Контакт

Спорт

Меси: Глупави се муабетите дека јас ги кројам тимот и трансфер-листата

Објавено пред

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси, во опширно интервју за „Марка“ говорел за многу актуелни теми дека го составува тимот, дека ја крои трансфер-листата, дека може да го смени тренерот кога и да посака…

Деновиве сепак најактуелна е тема околу неговиот договор со Барселона кој истекува во јуни 2021 година и можноста да го напушти клубот.

„Клаузулите и парите ништо не ми значат. Најважно е во клубот да постои победнички проект, а очигледно постои. Во моментов нема никакви преговори околу мојот договор. Тие преговори би ги водел мојот татко, а тој не ми кажал дека нешто се случува. Нема преговори“, рекол Меси и потоа го коментирал лошиот старт на Барселона во Ла Лига.

„Засега нема причини за паника, иако не е пријатно кога вака ќе ја отворите сезоната. Имавме доста повреди и тоа е нормално. Мораме да „кликнеме“ веќе од наредниот натпревар“.

Барселона последен пат триумфирала во Лигата на шампионите во 2015 година, четири сезони клубот чека нов трофеј во ова натпреварување.

„Мина доста време откако последен пат ја освоив ЛШ. Искрено би сакал да ја освојам уште неколку пати во кариерата. Но не би потпишал да ја освоиме титулата во ЛШ пред онаа во Шпанија. Минатата сезона извлековме поука, дека во секој натпревар мора да постигнете гол““, рекол Меси и потоа ги издвоил најголемите ривали во Шпанија и ЛШ.

„Атлетико има добар, балансиран тим, купија добри играчи. Реал заврши голема работа со трансферот на Еден Азар. Јувентус и Манчестер сити се најголемата закана во Европа. Сите си јаки, Лигата на шампиони ќе биде многу израмнета“.

Потоа проговорил и за шпекулациите дека за се што се случува во Барселона се прашува тој.

„Веќе навикнав луѓето да зборуваат што сакаат. Секако дека тоа не е точно. велат дека го составувам тимот, дека бирам кој ќе дојде, а кој ќе замине, дека менувам и именувам тренер…Или дека тоа го прави мојот татко. Навстина не вреди да се зборува за ова. Знам која е мојата работа, а во туѓата не се мешам“.

Меси: Не барав да се врати Нејмар©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Божиќно чудо – голманот Фостер му спасил живот на 80-годишен навивач

Објавено пред

Младо момче во Англија на интернет сподели интересна приказна поврзана со неговиот дедо и поранешниот репрезентативен голман на „Гордиот Албион“, Бен Фостер.

Споменатиот ден неговиот дедо Дементан кој е голем навивач на Вотфорд кој тогаш имал 80 години се враќал од натпреварот меѓу Вотфорд и Кристал Палас (минатата сезона, мечот заврши 0-0). Дементан членска карта на омилениот клуб имал цели 60 години.

По мечот, тој не можел да го запали својот автомобил, акумулаторот останал без струја. Тогаш старецот решил пеш да се врати дома, цели 16 километри.

Во меѓувреме фудбалерите на Вотфорд ги завршиле обврските на стадионот. Се стемнило, а Бен Фостер со сопругата и со неговиот татко поминале крај дедото кој пеш одел кон дома.

Забележале дека нешто не е во ред, па се вратиле. Тогаш го виделе како лежи покрај патот. Паднал, а тие најверојатно му го спасиле животот.

Според раскажувањето, го однеле во нивниот дом, го избањале и му облекле сува облека. Потоа го однеле во неговата куќа и го поканиле на 25 декември – за Божиќ.

На официјалниот Твитер профил Вотфорд се пофали со делото на својот голман.

Бен Фостер има 36 години, во Вотфорд е од летото 2018 година. Во кариерата бранеше и за Стоук, Манчестер Јунајтед, Бирмингем, Вест Бромвич.

Го носеше и дресот на Англија, во 8 наврати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дејан Манасков ја продолжи верноста со Веспрем до 2022 година (фото)

Објавено пред

Левото крило на македонската ракометна репрезентација, Дејан Манасков ја продолжи верноста со екипата на унгарски Веспрем до 2022 година. Покрај Манасков, продолжување на соработката потпишаа и Гаспер Маргуч и Петар Ненадиќ.

Велешанецот во Веспрем е цели 2 години, а претходно искуството го собираше во Рајн Некар Левен, Вардар, Вецлар и во Металург.

Вчера унгарскиот клуб потпиша договор и со шпанскиот голман, Родриго Коралес кој ја игра последната сезона во францускиот шампион, ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Русија ја освои бронзата на ракометниот Мундијал во Јапонија

Објавено пред

Одличен турнир одиграа ракометните репрезентативки на Русија во Јапонија, а награда за тоа е бронзениот медал. Во битката за третата позиција, предмалку Русинките славеа со 33-28 против Норвешка која се чини не успеа да ја „преболи“ полуфиналната елиминација од борбата за титулата од Шпанија.

Русија бронзата од Јапонија ја придодаде на златото од Олимпијадата во Рио и среброто од ЕП во Франција.
Избраничките на селекторот Амброш Мартин беа главни фаворитки за златото, но лошиот ден против Холандија (единствен пораз на турнирот) ги тргна од борба за титула.

Во денешниот меч Норвешка поведе со 3-0, Русија успеа да се консолидира и израмни на 7-7. Оттогаш комплетно ја преземаја иницијативата, па на полувреме отидоа со предност од +3 (18-15).

Одлична играа Русинките и во второто полувреме, а највисоката предност во нивна полза беше 23-17.

Најдобра на теренот беше Ана Вјахирева со 9 гола.

Мечот за златото меѓу Холандија и Шпанија започнува во 12.30 по средноевропско време.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Топ3 часа

Седум возила учествуваa во сообраќајна несреќа што се случи утрово во Скопје

Утрово во 06.45 часот на крстосница од булеварот „Александар Македонски“, улицата „16-та Македонска Бригада“ и улицата„Интернационални Бригади“ се случила сообраќајна...

Регион3 часа

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван во Црна Гора

Нов земјотрес од 4,5 степени ја погоди Албанија доцна синоќа, јавуваат медиумите. Според Евромедитеранскиот сеизмолошки институт, епицентарот бил на 22...

Свет4 часа

Грета Тунберг се извини: Тоа се случува кога импровизирате говор на друг јазик

Шведската активистска за борба против климатските промени, Грета Тунберг, се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до...

Спорт5 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија5 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет19 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија22 часа

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ23 часа

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија23 часа

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија24 часа

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Досие