Контакт

Спорт

Меси почнал да учи француски, го носи ли патот во Париз?

Објавено пред

Иако аргентинскиот ас од Барселона, Лео Меси во интервју пред неколку дена рече дека нема да одлучува за својата фудбалска иднина пред да заврши тековнава сезона, од Франција стигнуваат други бранувања. Во земјата на „галските петли“ се чини сакаат по секоја цена да го видат аргентинскиот фудбалски виртуоз во дресот на ПСЖ пред да му истече договорот со Каталонците.

Пред една недела спортскиот директор на „Светците“ наведе дека играч од типот на Меси секогаш бил на радарот на овој клуб, а соиграчот на Меси од репрезентацијата, Леандро Паредес посочи и дека постојано го следат аргентинскиот ас, но одлуката дали ќе дојде во Париз е исклучително само на играчот.

На сета оваа мешаница, еден од најдобро упатените француски спортски новинари, Жефри Герети (ТВ Канал плус) изјави дека цело семејство на Меси учи француски, одат на приватни часови.

„Зошто учи француски ако потпише за Манчестер Сити? Нема смисла. Оваа информација која можам да ја потврдам е од многу доверлив извор“ изјави Герети.

Додека траат турбуленциите во Франција, Меси ќе може да се врати на теренот веќе на дуелот против Рајо Ваљекано откако заработи суспензија од 2 меча поради црвениот картон против Атлетик Билбао.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бруно го дава дресот и копачките на аукција за пари за лекување на деца

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед, Бруно Фернандеш ги даде на аукција својот дрес и копачките од дерби победата над Манчестер сити во неделата во обид да собере милион долари за лекување на две болни деца.

Португалецот го постигна првиот гол на „Етихад“ при 0:2 победата со која Јунајтед ја прекина низата на Сити од 21 победа во низа, и сега се обидува да собере пари за лекување на две деца од Португалија, осумгодишната Жаиме и нејзиниот петгодишен брат Леонор, кои страдаат од редок тип на рак, неуробластома. Тој отвори „GoGetFunding“ страница за донации.

„Неодамна дознав за ситуацијата на Леонор и Жаиме. Како татко, ваква приказна ме потресе и не можам да ја замислам болката и агонијата на родителите. Добрите вести се дека ‘Детската болница’ во Филаделфија има иновативен третман со позитивни резултати. Сепак, цената е висока, 1 милион долари за двете деца. Затоа ве молам да помогнете“, напиша Фернандеш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан го потврди отказот на Филиповски, Матовиќ нов тренер

Објавено пред

Шпекулациите на српските медиуми се покажаа како точни, откако КК Партизан го отпушти тренерот Саша Филиповски и неговиот помошник Бобан Митев со взаемен договор и потврди дека до крајот на сезоната тренер ќе биде Александар Матовиќ.

„По разговорите меѓу управата на клубот и досегашниот тренер Саша Филиповски, беше договорено за раскин на договорот со него и со неговиот прв помошник, Бобан Митев. Се заблагодаруваме на нивната соработка и на трудот кој го пружија во Партизан. Преоден тренер ќе биде Александар Матовиќ“, објавија од Партизан.

Филиповски и Митев дојдоа во Партизан на 5 ноември 2020 откако Влада Шќепановиќ си замина од тренерската позиција. Под нивно водство, Партизан влезе во топ 16 во Еврокупот и полуфиналето на Купот на Радивое Кораќ, но потоа следуваше низа слаби резултати во АБА лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хаверц блесна, Челси лесно против Евертон

Објавено пред

Каи Хаверц, конечно, почна да покажува зошто Роман Абрамович плати за него 70 милиони фунти откако беше клучниот човек во тимот на Томас Тухел при 2:0 победата над Евертон, со која се одвоија на пет поени предност на четвртото место на табелата токму пред „карамелите“.

Хаверц првин во 31. минута го упати ударот, кој преку Бен Годфри влезе во голот на Џордан Пикфорд, за потоа во второто полувреме, првин во 54. минута да постигне гол, кој му беше поништен поради играње со рака, пред во 65. минута да биде фаулиран од голманот Пикфорд за Жоржињо од белата точка да зголеми на 2:0.

Со ова се продолжи препородот на Челси под водство на Тухел, кој успеа да го извлече максимумот од неговиот сонародник Хаверц, нешто што не му успеваше на неговиот претходник Френк Лампард.

Челси е четврти со 50 освоени поени, три зад третопласираниот Лестер и четири зад Манчестер јунајтед на второто место, но четири пред Евертон и пет пред Тотенхем и Вест хем во борбата за топ-4 пласман.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија10 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија11 час

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија11 час

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа11 час

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет11 час

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет13 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава14 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија15 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие