Контакт

Спорт

Мекени играч на годината во САД

Објавено пред

Играчот на Јувентус, Вестон Мекени, е прогласен за фудбалер на годината во САД. 22-годишникот, во летниот преоден рок, на општо изненадување од Шелке се пресели во Јувентус.

Мекени го најде своето место кај Андреа Пирло. Тој успеа да му го земе местото на искусниот Велшанец, Арен Ремзи.

Од почетокот на сезоната, во Серија А и Лигата на шампионите, има одиграно 13 натпревари, постигнал два гола и забележал две асистенции.

Мекени, во Европа пристигна во 2016 година. Ек-играчот на Далас, играше за вториот тим на Шалке, а потоа го најде своето место во првиот тим на клубот од Гелзеркирхен.

Минатото лето Јувентус за 4,5 милиони евра го позајмија Мекени, со обврска по завршувањето на сезоната да го откупат неговиот договор за 20 милиони евра.

Вестон Мекени за САД одиграл 21 натпревар, постигнал шест гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кире Лазаров со неверојатен рекорд на Светските првенства

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација синоќа со пораз од фаворитот Шведска (30-22) го започна своето седмо учество на Светските ракометни првенства. Токму на вчерашниот меч во Каиро капитенот на репрезентацијата, Кире Лазаров влезе во историјата.

Тој стана првиот играч кој постигнал гол на Светско првенство во четири различни декади.

Првиот негов погодок на Мундијалите беше во истата сала во која настапи и синоќа, во Каиро, во далечната 1999 година, како 19-годишник во последните секунди на мечот што Македонија го доби против Саудиска Арабија.

Против Швеѓаните вчера со полни 40 години гаѓаше со 50-процентна успешност, 5 гола од 10 обиди.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фернандеш испиша историја во ПЛ, четирипати МВП во иста година

Објавено пред

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Португалецот Бруно Фернандеш е прогласен за играч на месец декември во Премиерлигата. Со тоа тој стана првиот играч во историјата на ова елитно натпреварување кој во една календарска година четирипати го добива ова признание.

Бруно минатиот месец постигна 3 гола и му помогна на тимот на Оле Гунар Солскјер да се искачи на врвот во ПЛ. Во декември португалскиот ас имаше и 4 асистенции.

Сезонава неговиот учинок е 15 гола на 26 меча во сите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Брадата“ ќе се прости од 13,6 милиони долари само да стигне до прстенот

Објавено пред

Не е тајна дека довчерашната прва ѕвезда на Хјустон Рокетс, Џејмс Харден го избра тимот на Бруклин Нетс за конечно да стигне до шампионската титула во НБА лигата која во тандем со Кајри Ирвинг и Кевин Дурант сезонава би била достижна.

Сепак, „брадата“ според информациите, жртвувал најмалку 13 милиони евра само за да премине во клубот кој има шампионски амбиции.

Договорот на Харден со „ракетите“ е за уште 3 сезони и предвидено е само годинава да инкасира 41.2 милиони доалри. Наредната сезона платата му се зголемува на 44.3, а последната година од договорот годишите примања треба да му се 47.3 милиони долари.

Сега со преминот на кошаркарот во Бруклин, неговата плата спаѓа во законите на државата Њујорк која има далеку поголем данок за разлика од Тексас. Кога ќе се соберат сите дополнителни трошоци што ќе ги има во Њујорк, Харден ќе биде „потенок“ за најмалку 13,6 милион долари.

Дали жртвата ќе му се исплати ќе се види веќе на лето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија37 минути

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет1 час

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија1 час

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија3 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа4 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија4 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија5 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет5 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет6 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет7 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија7 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија18 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа19 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија21 час

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен23 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија23 часа

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет1 ден

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет1 ден

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа1 ден

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Досие