Контакт

Спорт

Мик Шумахер ќе биде резерва во Ферари

Објавено пред

Мик Шумахер наредната сезона ќе биде резервен возач на Ферари. Синот на Михаел Шумахер, оваа функција паралелно ќе ја обавува со улогата која ја има во тимот на Хас. Мик Шумахер и Никита Мазепин и наредната сезона ќе ја сочуваат возачката постава во Хас.

Улогата на резервен возач на Ферари, Мик Шумахер ќе ја дели со Антонио Џовинаци. Поранешниот возач на Алфа Ромео ќе биде резерва на 12 трки во сезоната, а Шумахер на преостанатите 11, односно кога Италијанецот ќе има обврски во Формула Е.

Резервата треба да го замени редовниот возач доколку тој не е во можност да настапи во трката.

Доколку се случи Шумахер да мора да вози за Ферари, неговото место во Хас ќе го заземе, Пјетро Фитипалди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кијеза ќе отсуствува седум месеци

Објавено пред

Напаѓачот на Јувентус, Федерико Кијеза, имал успешна операција на коленото. Клубот соопшти дека фудбалерот ќе биде отсутен од тимот во наредните седум месеци.

Кијеза, ги повреди предните вкрстени лигаменти во коленото, на натпреварот против Рома на 9.јануари.

Јувентус се надеваат дека Киеза ќе биде подготвен за почетокот на наредната сезона.

Кијеза, оваа сезона, одигра 18 натпревари, постигнал четири гола и забележал исто толку асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ 37, Јокиќ 34, Богдановиќ промаши шут за победа

Објавено пред

Далас Маверкс и Голден стејт Вориорс ги добија дерби мелевите против Мемфис Гризлис односно Јута Џез.

Победата на Далас над Мемвис 104:91, ја обележа пресметката помеѓу Лука Дончиќ и Џа Морент.

Асистенција му фалеше на Словенецот за трип-дабл, дуелот го заврши со 37 поени, 11 скокови и девет асистенции. Морент постигна два поени помалку, имаше два скока повеќе од Дончиќ и шест асистенции.

Далас ја потврдија добрата форма, ја забележаа 11.победа на последните 13 натпревари.

Голден стејт славеа над Јута 94:92. Бојан Богдановиќ не успеа да погоди тројка за победа со звукот на сирената. Хрватот со 21 поен беше најефикасен на теренот. Голден стејт го предводеше Џордан Пул со 20 поени.

Денвер Нагетс успеаја да ги победата Детроит Пистонс со 117:111. Никола Јокиќ мечот го заврши со 34 поени, девет скока, осум асистенции, две украдени топки и една блокада.Резултати: Торонто-Портланд 105:114, Мајами-ЛА Лејкерс 113:107, Орландо-Чикаго 114:95, Шарлот-Атланта 91:113, Минесота-Бруклин 126:125.

Прикажи повеќе...

Спорт

Френки де Јонг за тешка победа на Барса кај Алавес

Објавено пред

Барселона се врати на петтото место во шпанската Ла лига, откако стигна до тешко извојувана минимална 0:1 победа кај Алавес, клуб кој грчевито се бори за опстанок.

Овојпат „спасител“ на тимот на Барса повторно беше Холанѓанец со презиме Де Јонг, но не напаѓачот Лук де Јонг, кој пропушти неколку шанси и беше заменет, туку плејмејкерот Френки де Јонг, кој во 87. минута се најде на вистинското место.

Барса има 35 поени на петтото место, само еден зад четвртопласираниот Атлетико Мадрид, но уште големи 15 поени зад лидерот Реал Мадрид. Алавес се претпоследни со 17 поени, три под зоната за испаѓање.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет53 минути

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија12 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија13 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет15 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија17 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија20 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ21 час

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет21 час

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион23 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија2 дена

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија2 дена

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион2 дена

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија2 дена

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија2 дена

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија2 дена

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет2 дена

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија2 дена

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Досие