Контакт

Спорт

Милан продолжи да гази – Болоња со два црвени картони не спаси реми

Објавено пред

Фудбалерите на Милан стигнаа до осмата победа во деветтиот сезонски меч во Серија А. На „Ренато Дал`ара“ во Болоња, славеа со 4-2 против пулените на Синиша Михајловиќ.

Во крајно возбудлив меч, со 6 гола, од кои еден автогол, 2 црвени картони и одлични голмански интервенции, пред се на домашниот чувар на мрежата Скорупски „Росонерите“ стигнаа до трите бода кои ги носат, барем до утре на чело на табелата.

Рафаел Леао во 16 минута, по асистенцијата на Златан Ибрахимовиќ донесе предност за „црно-црвените“ од 1-0.
Само 4 минути подоцна, Болоња остана со играч помалку на теренот откако Сумаро поради прекршок на 20 метри од зад грб доби директен црвен картон.

Во 35 минута, капитенот на Милан, Калабрија со одмерен удар од 20-тина метри носи предност од 2-0 за својата екипа.

На самиот почеток на вториот дел, една лоша интервенција на Ибрахимовиќ во својот шеснаесетник носи резултат 1-2 на семафорот.

По само 3 минути, во 52 минута и неуспешната офсајд замка на „Росонерите“, Бароу израмнува на 2-2.

Ерупција од воодушевување на трибините.

Домашните играчи се затворија во својот казнен простор, а при еден напад од левата страна на Туре, судијата Паоло Валери по вторпат вечерва го покажа црвениот картон. Овојпат за домашниот капитен кој невнимателно налета со копачката на ногата на Туре.

Од таа 58 минута, Болоња со двајца играчи помалку во поле одржуваше 2-2, пред се поради одличните интервенции на голманот Скорупски.

Сепак, Бенасер во 84 минута начека една одбиена топка, па со волеј од 20-тина метри ја затресе противничката мрежа.
До крајот на мечот играта на Болоња комплетно се распадна, па Златан Ибрахимовиќ со одмерен удар надвор од шеснаесетникот, во 90 минута ги постави конечните 2-4.

Во останатите два денешни дуели, најпрво Салернитана на свој терен загуби со 2-4 од Емполи, а подоцна Сасуоло со 3-1 беше подобар од Венеција.

Спорт

Како Златан сфатил дека Манчестер јунајтед се клуб со „мал менталитет“

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ во својата кариера играше за некои од најголемите фудбалски клубови, но Швеѓанецот очигледно не ги вбројува Манчестер јунајтед меѓу нив, откако во новата автобиографија зборува за „малиот менталитет“ на клубот.

40-годишниот Швеѓанец пристигна во Јунајтед од ПСЖ во 2016 година, и имаше 28 гола во првата сезона за „ѓаволите“, пред да го повреди коленото, и да се пресели во Лос Анџелес галакси. Во автобиографијата „Адреалин“, тој пишува дека е изненаден што еден од најбогатите и најмоќни клубови на светот му скратил 1 фунта од платата за тоа што си земал еден сок од заедничкиот фрижидер на гостување.

„Едно нешто ме изненади – сите сметаа дека Јунајтед е врвен клуб, еден од најбогатите и најмоќните на светот кога ќе се гледа однадвор. И јас мислев така, но кога пристигнав таму најдов мал, затворен менталитет. Еден ден бев во хотелот со тимот пред натпревар, бев жеден и го отворив мини-барот и најдов сок. Игравме и се вративме дома. Стигна платата, обично не ја гледам, и само на крајот на годината разгледав што се случи. Се зачудив зошто ми е одземена една фунта од платата. Го повикав менаџерот: ‘Зошто ми одземавте фунта од платата?’. Тие разгледаа и ми кажаа: ‘За сокот од мини-барот’. Ви се верува ли? Една фунта? Такво нешто икогаш не би се случило во Италија. Тоа се деталите кои прават разлика и носат почит од фудбалерите“, пишува Златан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сан Антонио ја сопре победничката серија на Вориорс

Објавено пред

Дерик Вајт постигна 25 поени, Деџонти Мареј додаде 22 поени и 12 скока, за Сан Антонио спарс да го изддржат фуриозниот камбек на Голден Стејт вориорс и да стигнат до гостинска 112:107 победа. Тие го завршија мечот со 8-1 серија за да стигнат до својата четврта победа во низа.

Од другата страна, Стеф Кари имаше 27 поени, а Џордан Пул додаде 15, само еда вечер откако ја прекинаа серијата на Финикс санс од 18 победи во низа во дуел на двата првопласирани тима во НБА лигата. Вајт погоди тројка на 1:43 пред крајот на мечот за да им донесе на Спарси 107:106 водство.

„Не паничевме, и знаевме дека мораме да најдеме начин за победа. Имавме големо водство, но игравме со Вориорс, кои прават вакви враќања со години“, вели Вајт.

Голден Стејт губеа со 22 поени разлика на почетокот на втората четвртина и со 18 поени во третата, пред Кари со тројка да им донесе 104:103 водство на 2:39 пред крајот на мечот со 21-4 серија.

НБА РЕЗУЛТАТИ

Бруклин – Чикаго 107:111

Милвоки – Мајами 124:102

Далас – Мемфис 90:97

Голден Стејт – Сан Антоио 107:112

Портланд – Бостон 117:145

Сакраменто – Л.А. Клиперс 104:99

Прикажи повеќе...

Спорт

Лука Јовиќ проработе, со гол и асистенција донесе триумф за Реал

Објавено пред

Реал Мадрид со 2-0 славеше во Сан Себастијан, против екипата на Реал Сосиедад блаодарение на резервистот Лука Јовиќ.

Српскиот репрезентативец по цели 22 месеци конечно се запиша во листата на стрелците во Кралскиот дрес, а вечерва беше и асистент на првиот гол за својот тим.

Во 16 минута Карим Бензема се повреди, па Јовиќ ја доби довербата на Анчелоти.

Во вториот дел, на асистенција на Јовиќ, во 47 минута Винисиус погоди за 1-0, а самиот Јовиќ 10 минути подоцна го постави конечниот резултат.

Реал Мадрид сега со 39 бода е на +8 од второпласираната Севилја, но Андалузијците е и со меч помалку од ривалот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 минути

Италијанец се обидел да се вакцинира со лажна рака

Италијанец кој сакал потврда за вакцинација против Ковид-19, а да не се вакцинира, се појавил на закажан термин со лажна...

Македонија13 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет15 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет16 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет17 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија18 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија20 часа

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион21 час

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ22 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет22 часа

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа23 часа

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет1 ден

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет2 дена

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија2 дена

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 дена

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија2 дена

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија2 дена

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава2 дена

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 дена

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 дена

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Досие