Контакт

Спорт

Мициќ и Ларкин ја донесоа првата титула од Евролигата за Ефес

Објавено пред

Анадолу Ефес првпат во својата историја го кренаа трофејот од Евролигата, откако предводени од МВП на натпреварувањето, Василије Мициќ во „Ланксес арената“ во Келн во драматичен меч со 86:81 (15:22, 24:14, 26:22, 21:23) го совлада тимот со најдобар скор во регуларната сезона, Барселона.

Барселона почнаа одлично, поведувајќи со 22:16, но Ефес се врати во тешката втора четвртина за на полувреме да отиде со 39:36 предност. Во третата четвртина, предводени од Мициќ и Шејн Ларкин, Ефес стигна до десет поени предност (51:41), но Барселона се обиде да остане во игра и успеа да израмни на 69:69. Сепак, финишот му припадна на турскиот клуб за историска победа на „пиварите“.

Мициќ ја потврди улогата на МВП оваа сезона во европската елитна кошарка со 25 поени, Ларкин додаде 21, додека Кори Хигинс беше најефикасен кај Барса со 23 поени.

Спорт

Донарума дефинитивно го напушта Милан

Објавено пред

Голманот на Милан, Џиџи Донарума, дефинитивно ќе го напушти клубот. Голманот на италијанската репрезентација кариерата ќе ја продолжи во ПСЖ.

Новинарот Фабрицио Романо, објави дека Донарума, по вториот меч на Италија против Швајцарија, во среда ќе треба да ги заврши сите формалности околу трансферот.

Донарума ќе потпише петгодишен договор.

22-годишниот голман од дебито за Милан бранел на 251 натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крејчикова го освои Ролан Гарос

Објавено пред

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова е новата шампионка на Отвореното тениско првенство на Франција – глен слем турнирот Ролан Гарос. Таа денеска го направи најголемиот успех во кариерата откако со 2-1 ја совлада руската тенисерка Анастасија Пављученкова, или по сетови 6-1 2-6 и 6-4.

Крејчикова не беше меѓу носителките на овој турнир, моментно е 33. на ВТА листата.

Таа одигра одлично во првиот сет.

Русинката возврати во вториот сет, па победникот мораше да се одлучува во трет сет.

Тука чешката тенисерка беше посвежа, имаше повеќе концентрација и со 6-4 стигна до драгоцениот пехар.

Куриозитет е што ова за неа е само втор трофеј во професионалната кариера откако првиот пехар го освои на ВТА 250 турнир во Стразбур минатиот месец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алборг го урна фаворизираниот ПСЖ за финале во Лигата на шампионите

Објавено пред

Ракометарите на Алборг изборија сензационален пласман во финалето, во Лигата на шампионите. Алборг, во првото полу-финале на завршниот турнир во Келн, го порази фаворизираниот ПСЖ со 35:33.

Алборг, со луда серија од 8:2, во средишницата на вториот дел, стигна до прво водство на мечот (25:24), кое потоа не го испушти до крајот. Претходно, ПСЖ, го диктираа ритамот и ја одржуваа разликата од три до пет гола.

Алборг во своето прво финале, за титулата ќе се бори против победникот од дуелот помеѓу Нант и Барселона. ПСЖ, ќе почека барем уште една година за да дојде до најпосакуваниот трофеј.

Клар го предводеше Алборг со осум гола, еден помалку кај ПСЖ постигна Ремили.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија5 часа

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија5 часа

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија7 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест против сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија7 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија9 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт9 часа

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт22 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион1 ден

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија1 ден

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија1 ден

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија1 ден

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија1 ден

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија1 ден

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Досие