Контакт

Спорт

Меси ќе добие 110 милиони евра за три години во Париз

Објавено пред

Изненадувачкото пристигнување на Лео Меси во Париз ќе ги чини скапо Пари Сен-Жермен, тврди францускиот весник „Л’Екип“, кој објаснува дека Аргентинецот ќе добие фантастични 110 милиони евра „нето“ од богатиот клуб.

Меси пристигна на „Паркот на принцовите“ откако цела кариера беше фудбалер на Барселона, но каталонскиот гигант не успеа да му обезбеди нов договор во рамките на ограничувањата поставени од шпанската Ла лига.

По ова немаше многу простор за шпекулации каде ќе заврши, бидејќи тој веднаш ја прифати понудата од Париз, која според „Л’Екип“ изнесува вкупно 110 милиони евра – 30 милиони за првата сезона, и по 40 милиони за следните две сезони (со бонус од 10 милиони за лојалност).

Иако оваа сума изгледа фантастично, сепак, тоа е помала сума од таа која ја заработуваше во Каталонија – шпанските медиуми тврдеа дека последниот петгодишен договор му донел на Меси над 500 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ ќе го казнат Икарди за мамењето на сопругата и скандалот кој го предизвика

Објавено пред

Мауро Икарди го очекува казна од неговиот клуб, Пари Сен-Жермен, иако засега тие јавно го поддржаа својот фудбалер по обвинувањата дека ја мамел неговата сопруга, Ванда Нара.

Нара, која исто така е агент на Икарди и го договараше неговиот трансфер од Интер во ПСЖ, го обвини сопругот јавно дека ја мамел со „курва“ и дека „уништил уште едно семејство“. По ова, ПСЖ му дозволија на Икарди да ги земе „слободни“ неделата и вторникот поради семејни причини и тој отпатува во Милано во обид да ја спаси врската.

28-годишниот Аргентинец, според последните информации, добил прошка од неговата сопруга, и според „Марка“ и „Ле паризиен“, и покрај поддршката на клубот, ќе следува и казна.

Ова нема да биде првпат ПСЖ да се „меша“ во личните работи на своите фудбалери – тие го отпуштија шпанскиот фудбалер Хесе Родригез исто така по скандалот кога тој ја мамеше неговата партнерка Аура Руиз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал потпишаа со петгодишниот Зајн, популарниот „мал Меси“

Објавено пред

Зајн Али Салман, петгодишното дете кое стана сензација со своите неверојатни способности со топката, почна да работи во академијата на Арсенал, кои лани му дадоа првичен договор кога имаше само четири години.

Видеата на кои Зајн го покажува својот талент собраа илјадници прегледи и му го донесоа прекарот „Малиот Меси“, а сега тој почна да работи. Салман се фотографираше со менаџерот на академијата на Арсенал, Пер Мертезакер, како и скаутот Стивен Динс, кој беше импресиониран.

„Тој прави работи кои не треба да ги правиш на таа возраст. Кога го видов, му се јавив на пријателот да ми потврди дека има само четири години. Тогаш зборував со неговите родители и сега почнуваме со работа“, вели Динс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новиот Леброн заработува 10 милиони годишно, а се направи 136 килограми!

Објавено пред

Филаделфија Севентисиксерс го совладаа тимот на Њу Орлеанс Пеликанс со 117-97 во воведното коло од новата сезона во НБА-лигата. Најголемо внимание предизвика Зајон Вилијамсон, кој воопшто не ни настапи на натпреварот.

Тој во НБА беше најавен како наследникот на Леброн Џејмс, но прекумерната тежина што ја има предизвика постојано да има проблеми со повредите.

Наместо во текот на летото на ослаби и да постигне одлична форма пред почетокот на новите предизвици, тој стана најтежок досега – цели 136 килограми, дури 9 повеќе од периодот кога играше во НЦАА-лигата.

Првиот пик на драфтот пред 3 години засега не е познато кога ќе се врати на терените по рехабилитирањето од повредата на стапалото. Неговата годишна заработка е 10 милиони долари.

Многумина забележуваат што тој, наместо да заработува од рекламирање спортска опрема, соработува со фирма за производство на газирани пијалаци.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија4 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ4 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија6 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија8 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа8 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија10 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ11 час

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет12 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет12 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет12 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија23 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет1 ден

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Досие