Контакт

Спорт

Михајловиќ од болничка соба ги советувал фудбалерите на Болоња!

Објавено пред

Српскиот тренер Синиша Михајловиќ, кој се бори со леукемијата, во текот на мечот на неговиот тим Болоња против Пиза во Копа Италија им делел совети на фудбалерите од својата болничка соба.

Помошникот на Михајловиќ, Емилио де Лео потврди дека со „видео-технологија“ Симке се поврзал со своите играчи при победата од 3:0 на гости кај Пиза.

„Јас со слушалки сум поврзан со Балди, уште еден помошник на тренерот, а тој е во директна врска со Михајловиќ. За среќа добро го познаваме Синиша и понекогаш ги предвидуваме неговите идеи, но важно е тој да е вклучен и фудбалерите да бидат горди на него“, изјави Де Лео за „Газета дело спорт“.

Михајловиќ на 13 јули објави дека боледува од леукемија и го започна лекувањето во болницата во Болоња.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Алегри: Јирген Клоп е најдобриот тренер во светот

Објавено пред

Еден од најбараните фудбалски тренери во Европа, Италијанецот Максимилијано Алегри во интервју за „AFP.com“ редеше пофалби на сметка на Кристијано Роналдо, а го кажа и својот став за тоа кој е најдобриот фудбалски тренер во светот, во моментов.

„Фудбалот е работа на менталитет. Морате да сте ментално силни и да се жртвувате. Роналдо е пример за тоа. Постојат добри играчи и многу таленти кои остануваат на исто ниво затоа што немаат ментална сила. Роналдо ја има и затоа е толку успешен и трае, и трае“ – смета Алегри.

Италијанецот без многу размислување Клоп го посочи како најдобар во тренерката работа.

„Мислам дека Јирген Клоп е најдобар. Тој направи големи работи откако ја напушти Борусија (Д) и го презема Ливерпул. Најдобрите тренери разбираат каква екипа имаат пред себе, какви играчи водат и како од нив да го извлечат најдоброто. Тоа Клоп го прави, што го покажуваат и неговите резултати“ – заклучи Алегри.

Алегри досега беше тренер на СПАЛ, Гросето, Сасуоло, Калјари, Милан и Јувентус.

Со „Росонерите“ го освои Скудетото и италијанскиот Суперкуп, додека со „Старата дама“ стигна до 11 трофеи, од кои 5 Скудета, 4 Купа и 2 италијански Суперкупа.

Јуве двапати досега го носеше и до финалето на ЛШ, но таму загуби од Барселона, односно од Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тадиќ: Ајакс е мојот клуб, немам причина да одам во Барселона!

Објавено пред

Српскиот фудбалски репрезентативец, Душан Тадиќ во интервју за „De Telegraaf“ зборуваше за неговата кариера, соиграчите во Ајакс, но и за понудата од Барселона да го напушти Амстердам.

Офанзивниот фудбалер минатата сезона имаше партии за незаборав во Лигата на шампионите во дресот на Ајакс. Иако имаше неколку понуди да ја промени средината, сепак реши да остане верен на тимот од Амстердам.

„Не ме изненади интересот од Барселона, верувам во себе, а и имав сјајна сезона. Сепак, реков неколкупати, Ајакс е мојот клуб, немам причина да одам во Барселона кога овде имам се. Освен тоа под договор сум до 2026 година“ – изјави српскиот фудбалер.

Наводно летоска играчот бил блиску до трансфер и до Реал Мадрид, но информациите се дека Зидан одбил да го ангажира затоа што Тадиќ не му се вклопувал во концепцијата за подмладување на екипата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Стевче Алушовски: Порто е фаворит, но ние одиме без притисок!

Објавено пред

Ракометарите на европскиот шампион Вардар задутре му гостуваат на португалски Порто во 13-тото коло од групите во ракометната Лига на шампиони.

Тренерот на вардарци, Стевче Алушовски посакува бодови за зацврстување на 5-тото место на табелата. Тој гледа и шанса за прогрес на табелата, секако доколку и другите резултати на натпреварите од групата им одат во прилог на „црвено-црните“.

„Порто е фаворит, а ние одиме без притисок со единствена мисла – да играме, да се натпреваруваме и секако да ги искористиме шансите. Се обидуваме да не мислиме на проблемите, но најголем е тој што немаме доволно играчи за ротација, па ќе мораме да се потпреме на она што го имаме во моментов. Знам дека сите ќе се борат до крај, нема предавање, напротив, ќе гледаме да бидеме на ниво со кое ќе можеме да се носиме со домаќинот“ изјави стратегот Алушовски за веб-страницата на РК Вардар.

На првиот меѓусебен меч во Скопје, лани во септември, Вардар триумфираше со 32:27. За разлика од тој дуел, Вардар на гостувањето ќе биде без Дисингер (повреден), како и без Павел Атман кој замина во Спартак Москва и без Даинис Криштопанс кој е нов играч на Фуксе Берлин.

Вардарци денеска отпатуваа за Португалија, а мечот е в сабота, од 16 часот.
Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија6 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија7 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија7 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија7 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион8 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа8 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет8 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија9 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет10 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт19 часа

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет21 час

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион21 час

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион22 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ23 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија1 ден

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија1 ден

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ1 ден

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија1 ден

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Досие