срце за медал, и ќе се вратам посилен во Париз во 2024 година“, вели Ѓоковиќ преку социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Се бара прогласување на кризна состојба на целата територија на државата

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов соопшти дека дека Групата за процена попладнево одржала седница на која поради зголемениот обем на...

Македонија1 час

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија3 часа

Пожарот во Пехчево засега не може да се гасне со хеликоптери, леталата се вратиле назад

Петте хеликоптери, два македонски и три српски, кои беа пратени да го гаснат пожарот во Пехчево, се враќаат назад. Ова...

Македонија3 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија3 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија5 часа

(Видео) Пожарот во Пехчево се шири и накај Беровско, локалните власти бараат помош од жителите

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, попладнево преку социјалните мрежи упати порака со која алармира за сериозноста на силниот пожар...

Македонија5 часа

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија7 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ10 часа

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион12 часа

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа12 часа

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија12 часа

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија13 часа

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион13 часа

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет13 часа

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ1 ден

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија1 ден

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Досие