Контакт

Спорт

„Меси, Нејмар, Мабапе? Да бидам искрен немав многу работа“

Објавено пред

Голманот на Клуб Бриж, Симон Мињоле, е задоволен од резултатот против ПСЖ, во првото коло во Лигата на шампионите. Белгискиот тим успеа да остане непоразен против ПСЖ, чиј напад првпат сезонава го предводеа Меси, Нејмар и Мабапе.

Натпреварот во Бриж заврши 1:1. Андер Ерера го постигна голот за ПСЖ, а Ванакен израмни. Според шансите поблиску до победата беа играчите на Бриж.

„Немав многу работа. Игравме добро, како колектив бевме добро организирани. Не им дозволивме да создадат многу шанси. Сите знаеме дека индивидуално се многу моќни. Поради тоа, ги избегнувавме ситуациите еден на еден“, рекол Мињоле.

„Го браневме просторот, тоа го правевме тимски. Секако дека тие се одличен тим, но ќе повотрам, немав многу работа. Имав две или три одбрани, кои не беа тешки“.

Бриж во наредното коло, на 28 септември, ќе гостува во Лајпциг, а ПСЖ ќе го пречека Манчестер сити.

Спорт

Стив Брус се раздели со Њукасл и го најави пензионирањето: Ова беше неиздржливо

Објавено пред

Стив Брус, спогодбено се раздели со Њукасл јунајтед и најави заминување во пензија. Менаџерот кој го предводеше Њукасл јунајтед од јули 2019 година, разделбата со клубот ја наплати со 10.000.000 евра.

Брус, во неделата, го одработи 1.000 натпревар во кариерата. Њукасл јунајтед загубија од Тотенхем со 3:2. Овој пораз не беше пресуден 60-годишникот да добие отказ. Новите сопственици, по преземањето на клубот, најавија дека ќе бараат нов тренер.

„Мислев дека се можам да истрпам, но беше неиздржливо. Не ме сакаа, ми говореа дека нема да успеам, дека тактички сум неспособен…Од првиот ден беше така“, рекол Брус и продолжил.

„Мислам дека ова ми беше последната работа во кариерата. Не е до мене, ова е напор за което семејство. Од првиот ден во Њукасл мо беше многу, многу тешко. Кога резултатите беа добри говореа дека стилот што го негуваме е ужасен или дека сме имале среќа. Не бев добар дури и кога работите за клубот беа добри“.

Стив Брус ги предводеше Њукасл јунајтед на 97 натпревари, во нив освоил во просек 1,15 бодови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хулиганите на Бриж претепале 63-годишнен навивач на Сити – Лекарите се борат за неговиот живот

Објавено пред

Манчестер сити, синоќа, го прегази Клуб Бриж со 5.1 во Лигата на шампионите. По натпреварот, хулиганите на белгискиот шампион предизвикале тежок инцидент. Еден навивач завршил во болница, каде лекарите се борат за неговиот живот.

Хулиганите го претепале 63-годишниот Гвидо, кој не член на белгискиот огранок на навивачката група на Манчестер сити, „Blue Moon Belgium“.

Членовите на оваа навивачка група се собираат и заедно ги следат натпреварите на Манчестер сити. Синоќешниот натпревар го следеле од трибините на стадионот во Бриж.

Синот на Гвидо, за белгиските медиуми, раскажал дека неговиот татко бил нападнат на паркингот. Еден навивач му го одземал шалот, а кога тој побарал да му го врати, напаѓачот започнал да го дави. Веднаш му се приклучиле и други хулигани кои започнале да го удираат несреќниот човек по главата. Откако тој паднал на асфалтот тие си заминал.
Гвидо бил префрлен во болница каде лекарите се боратз а неговиот живот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стив Брус си замина од Њукалс јунајтед

Објавено пред

Стив Брус повеќе не е тренер на Њукасл јунајтед. Клубот потврди дека со Брус спогодбено го раскинал договорот. Брус, го плати цехот на лошите резултати, тимот се уште нема победа во Премиер лигата. Новите газди не веруваат дека тој може да биде менаџерот кој ќе стои зад нивниот проект. Разделбата Стив Брус ја наплати со 10.000.000 евра.

Уште пред две недели, кога Њукасл јунајтед добија нов газда, започнаа шпекулациите околу можниот наследник на Брус. Брендан Роџерс и Рафаел Бентиез ја одбиле понудата исто како и Зинедин Зидан. Сега се шпекулира со Еди Хау, Грем Потер, Стивен Џерард, Френк Лампард.

Англиските медиуми, шпекулрата дека најсериозен кандидат за клупата на Њукасл е Паоло Фонсека. Поранешниот тренер на Шахтјор и Рома, во летниот преоден рок се поврзуваше со Тотенхем, но работата ја доби неговиот сонародник Нуно Еспирито Санто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 час

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Македонија1 час

Заев: Извештајот на ЕК потврдува дека чекориме силно на европскиот пат

Амбасадорот Гир денеска го предаде извештајот на Европската комисија за прогресот на Северна Македонија, кој во целост го потврдува напредокот...

Свет2 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија3 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија3 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија4 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт6 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија20 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија20 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија22 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија23 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа1 ден

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион1 ден

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Досие