Контакт

Спорт

Мерцедес се заканија со протест во Баку за крилото на Ред бул

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф најави дека неговиот тим најверојатно ќе вложи официјален протест против болидите на Ред бул на трката во Азербејџан доколку ФИА не го санкционира австрискиот тим за подвижното задно крило.

ФИА веќе издаде техничка директива за менување на правилата за задното крило, но таа влегува на сила на 15 јуни, што значи дека тимовите ќе можат да се тркаат со вакви крила и на трката во Баку, каде што има еден од најдолгите рамни делови и придобивката на Ред бул може да биде огромна.

„Мислам дека ако тие крила се на болидите во Баку ќе има огромна предност и ќе одиме кај стјуардите. Ако тоа не е доволно ќе одиме до Интернационалниот апелационен суд на ФИА. Затоа, ФИА мора да ги разјасни работите пред трката во Баку, за да нема хаос“, изјави Волф по трката во Монако, каде што со победата Макс Ферстапен го презеде водството во генерален пласман кај возачи, а Ред бул кај конструктори.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ферстапен со мајсторска победа над Хамилтон на Пол Рикар!

Објавено пред

Во една од најнеизвесните трки досега во Формула 1 шампионатот, Макс Ферстапен во претпоследниот круг успеа да го помине светскиот шампион Луис Хамилтон и да стигне до победа за зголемување на водството во генерален ппласман во вистинска класика на патеката Пол Рикар.

Ред бул имаше маестрална статистика со две влегувања во боксот, и ја доби битката со Мерцедес за една од најимпресивните победи оваа сезона. Уште подобро, Серхио Перез во последните кругови го претекна Валтери Ботас за 1-3 финиш на Ред бул рејсинг.

Трката започна драматично за Холанѓанецот, откако не успеа да ја заддржи пол-позицијата правејќи грешка и излегувајќи надвор од патеката, со што Хамилтон дојде на првото место. Мерцедес успеаја да се оддржат на првото место до влегувањето во боксот, кој зачудувачки Ферстапен повторно излезе пред двајцата возачи на Мерцедес, откако лидерите се решија на тврди гуми.

Меѓутоа, Ферстапен не успеваше да го оддржи темпото со овие пневматици, и од Ред бул решија да влезат уште еднаш во боксот, за да постават „средни“ гуми. Со овие, возачите на „бикот“ беа значително побрзи од Мерцедес, кои се решија да не влезат вторпат во боксот. Ферстапен бргу го стигна Ботас и го претекна, по што во последните три круга влезе во ДРС-зоната за борба со шампионот.

Триумфот значи дека Ферстапен сега има 131 поени пред Хамилтон со 119, а за Ред бул посебно е ветувачки тоа што Пол Рикар беше патека која требаше да биде во корист на „сребрената стрела“.

Зад доминантните болиди на Ред бул и Мерцедес беа двајцата возачи на Мекларен, Лендо Норис и Даниел Рикардо откако имаа неколку интересни битки на патеката, а седми беше одличниот Пјер Гасли во Алфа Таури. во поени успеаја да влезат и ветераните Фернандо Алонсо во Алпине на домашната трка за тимот на осмото место и двајцата возачи на Астон Мартин, Себастијан Фетел и Ленс Строл, оставајќи ги Ферари без поени во уште една разочарувачка трка за Скудерија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Умбер подготвен за Вимблдон, го наследи Федерер во Хале

Објавено пред

Францускиот тенисер, Иго Умбер стигна до титулата од Хале опен, победувајќи го светскиот рекет број 7, Андреј Рубљов со 6:3/7:6(4) за да стане еден од фаворитите за изненадување на Вимблдон оваа година.

За 22-годишниот Французин ова е трета титула во кариерата и прва на трева, завршувајќи ја совршената недела во северна Германија во која победи еден куп на специјалисти за игра на тревнета подлога – Сем Квереј, Алекс Зверев, Себастијан Корда и Феликс Оже-Алијасим.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Димитриевски во тимот на колото на Sofascore на ЕУРО 2020

Објавено пред

Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски се наоѓа во најдобриот тим на второто коло на ЕУРО 2020 во избор на „Sofascore година во друштво со фудбалски ѕвезди како Кристијано Роналдо, Кевин де Брујне и Герет Бејл.

Димитриевски на мечот со Украина одбрани еден пенал, и беше еден од најдобрите наши репрезентативци, за да добие оценка од 8.6 од Sofascore.

Одбранбената четворка во тимот на колото ја предводи Лук Шо (Англија), а во неа се и Џикија (Русија), Хенли (Шкотска) и Лустиг (Шведска). Средниот ред е ѕвезден – Робин Госенс, Мануел Локатели, Кевин де Брујне и велшката ѕвезда Герет Бејл со најдобра оценка од 9.1, додека во нападот се Кристијано Роналдо и Антоан Гризман.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија3 часа

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет3 часа

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училиште во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија4 часа

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Топ5 часа

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион6 часа

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Свет7 часа

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет7 часа

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет7 часа

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ8 часа

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Македонија23 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ1 ден

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија1 ден

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт1 ден

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет1 ден

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 ден

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион1 ден

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Досие