Контакт

Спорт

Меси донирал милион евра

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси донирал милион евра во борбата против коронавирусот.

Играчот на Барселона решил да им ги подели парите на болниците во Барселона и Росарио. Пола од парите Меси ги уплатил на сметката на главната болница во Барселона, додека остатокот го наменил за медицинскиот центар во неговиот роден град, Росарио.

„Лионел Меси ѝ донираше пари на клиниката за борба против коронавирусот. Ти благодариме Лео за поддршката и помошта“, се наведува во пораката испратена од болницата во Барселона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бејл и Рамзи се враќаат во Премиерлигата

Објавено пред

Евертон ќе се обиде во летниот преоден рок на „Гудисон парк“ да донесе двајца репрезентативци на Велс. Клупските челници воспоставиле контакти со Реал Мадрид и Јувентус за нивните играчи Герет Бејл и Арон Рамзи.

Според англиските медиуми овие двајца се приоритет на тренерот на Евертон Карло Анчелоти.

Бејл има договор со Реал до 2022 година, од почетокот на сезоната малку игра, а во јануарскиот преоден рок во последен момент му пропадна трансферот во Кина.

Од друга страна Рамзи не се снајде во Јувентус. Тој само девет пати започнал натпревар во стартниот состав на Маурицио Сари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фергусон: Хабиб ја откажа борбата, избега како пи..а

Објавено пред

Борбата за шампионскиот појас во лесна категорија помеѓу Хабиб Нурмагомедов и Тони Фергусон нема да се одржи. Дагестанецот вчера објави дека поради пандемијата на коронавирусот ќе остане дома.

Противникот на Нурмагомедов, Тони Фергусон е бесен по оваа одлука на борецот од Дагестан.

„Мораше да остане овде. Беше во Абу Даби имаше шанси да се врати пред да бидат затворени границите во Русија. Сепак тој реши да се врати во Дагестан и да не го заврши кампот. Тој лик не сака да се бори, исплашен е и бега. Треба да му го одземат појасот“, истакнал Фергусон.

„Истото го направи и пред УФЦ 209. Беше со семејството, знаеше дека лошо ги симнува килограмите и беше во се друго само не беше во мечот. За мене ова е бегање. Избега од борбата. Хабиб е пи..а. Му кажав дека подот ќе го избришам со него па типот избега“.

Интересно Нурмагомедов и Фергусон се големи ривали, а никогаш не се сретнале во октагонот. Ова е петти пат нивната борба да биде одложена.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Му објаснив на Роналдо зошто го мразиме во Аргентина“

Објавено пред

Фудбалерот на Јувентус Паоло Дибала порачал дека се чувствува добро откако се излечи од коронавирусот. За италијанските медиуми тој проговорил за односот што го има со Кристијано Роналдо.

Доаѓањето на Роналдо во Јувентус можеше да значи и крај за Дибала во тимот од Торино меѓутоа Аргентинецот игра одлично оваа сезона, ќе добие нов договор и поголема плата, а ќе биде промовиран и во еден од клупските капитени.

Дибала е еден од ретките што имал можност да игра со двајцата најдобри во светот, Роналдо и Лионел Меси.

„На многу теми разговараме со Роналдо. Еднаш му кажав: ‘Кристијано ние во Аргентина малку те мрзиме. Поради тоа како играш, одиш, се однесуваш…’За нас Меси е број 1, јасно е зошто тој не е омилен кај напиот нареод“, рекол Дибала.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 минути

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирус, со која...

Свет54 минути

ЕУ: На Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирус на Западен Балкан се користи...

Македонија1 час

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево – 47

Снежната покривка во Битола сотигна до 55 сантиметри, додека во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет2 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк, носејќи медицинска опрема и маски, како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава2 часа

Во НАСА пристигнале 12 000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12 000 апликации за идната генерација астронаути, за околу десетина слободни места, а...

Свет3 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија14 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија15 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија18 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија18 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија19 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија20 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија20 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија20 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија21 час

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет21 час

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет22 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија23 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија23 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет23 часа

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Досие