Контакт

Спорт

Меси постави два рекорди, Барса на само 4 поени зад Атлетико

Објавено пред

Лионел Меси го одигра својот 767. меч во дресот на Барселона, израмнувајќи го рекордот на својот поранешен соиграч Чави Ернандез, и постигна два прекрасни голови при 4:1 победата над Уеска со која каталонскиот клуб се доближи на само четири поени од лидерот Атлетико Мадрид на 11 кола пред крајот на шпанскиот шампионат. Меси исто така стана единствениот фудбалер во историјата на топ 5 лигите, кој има постигнато над 20 голови во 13 сезони едноподруго.

Исходот на мечот беше одлучен со два прекрасни голови во првото полувреме – прво Меси во 13. минута, а потоа и Гризман во 35. минута, пред фенерџијата Уеска да намали на 2:1 во судиското продолжение од полувремето со гол од пенал на Рафаел Мир. Оскар Мингуеза по асистенцијата на Меси во 53. минута зголеми на 3:1, пред во 90. минута Меси да го постигне и својот втор гол.

Со четвртата победа во низа, Барселона се врати на второто место на табелата со 59 поени, четири помалку од Атлетико Мадрид и два пред Реал Мадрид, и овојпат трите фаворити имаат идентичен број на одиграни натпревари (27). Уеска борбата за опстанок ќе ја бара против друг противник – тие се последни со 20 поени, четири помалку од Елче, кои се на првото место кое нуди опстанок.

Легендите му се поклонија на легендата Меси – го почна 767. натпревар за Барса

Спорт

Спектактакуларно Ел класико – Реал ја победи Барселона

Објавено пред

Реал Мадрид го доби спектакуларното Ел калсико, кое вечерва се одигра на „Алфредо ди Стефано“ стадионот во Мадрид. Триумфот од 2.1 на Реал му го донесоа Бензема и Крос, додека стрелец за Барселона беше Мингеса. Реал победи во двете меѓусебни средби со Барселона оваа сезона. Инаку, ова е трета победа во низа за „кралскиот клуб“ во Ел класико. Барселона нема победа над најголемиот ривал од 2019 година.

Реал, ја растури Барселона во првото полувреме, што на крајот се покажа како доволно за победа. По исклучително лошото време, во текот на целиот натпревар паѓаше силен дожд, текот на натпреварот го одреди магичниот потег на Карим бензема, кој во 13.минута го совлада Тер Штеген.

Браса, го контролираше поседот, но немаше одговор за брзата транзиција на противникот. 15.минути по голот на Бензема, Тер Штеген уште еднаш капитулираше.

Крос изведе слободен удар, топката на патот до голот удри во лошо поставениот Дест, потоа и во Алба и заврши во голот.

Неколку минути подоцна, Реал пропушти две шанси во неколку секунди, најпрвин ударот на Валверде заврши во дирекот, а потоа ударот на Васкез го одбрани Тер Штеген.

Единствената шанса за гол Барселона ја имаше во финишот на првиот дел, кога Меси директно од корнер ја погоди стативата.

Барселона во вториот дел тргна во тотална офанзива. Жестоко притиснаа кон голот на Куротоа, со сите играчи. Просторот што Барса го оставаше Реал во втриот дел не успеа да го искористи, иако домашните фудбалери имаа неколку добри шанси.

По еден час игра, Барселона намали на 2:1. Стрелецот Мингеса ја искористи лошата комуникација во одбраната на Реал и го совлада Куртоа.
Во 85.минута се случи моментот кој ќе предизвика полемики во шпанската јавност. Невнимателниот старт на Менди врз Брејтвајт, судијата Манзано не го окарактеризира како прекршок, не побара ниту помош пд ВАР-асистентот.

Во последната минута реал остана со играч помалку. Касемиро во 30 секунди доби два жолти картони.

Последната шанса за да го избегне поразот Барселона ја имаше во 94.минута, кога по ударот на Мориба, гредата ги спаси Куртоа и Реал.Прикажи повеќе...

Спорт

Кејлор Навас го пропушта реваншот со Баерн?

Објавено пред

ПСЖ скапо ја платија победата во Стразбур (1:4). Натпреварот пред време го заврши првиот голман Кејлор Навас. Во Париз постои страв дека Костариканецот ќе го пропушти реваншот со Баерн во Лигата на шампионите.

Кејлор Навас, во средата, блескаше во победата над Баерн во Минхен (2:3), со десет успешни интервенции.

Покрај Навас, реваншот со Баерн ќе го пропушти и капитенот Маркињос, кој се повреди во Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Блесок на Хаверц – Челси го растури Кристал Палас

Објавено пред

Челси експресно се врати на четвртото место на табелата во Премиер лигата, откако во последниот натпревар од саботната програма го победи Кристал Палас со 4:1.

„Сините“, имаа апсолутна доминација против градскиот ривал, а сите дилеми околу победникот ги решија во првите 30 минути кога постигнаа три гола.

Во овој период од натпреварот се истакна најскапиот играч во историјата на челси, Каи Хаверц, со гол и асистенција.

Хаверц во осмата минута го постигна првиот гол, а две минути подоцна му асистираше на Пулишиќ за 0:2. До крајот на првиот дел, во 30.минута, гол постигна и Зума.

Кристал Палас во првите 60 минути немаа ниту еден удар кон голот на Менди, додека играчите на Челси упатија 16 удари, од кои седум завршија во рамките на голот.

Првиот удар кон голот на Менди заврши во неговиот гол, стрелец беше Бентеке. Откако постигнаа гол домашните фудбалери порешително тргнаа кон голот на Челси, меѓутоа на противниците им оставија многу простор за контранапади.

Една таква брза акција резултираш со гол на Пулишиќ во 78.минута.

Челси се четврти на табелата со 54 бода, два повеќе од Ливерпул и Вест Хем јунајтед.Прикажи повеќе...

Најново

Европа5 часа

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија7 часа

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија10 часа

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија12 часа

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет12 часа

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ13 часа

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија17 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет17 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет18 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија1 ден

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија1 ден

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет2 дена

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија2 дена

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа2 дена

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија2 дена

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет2 дена

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија2 дена

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа2 дена

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа2 дена

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Досие