Контакт

Спорт

„Меси ќе ја освои ЛШ со ПСЖ, па ќе се врати во Барселона да се пензионира“

Објавено пред

Поранешниот репрезентативец на Аргетнина, Хуан Роман Рикелме, смета дека Лионел Меси кариерата ќе ја заврши во Барселона.

Меси пред три недели ја напушти Барселона и се пресели во ПСЖ како слободен играч. Лошата финансиска ситуација во клубот не ѝ дозволи на Барселона да потпише нов договор со својата легенда.

ПСЖ го донесе Меси со јасна намера, со него и со Нејмар и Мбапе да ја нападнат титулата во Лигата на шампионите.

„Се надевам дека Меси ќе ужива во Париз. Не знам дали е ова чудно, но сите сме возбудени кога гледаме на теренот заедно со Нејмар и Мбапе. Ако сега ПСЖ не ја освои Лигата на шампионите, никогаш нема да ја освои“, порачал потпретседателот на Бока јуниорс.

Рикелме, кој дел од кариерата мина во Барселона, нема дилема за тоа каде Меси ќе ја заврши кариерата.

„Сигурен сум дека Меси ќе се пензионира во Барселона. Мислам дека ќе ја освои Лигата на шампионите со ПСЖ, а потоа ќе се врати во Барселона да ја заврши кариерата“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аргентински фудбалер спие на клупи во Грција по пропаѓањето на трансферот

Објавено пред

Аргентинскиот фудбалер од средниот ред, Максимилијано Форнари, тврди дека е заглавен во Грција и дека спие на клупите во Лариса по пропаѓањето на неговиот трансфер во третолигашот Аполон Лариса.

26-годишниот Форнари минатата сезона играл во Аргентина – во Сармиенто и Гуемес, но летово добил понуда од Аполон Лариса и откога пристигнал во Грција, клубот го оставил без договор и тој вели дека нема пари за повратен билет за Аргентина.

„Работите беа комплицирани и не знам што се случи. Тие што ме донесоа тука, ме оставија. Го напуштив тимот во кој играв бидејќи добив официјална понуда, но не го потпишав договорот“, вели Форнари.

Грчкиот клуб се брани дека Форнари паднал на медицинскиот тест и затоа не можеле да му дадат договор. Покрај тоа, Панајотис Манзано, претседателот на клубот, вели дека фудбалерот сега е во Барселона, што значи дека не му биле потребни пари и дека лажел.

„На 15 јуни, еден месец пред летниот камп, фудбалерот пристигна во Лариса и помина медицински тестови. Резултатите не беа очекувани и се откажавме од трансферот. Додека беше тука, јас му дадов пари нему и дадов дополнителни пари за неговиот агент. Ни беше кажано дека ќе оди во друг тим во Грција. Сега читам дека спиел на клупи, а неговиот агент вели дека е во Барселона“, вели Манзано.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон: Ги тепав децата на улица, а потоа и нивните татковци кога се жалеа

Објавено пред

Мајк Тајсон беше еден од „најстрашните“ боксери во историјата, со неверојатна бруталност во рингот и со ривали кои се „тресеа“ пред да вкрстат ракавици со него. Сепак, таа „машина“ беше создадена во несреќно и тешко детство.

Поранешниот светски шампион во интервју открива дека тепачките кога бил дете го зголемиле неговиот интерес за спортот.

„Имав три-четири улични тепачки секој ден. Од мојата деветта година. Кога имав 12 години имав речиси 100 килограми. Прво ќе го истепав детето на улица, а потоа кога таткото ќе дојдеше да ме научи лекција, се тепав и со него. Сите плачеа, си одеа дома по својот татко“, вели Тајсон.

До својата 13. година, растејќи во Бруклин, Њујорк, Тајсон бил уапсен неверојатни 38 пати.

„Порано Бруклин беше убав. Но, потоа местото стануваше помрачно и се случуваа работи кои се невозможни. Сите во моето семејство беа умни, знаеја да читаат да пишуваат, но јас не го знаев тоа. Јас бев тој кој сум. Ги гледав луѓето кои стоеа на улицата и никој не се шегуваше со нив. Сакав да бидам таков, уличен човек“, додава Тајсон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Неверојатни излетувања на руско рели – за среќа никој не е повреден!

Објавено пред

Последната трка од Рускиот рели шампионат донесе серија луди излетувања во која два рели-тима имаа среќа што си заминаа без повреди. Ековер 2021 релито во Азбест (град наречен по индустријата) во областа Свердловски на Урал е познато по својата компликуваност и опасност, што најдобро го дознаа два рели-тима.

Павел Козлов во својот Мицубиши Ево Лансер, се удри во работ на патот по еден скок, по што автомобилот се преврте дури седум пати пред да заврши на покривот. Козлов и неговиот совозач Јуриј Куликов поминаа без повреди.

Во слично спектакуларо излетување, Виталиј Михаилов во ист автомобил имаше уште позагрижувачки инцидент, откако неговиот Мицубиши едноставно „полета“ откако удри на работ на патот.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија52 минути

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 час

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет2 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион2 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија4 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија4 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион6 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија7 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија9 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија10 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет11 час

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион11 час

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет11 час

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија12 часа

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет23 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет23 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион1 ден

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија1 ден

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија1 ден

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Досие