Контакт

Спорт

Меси се договорил со ПСЖ, утре ќе биде промовиран во нов играч на „светците“

Објавено пред

Лионел Меси постигнал договор со ПСЖ, објавија шпанските и француските медиуми. Аргентинецот, во текот на денот, ќе пристигне во Париз, каде ќе треба да му бидат извршени медицинските прегледи. ПСЖ, утре, официјално ќе го претстави Меси.

Месиманија го зафати Париз. Навивачи на ПСЖ, од вчера, кампуваат на малиот аеродорм Бурже. Тие чекаат да го поздрават најголемото засилување во клупската историја.

Меси со ПСЖ ќе потпише двегодишен договор, со опција соработката да биде продолжена на уште една година. Аргентинецот, како што објави „Лекип“, ќе има неделна плата од 769.000 евра, однос годишно ќе заработува 40 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Парондо се врати во клупскиот ракомет

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар, Роберто Гарсија Прондо, повторно ќе работи во клупскиот ракомет. Парондо најде работа во Бундеслигата, во Мелсуген. Шпанецот покрај во клубот ќе работи и во репрезентацијата на Египет.

Прондо, со Вардар во 2019 година, ја освои Лигата на шампиони. Тој пред две години стана селектор на Египет. Со „фараоните“, летово го освои четвртото место на Олимписките игри во Токио. Во борбата за бронзата Египет загуби од Шпанија 31:33.

41-годишниот тренер се договорил со челниците на Ракометниот сојуз на Египет, да ја предводи репрезентација на Африканскиот куп во јануари наредната година, а потоа ќе разговара за понатамошната иднина.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Мбапе е прва ѕвезда на ПСЖ, Меси мора да го прифати тоа“

Објавено пред

Поранешниот француски репрезентативец, Николас Ањелка, говорел за ситуацијата во која се наоѓа неговиот поранешен клуб, ПСЖ. Ањелка, ја коментирал ситуацијата во која се наоѓа Килијан Мбапе. Младиот напаѓач има договор до крајот на сезоната, ги одби сите понуди да потпише нов и како сега стојат работите од наредната сезона ќе биде играч на Реал Мадрид.

Ањелка нема дилема дека Мбапе треба да биде прва ѕвезда на ПСЖ и дека челниците тоа јасно треба да им го соопштат на останатите играчи.

„Мебапе мора да биде лидер во нападот, мора да биде број 1. Меси беше главен во Барселона, но сега мора да се стави во служба на Мбапе. Тој е веќе пет години во клубот, тоа мора и Меси да го почитува“, рекол Ањелка за „Паризиен“.

Мбапе е незаменлив. Кога се работи за брзината, нема подобар во светот од него, ПСЖ мора се да направи за да го задржи. Сепак мислам дека тој веќе има донесено одлука. Сака повеќе и тоа е нормално. Доколку последните три сезони беше во Англија или Шпанија ќе ја имаше добиено Златната топка. Доколку замине само можеме да му се заблагодариме“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Портер јуниор доби 207.000.000 долари од Денвер

Објавено пред

Денвер Нагетс го обезбедија потписот на Мајкл Портер јуниор и во наредните пет години. Третата ѕвезда во тимот од Денвер ќе добие 207.000.000 долари.

Портер јуниор е четвртиот играч од својата генерација, кој доби максимален договор, откако му завршил руки-договорот. Претходно вакви договори потпишаа Лука Дончиќ со Далас, Тре Јанг со Атланта и Шај Гилџис-Александер со Оклахома.

Според овој договор Портер јуниор сигурно ќе заработи 172.000.000 долари, останатите 35.000.000 долари ќе треба да ги заработи оваа сезона. Портер јуниор ќе треба да игра на Ол-стар натпреварот или да биде избран во една од трите најдобри петорки во лигата за да ги добие сите пари од договорот.

Мајкл Портер јуниор беше 14.пик на драфтот во 2018 година. Минатата сезона, ја заврши со просек од 19 поени и 7,3 скока по натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува се потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј кои не се вакцинирани против коронавирус ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија1 час

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија2 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет2 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион3 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија3 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија4 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија17 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија20 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа23 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија23 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија23 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија24 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Досие