Контакт

Спорт

Михаел Шумахер на операција со срцеви клетки

Објавено пред

Михаел Шумахер ќе оди на нова операција, тврди италијанскиот таблоид „Контро копертина“, во уште една процедура на трансфузија на срцеви клетки кај кардиохирургот Филип Менаш, кој наводно и минатата година му направил иста процедура.

„Целта е да се регенерира нервниот систем на Михаел со тие клетки“, изјавил Менаш.

Според неврохирургот Никола Ачари, поранешниот возач на Ферар и Мерцедес и седумкратен светски шампион, страда од атрофија на мускулите и од остеопороза (болест на коските).

„Во последните 20 години науката направи огромен прогрес во полето на третмани со матични клетки, но тоа не го менува фактот дека уште знаеме многу малку за човечкиот мозок. Не знаеме какви ќе бидат резултатите од овој третман“, вели Ачари.

51-годишниот Германец не е појавен во јавноста откако доби сериозна повреда на мозокот при пад на скијање во декември 2013 година, по што беше во кома. Неговото семејство го пресели Шуми во нивниот дом во Швајцарија, каде што досега успешно се борат со сите папараци и новинари кои сакаат да добијат ексклузивни фотографии од легендата.

Спорт

Алонсо се враќа во Ф1?

Објавено пред

Шпанецот Фернандо Алонсо наскоро би можел да се врати во тимот на Рено, тврди новинарот на радиото „Кадена сер“, Антонио Понсети.

За Рено од наредната сезона нема да вози Даниел Рикардо кој за нов тим го одбра Мекларен.

Алонсо од Формула 1 замина во 2018 година, но никогаш официјално не објави дека става крај на кариерата во овој спорт.

Иако Рикардо има договор со Мекларен од 2021 година, новинарот Понсети тврди дека Рено во текот на оваа сезона ќе му врачи отказ на Австралиецот и неговото место веднаш ќе му го понуди на Алонсо.

Доколку се случи ова сценарио тоа ќе биде трет мандат за Алонсо во Рено тим со кој освои две шампионски титули.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кадена сер: Меси е лут, ќе ја напушти Барселона

Објавено пред

Престижното шпанско радио „Кадена сер“ околу полноќ објави информација која утрово ја пренесуваат сите шпански медиуми. „Кадена сер“ тврди дека Лионел Меси ги запрел преговорите со Барселона околу новиот договор и дека наредното лето ќе го напушти клубот.

Договорот што го има Меси со Барселона истекува на 30 јуни 2021 година и тога тој како слободен играч би заминал од „Ноу Камп“.

„Меси е незадоволен од ситуацијата што владее во сите структури во клубот, презаситен е од Барселона поради што решил да ги прекине преговорите околу продолжувањето на соработката. Ќе одигра уште една сезона, колку што му трае договорот и потоа ќе замине“, објави „Кадена сер“ во полноќната емисија „Ларгуеро“.

„Кадена сер“ е најслушаното шпанско радио, поради што оваа вест иако беше објавена доцна бргу се рашири низ целата земја.

„Преговорите околу продолжувањето на договорот започнаа добро, двете страни бргу ги усогласија ставовите, меѓутоа најновите случувања и радикалното влошување на работите во Барселона го натераа Меси да ги прекине.“

Информацијата ја пренесоа и водечките пишани медиуми „АС“ и „Мундо Депортиво“ со напомена дека Меси „не можел да го поднесе“ првиот човек на Барселона Џорди Бартомеу.

Меси го обвинувал претседателот дека е виновен што доверливи информации од клубот доаѓаат до новинарите и дека и тоа е една од причините поради која сака да замине од „Ноу Камп“.

Најавите дека Меси ќе ја напушти Барселона ги коментирал и тренерот на Реал Зинедин Зидан по победата над Хетафе (1-0) по која Реал стекна четири поени предност во однос на Каталонците во борбата за титулата.

„Не знам што ќе се случи. Се надевам дека нема да замине, сакаме најдобрите да играат во оваа лига“, рекол Зидан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Требаше да биде 5-3 за нив

Објавено пред

Јирген Клоп застана во одбрана на своите фудбалери кои една недела по прославата на шампионската титула, синоќа доживеаја тежок пораз од Манчестер сити (4-0).

Германскиот тренер и покрај поразот нема што да им забележи на своите избраници.

„Видов брилијантен став. Не се однесувавме како некој кој пред една недела стана шампион, се беше добро. Немавме флуидност, тоа е сигурно. И некои од ситуациите кои беа 50-50 беа во нивна корист“, рекол Клоп.

Тренерот на Ливерпул рекол дека резултатот 4-0 (на Сити му беа поништени и два гола) не е реален.

„Тие ги искористија своите шанси, ние не. Сити 100 отсто ја заслужија победата, но требаше да заврши 5-3. Сепак беше 4-0 и тоа мораме да го прифатиме.“

Ливерпул во наредното коло ќе ја пречека Астон Вила.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија53 минути

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион2 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа2 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет2 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија3 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет3 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија4 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион4 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија15 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет18 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт18 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија18 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија20 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија21 час

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија21 час

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт24 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија1 ден

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија1 ден

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Досие