Контакт

Спорт

Мерцедес најбрз во Истанбул, белиот Ред бул потфрли

Објавено пред

Луис Хамилтон ги заврши петочните треинзи пред Турското ГП како најбрз возач, а неговиот главен ривал за титулата, Макс Ферстапен, во Ред бул се мачеше со својот болид, обоен во бело во чест на Хонда.

Асот на Мерцедес, Хамилтон, го подобри своето време од утринската сесија на 1:23.804 соборувајќи го рекордот на патеката Истанбул парк за повеќе од една секунда. Единствена лоша вест е тоа што тој в недела ќе стартува со казна од 10 места поради менување на моторот овој викенд.

Ферстапен, пак, утрото губеше со 0,4 секунди, а попладнето беше на 0,635 секунди зад Хамилтон за да заврши како петти на табелата. Холанѓанецот неколкупати преку радиото се жалеше на својот болид РБ16Б.

Меѓу ривалите за титулата беше Шарл Леклер, со фантастично второ најдобро време пред Валтери Ботас, а и Серхио Перез беше пред Ферстапен. Лендо Норис беше шести за Мекларен, пред Фернандо Алонсо и Естебан Окон во Алпине, Пјер Гасли во Алфа Таури и Антонио Џовинаци во Алфа Ромео.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Голем проблем за Евертон, им се повреди најдобриот играч

Објавено пред

Евертон доживеа тежок удар на натпреварот со Вест Хем. „Карамелите“, загубија на домашен терен (0:1) и останаа без најдобриот играч од почетокот на сезоната, Абдулај Докуре.

Фудбалерот кој во Премиер лигата, од почетокот на сезоната, постигнал два гола и забележал четири асистенции, на натпреварот со Вест Хем, доживеал фрактура на метатарзалната коска во стапалото.

Докуре ќе биде опериран и го очекува повеќе неделна пауза.

Повредат на Докуре само ги зголеми проблемите со кои се соочува Рафа Бенитез. Шпанскиот тренер од претходно не може да смета да Доминик Калверт-Луин и Ришарлисон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Икарди и се заканил на Ванда Нара – Откажи се од разводот или ќе го раскинам договорoт со ПСЖ

Објавено пред

Мауро Икарди и Ванда Нара ги полнат страниците во жолтитот печат. Сопругата на Икарди го напушти Париз, се врати во Милано, откако ја откри аферата која сопругот ја имал со актерката Еухенија Суарез.

Икарди, во неделата, побарал дозвола од клубот да не тренира и заминал во Милано за да го спаси бракот. Тој објави заедничка фотографија, но ден подоцна Ванда Нара, објави фотографија на која покажува дека повеќе не ја носи бурмата.

Ванда Нара и покрај обидите на фудбалерот сака да се разведе од него. Медиумите тврдат дека доколку дојде до постапката за развод, тие ќе треба да поделат 60.000.000 евра.

Икарди, од друга страна не се откажува, смислил план како да си ја врати назад сопругата. Планот е поврзан со парите. Радиото Монте Карло, тврди дека тој бил подготвен да го раскине договорот со ПСЖ, доколку сопругата не се откаже од разводот.

Ванда Нара е менаџерот на Икарди, таа го договори неговиот трансфер во ПСЖ, на договорот стои нејзиниот потпис. Во случај фудбалерот да го раскине договорот, Ванда ќе мора да му плати обесштетување од неколку милиони евра на клубот.

Маури Икарди во ПСЖ има годишна плата од 12.000.000 евра, неговиот договор истекува во јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Саудијците подготвуваат спектакл – Концерти на светски ѕвезди на трката во Џеда

Објавено пред

Премиерната Ф1 трка во Саудиска Арабија, на 5.декември, ќе се одржи без ограничувања, објавија организаторите. Во продажба ќе бидат пуштени сите билети, и покрај тоа што претходно беше најавено дека ќе биде исполнет само 40 отсто од капацитетот на трибините.

Саудијците подготвуваат вистински спектакл. Ангажирале големи музички ѕвезди, кои ги предводи Џастин Бибер. Покрај него ќе настапат Џејсон Дерул, Дејвид Гета, Асап Роки и Тиесто.

Сите оние кои ќе купат карта за трката ќе можат да присуствуваат на концертите.

Трката за Големата награда на Саудиска Арабија ќе се вози во Џеда. Таа ќе биде претпоследна во сезоната. Последна трка е Абу Даби на 12.декември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија2 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија3 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија4 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија5 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија5 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа7 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион8 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет8 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија18 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија19 часа

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија23 часа

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија1 ден

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија1 ден

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија1 ден

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ1 ден

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Досие