Контакт

Спорт

Меси доби „стадион“ со негово име во Аргентина

Објавено пред

Лионел Меси во својата кариера има остварено многу, но сега доаѓа и последната почест – стадион во негово име изграден од еден навивач во неговата татковина.

Во градчето Мендоза, на 1.000 километри од родното Росарио на Меси, на „стадионот“ нема светло, нема вистински тревнат терен, ниту голови според правилата на ФИФА. Сепак, на аргентинскиот готвач со име Франциско Хавиер Гвардиола (без врски со тренерот Пеп Гвардиола), треба да му се честита за идејата да изгради „Естадио Лео Меси“ со поглед на Андите.

Неговата ќерка, Мака, ги објави фотографиите на социјалните мрежи: „Стариот изгради стадион во сред планините, и го именуваше ‘Естадио Лео Меси’. Морате да го видите, бидејќи тоа е сон на мојот татко. Мислам дека е поголема почест од таа што му ја дадоа Барселона“.

Франциско вели дека не планирал веста да стане позната.

„Сакав да оддадам почит на некој кој ни даде многу среќа. Тој е дел од нашата историја, не само во фудбалот, туку и во животот. Ова беше моја мала работа која можев да ја направам. Беше тајна, но мојата ќерка го објави тоа“, вели Франциско.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ребиќ го остави Јуве без триумф по четири кола во Серија А

Објавено пред

Милан е непоразен по 4 кола во Серија А, додека Јувентус нема победа по 360 минути игра во новата сезона. Дербито во Италија предмалку заврши со поделба на пленот 1-1.

„Старата дама“ на ваков лош старт на сезоната не памети уште од пред 60-тина години.

Милан во второто полувреме беше и поблиску до триумф, ако се земе во предвид дека со голот на Алваро Мората, по контрата во четвртата минута, Јуве имаше водство од 1-0.
Милан израмни со одличниот гол на Анте Ребиќ со глава, на асистенција на Тонали во 76 минута.

Најголемата шанса за целосен пресврт „Росонерите“ ја имаа преку Калулу во 86 минута. Излезе во одлична прилика од десната страна по асистенцијата на Тео Ернандез, биеше под пречката, но Шчесни со одлична интервенција спречи водство на противникот.

По 4 кола Милан со 10 бода се израмни на врвот на табелата со Интер, додека Јуве досега собра само 2, доволни за 18-тата позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вечното дерби без победник, драмата пред 16.000 гледачи заврши 1:1

Објавено пред

Вечното дерби меѓу Партизан и Црвена Звезда пред 16.000 гледачи заврши со поделба на бодовите, 1:1 во рамки на 9. коло од српската Суперлига.

На почетокот на мечот Звезда беше порасположена за надигрување, Катаи и Диониј се заканија, но сигурен беше домашниот голман Поповиќ.

По почетниот притисок, „црно-белите“ создадоа неколку шанси, а по една бравура на Бибарс Натхо во 36 минута на семафорот стоеше 1-0. Натхо го измами својот чувар по десната страна и откосо биеше на прва статива за радост на публиката на стадионот.

На почетокот на вториот дел уште еднаш се затресе мрежата на гостите. Вујачиќ шутираше, голманот Борјан кратко одби, а Рикардо Гомеш ја испрати топката во мрежата. Сепак голот е поништен по ВАР сигнализација затоа што имало офсајд.

Првпат во историјата на вечното дерби (денеска 165. по ред) се користи ВАР технологијата.

Во 82 минута Терзиќ можеше својот тим да го доведе до предност од 2-0, но не успеа во реализацијата. Казната стигна наредната минута.

По одличниот центаршут од левата страна, Александар Катаи кој имаше забележителна улога на мечот (погоди пречка со глава во првиот дел) биеше одблизу со глава и носи израмнување 1-1.

По 7 врзани победи на Партизан, „црно-белите“ доаѓаат до првото реми сезонава и остануваат на +2 бода за Црвена Звезда која има 6 победи и 2 нерешени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио спаси бод во Рим, прв пораз за „волчицата“ на Мурињо

Објавено пред

Иако во првото полувреме римските ривали Лацио и Рома имаа предност против Каљари, односно Верона, сепак на крајот двата тима собраа само 1 бод.

Лацио на „Олимпико“ одигра 2-2 против Каљари откако до 83 минута беше во негатива од 2-1.

Сепак, по првиот дел момците предводени од Маурицио Сари имаа предност од 1-0 со голот на Имобиле во 45 минута.
Во вториот дел Жоао Педро на стартот на полувремето израмни на 1-1, а во 62. минута Балде донесе гостинска предност од 2-1.

Сепак за еден бод за „небесносините“ се погрижи Каталди во 83 минута.

Рома, пак, по првите 45 минута кај Верона имаше предност со голот на сезонава одличниот Лоренцо Пелегрини, од 36 минута.

Сепак, во второто полувреме „волчицата“ прими дури 3 гола.

Најпрво Барак во 49. израмни на 1-1, а пет минути подоцна Капрари носи домашна предност од 2-1.

Со автоголот на Илиќ во 58. минута четата на Жозе Мурињо доаѓа до реми 2-2, но само пет минути подоцна домашниот фудбалер Фараони гаѓа прецизно за конечни 3-2.

По 4 одиграни кола Рома останува четвртопласиран тим со 9 освоени бодови, додека Лацио има 7 доволно за седмата позиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Првичните резултати од изборите во Русија покажуваат победа на партијата на Путин

Руската владејачка партија Единствена Русија, од која потекнува и претседателот Владимир Путин, е на пат да победи на парламентарните избори,...

Македонија4 часа

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија6 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет6 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија6 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија9 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија12 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ12 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет13 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет14 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа14 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет14 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија1 ден

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ1 ден

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет1 ден

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 ден

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет2 дена

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Досие