Контакт

Спорт

Михаел Шумахер е највлијателниот човек во историјата на Ф1

Објавено пред

Седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер е прогласен за највлијателниот човек во историјата на спортот по гласањето на фановите на официјалната веб-страница на Ф1.

Резултатот е откриен денеска, на 70-годишнината од првата трка од Светскиот шампионат во Формула 1 во Силверстоун во 1950 година.

Великанот на Ферари, Шумахер, кој не е виден во јавноста по сериозните повреди на главата кои ги доби при пад на скијање во декември 2013 година, освои 61 отсто од гласовите во „финалето“ против долгогодишниот шеф на спортот, Берни Еклстоун. Германецот има рекорден број на титули (7) и победи (91), иако шесткратниот шампион Луис Хамилтон е блиску до двата рекорди.

Во претходните „рунди“ тој ги победи шампионите Ники Лауда, Аиртон Сена и Хуан Мануел Фанџо, како и основачот на Ферари, Енцо Ферари.

Спорт

Познати термините на настапите на Вардар во ЛШ

Објавено пред

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во соработка со клубовите и ТВ куќите ги одреди термините на првите 10 кола од групната фаза на Лигата на шампионите, по што фановите на РК Вардар ќе можат да почнат да ги планираат своите активности.

Своите натпревари на домашен терен во СЦ „Јане Сандански” екипата на Вардар 1961 ќе ги игра во термин од 20,45 часот, со исклучок на дуелот со Кјелце на 19 ноември што ќе се игра од 18,45 часот. Во тој термин ќе гостуваме и во Унгарија кај ПИК Сегед во рамките од 3 коло на 1 октомври.

Вардар е во група со: ПСЖ, Кјелце, ПИК Сегед, Мешков, Порто, Елверум и Флензбург.

ВАРДАР ВО ЛШ

1 коло – 16 септември
Мешков Брест – Вардар 1961 18,45 ч.

2 коло – 24 септември
Вардар 1961 – Елверум 20,45 ч.

3 коло – 1 октомври
ПИК Сегед – Вардар 1961 18,45 ч.

4 коло – 15 октомври
Вардар 1961 – Флензбург 20,45 ч.

5 коло – 22 октомври
Вардар 1961 – Порто 20,45 ч.

6 коло – 29 октомври
ПСЖ – Вардар 1961 20,45 ч.

7 коло – 19 ноември
Вардар 1961 – Кјелце 18,45 ч.

8 коло – 25/26 ноември
Кјелце – Вардар 1961

9 коло – 3 декември
Порто – Вардар 1961 20,45 ч.

10 коло – 10 декември
Вардар 1961 – ПСЖ 20,45 ч.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Греневеген е велосипедски „кретен“ – и тоа не му е првпат! (видео)

Објавено пред

Интернационалната велосипедска унија (УЦИ) го критикуваше холандскиот велосипедист Дилан Греневеген за неговата улога во хорор-судирот на првата етапа на Трката околу Полска во средата по која неговиот сонародник Фабио Јакобсен е во кома и се бори за неговиот живот.

Јакобсен „излета“ во бариерите во финишот на етапата откако се бореше со Греневеген за победата, а и други велосипедисти беа жртва на овој потег. Греневеген победи, но беше дисквалификуван, и УЦИ невообичаено најде директна вина кај него.

„УЦИ силно го осудува опасното однесување на Дилан Греневеген (Џамбо-Висма) откако го прати Фабио Јакобсен (Десеунинк-Квикстеп) во бариерите на неколку метри пред финишот. Греневеген беше дисквалификуван и ова однесување е неприфатливо и сега дисциплинската комисија ќе одлучува за казната поради сериозноста на прекршокот“, велат од УЦИ.

Сепак, ова не е првпат Греневеген да предизвикува вакви несреќни случки. Во 2016 година на Еурометропол тур трката во Белгија, тој на сличен начин го блокираше Белгиецот Оливер Насен, кој мораше да успори за да не заврши во рекламите.

Две години подоцна на Тур де Франс, многу велосипедисти беа критични настроени кон Греневеген, откако тој триумфураше на седмата етапа со туркање.

Тешка несреќа на трка во Полска, велосипедист е во кома

Прикажи повеќе...

Спорт

Кирјос пак контра Новак: Ме критикуваат мене, а тие загрозија животи на други луѓе

Објавено пред

Ник Кирјос не е многу загрижен за критиките кои ги добива со своите изјави во кои се постави како морална величина со коментарите за Новак Ѓоковиќ и другите тенисери кои беа позитивни на корона вирус при настапите на „Адрија турнејата“.

Кирјос пред неколку дена се повлече од САД опен, велејќи дека е не сака да загрози нечие здравје со настапот на гренд слемот, и не пропушти шанса да го критикува Ѓоковиќ, Григор Димитров и Александер Зверев за нивното однесување.

По ова, поранешната британска тенисерка број 1, Анабел Крофт изјави дека загубила секаква почит кон австралискиот тенисер поради тоа што човек кој се однесува како што се однесува на тенискиот терен критикува некој друг. Но, Кирјос останува на своето и продолжи со критиките на Ѓоковиќ.

„Однесувањето на одреден број на тенисери не беше добро, посебно бидејќи доаѓа од лидерот на нашиот спорт, кој треба да биде пример за другите. Потоа, некои ме критикуваа за моето однесување на теренот. Тоа што ги споредуваат двете работи го покажува нивното интелектуално ниво. Тие загрозија туѓи животи, така што споредбата е никаква“, вели Кирјос.

Тој исто така потврди дека има мали шанси да игра до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за месеците април,...

Свет2 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет3 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет3 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет3 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет16 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет17 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет17 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион18 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет19 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија23 часа

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија23 часа

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ23 часа

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет24 часа

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија1 ден

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет1 ден

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија1 ден

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Досие