Контакт

Спорт

Милан реагираше на притисокот кон Донарума – прекин на преговорите до крајот на сезоната

Објавено пред

Спортскиот директор на Милан, Паоло Малдини како реакција на средбата на голманот Џиџио Донарума со лутите навивачи на „росонерите“, објави дека сите преговори за продолжување на договорите се стопирани до крајот на сезоната.

Ултрасите на Милан вчера се појавија во Миланело и побараа состанок со Донарума, велејќи му да го продолжи договорот или да не игра против Јувентус следната недела. Според весникот „Кориере дела сера“, Донарума си заминал од состанокот во солзи.

„Важно е да се посочи дека никој надвор од Милан не може да одлучува кој ќе игра и кој ќе го обновува договорот. Изборите на теренот ги прави тренерот, а клубот е задолжен за договорите. Од овој момент сите преговори за продолжување на договорот се стопирани до крајот на сезоната, за да се фокусираме на фудбалот. Ќе ги заштитуваме нашите фудбалери како и секогаш“, изјави Малдини за новинската агенција „АНСА“.

Ултрасите на Милан контра Донарума – или потпиши договор или не играј против Јуве©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шевченко бил на крај со нервите во второто полувреме

Објавено пред

Украина играше премногу нервозно во второто полувреме против Македонија, вели украинскиот селектор Андриј Шевченко по тешко извојуваната 2:1 победа на „Националната арена“ во Букурешт.

Откако беа подобриот тим во првото полувреме, второто донесе многу подобра игра на македонската репрезентација, која за жал, не успеа да направи целосен пресврт.

„Овој дел од Европското првенство има поинаква атмосфера и многу е емоционално. Во секоја секунда, ритамот може да се смени. Тие имаа добар старт на второто полувреме, по што се појави нервоза во тимот. Требаше да дадеме и трет гол, но мораме да го пофалиме и нивниот карактер“, вели Шевченко.

Андри Јармоленко, кој постигна еден гол и асистираше на вториот, вели дека селекторот ги предупредил на полувреме.

„Тие нападнаа бидејќи немаа што да загубат. Успеаја да внесат нервоза во играта и кога намалија на 2:1 малку бевме во паника. На крајот изддржавме за победа“, изјави капитенот на Украинците.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Брујне и сè е полесно – Белгија во осминафиналето на ЕУРО

Објавено пред

Белгија се пласираше во осминафиналето на Европското првенство, откако Кевин де Брујне влезе во второто полувреме и го направи пресвртот за 2:1 победа над Данска во Копенхаген, нанесувајќи им го вториот пораз на Данците, за да им остават само теоретски шанси за нокаут фазата.

Работите не почнаа најдобро за тимот на Роберто Мартинез – Јусуф Поулсен уште во втората минута ги донесе Данците во водство. По ова во 10. минута, двата тима ја прекинаа играта во знак на симболична поддршка на Кристијан Ериксен, кој се опоравува во болницата по шокантниот срцев удар на првиот меч на Данска со Финска.

Белгијците имаа повеќе од играта во првото полувреме, но беше потребно Де Брујне да влезе во игра на полувреме (не беше стартер бидејќи уште се опоравува од скршеницата на очната шуплина), и веднаш се забележа неговото влијание на играта. Во 55. минута, тој му асистираше на Торген Азар за израмнување, а во 70. минута постигна прекрасен гол од далечина за 1:2. Данците не се откажаа од нападите, а преку Брејтвајт во 85. минута ја погодија пречката, но не успеаја да стигнат до израмнување.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1685-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Натпреварот помеѓу Данска и Белгија накратко прекинат во чест на Ериксен

Објавено пред

Натпреварот од второто коло на Европското првенство беше накратко прекинат во чест на Кристијан Ериксен.

Селекциите на Данска и Белгија се сретнааа во второто коло на Европското првенство, а натпреварот беше прекинат по десет минути игра.

Потоа, играчите на двата тима, како и сите на стадионот, испратија громогласен аплауз до фудбалерот на Интер, кој падна на тревата во првото коло од натпреварот против Финска.

Тоа, секако, се случи по десет минути, како дел од бројот на Ериксен на дресот, ова беше воедно и најемотивната сцена од Европското првенство, анализираат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион35 минути

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Македонија6 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија6 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија7 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија8 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија9 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија11 час

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ12 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија13 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија13 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт13 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија14 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет1 ден

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа1 ден

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Досие