Контакт

Спорт

Милан загуби од Залаегерсег

Објавено пред

Италијанскиот првак Милан неочекувано загуби со 3:2 од Залаегерсег на гостувањето во Унгарија. Ако се суди според почетокот на подготовките, тренерот Стефано Пиоли не може да биде задоволен со составот со кој располага.

dobivaj vesti na viber

Залаегерсег за половина час постигна дури три гола преку Убочиома, Мочи и Тајти.

Жиру од пенал намали на 3:1 во првото полувреме, а Раде Круниќ во завршницата од мечот го постави конечниот резултат.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Брегалница подобра од Академија Пандев, Силекс го победи Работнички

Објавено пред

Брегалница го победи тимот на Академија Пандев со 1:2 на гости и триумфално ја отвори сезоната во Првата фудбалска лига. Силекс по враќањето во елитата триумфираше против Работнички со 2:0.

dobivaj vesti na viber

Јоковиќ во 16. минута донесе водство за Академија Пандев на дуелот во Струмица, но Брегалница направи комплетен пресврт во вториот дел.

Дарко Додев постигна прекрасен гол во 57.минута и израмни на 1:1, а Александар Ристевски пет минути подоцна уште еднаш ја затресе мрежата на домаќинот.

Силекс во Кратово го победи Работнички со 2:0. Арсим Љамалари го отвори резултатот со удар со глава во 58.минута, а Филип Стојчевски од пенал го постави конечниот епилог во судиското продолжение од натпреварот.

 

Вчера, Струга ТЛ ја совлада Победа со 3:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Два гола на Ерлинг Халанд, триумф на Манчестер Сити

Објавено пред

Англискиот првак Манчестер Сити успешно ја стартуваше одбраната на титулата во Премиерлигата. Успешно деби имаше Ерлинг Халанд, кој покажа дека е фантастично засилување постигувајќи ги двата гола за Манчестер Сити во победата од 0:2 на гости против Вест Хем.

dobivaj vesti na viber

Халанд во 36.минута изнуди пенал, а потоа и го претвори во погодок. Во 65.минута Норвежанецот успеа да погоди и по асистенцијата на Кевин де Бруин.Прикажи повеќе...

Спорт

Тен Хаг: Вистинско разочарување, воопшто не сум задоволен

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, изјави дека е многу разочаран од првиот натпревар на тимот во Премиерлигата под негово водство. Неговиот тим загуби со 1:2 од Брајтон на „Олд Трафорд“.

dobivaj vesti na viber

Сепак, Холанѓанецот истакна дека е целосно свесен дека ќе треба време за работите да се случат онака како што тој посакува.

„Тоа дефинитивно беше неуспех. Вистинско разочарување, но мора да се справиме со тоа. Од самиот почеток знаев дека нема да биде лесно. Тоа е процес и бара време, но немаме време, а мора да победуваме. Требаше да одиграме многу подобро. Веќе ги анализирав головите што ги примивме. Имавме големи грешки во организацијата на нападите. Треба да извлечеме поука. Не сум среќен, воопшто не сум среќен бидејќи загубивме“, изјави Тен Хаг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите...

Топ3 часа

Повредено дете во приватна градинка во Скопје, родителот не бил информиран

На 06.08.2022 во 21.50 часот во Полициската станица Карпош, Р.Т.(38) од Скопје пријавил дека на 03.08.2022 околу 17.00 часот откако...

Македонија6 часа

Почина жената од Неготино, која беше претепана од партнерот

Почина 46-годишната жена од Неготино која беше претепна од партнерот П.Н.(51) исто од Неготино. Таа беше во кома пет дена,...

Свет7 часа

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата,...

Македонија8 часа

(Видео) Каевски: СДСМ реализира стратешки цели, ВМРО-ДПМНЕ блокира и го дели народот

Преку успешните, одговорни, државотворни политики на СДСМ, државата ги исполнува стратешките цели поставени уште на Денот на независноста. Република Северна...

Македонија9 часа

(Видео) Арсовски: Оставка од министерката Стојчевска заради цензурата на културата која се обидува да ја направи

Бисера Стојчевска трет ден ниту им се извинува на граѓаните, ниту пак има намера да си даде оставка. Ставајќи се...

Регион9 часа

Првите проблеми во истрагата: Уништен е тахнографот и не може да се прочита брзината на возење на полскиот автобус

Уништен е тахографот на полскиот автобус, кој вчера излета од автоптот А4 кај Загреб при што загинаа 12 лица, објави...

Регион10 часа

Приведена па ослободена руската новинарка Дарија Асламова

Институциите во Приштина ја ослободија притворената новинарка на „Комсомолска Правда“, Дарија Асламова, која синоќа беше однесена на Косово и Метохија,...

Свет12 часа

Зеленски: Амнести интернешнл молчи за нуклеарниот терор на руската армија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ја обвини Амнести Интернешнл дека молчи за нуклеарниот терор на руската армија. „ За жал,...

Свет12 часа

Расте бројот на загинати во Појасот Газа, убиен еден од лидерите на Исламски џихад

Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор...

Свет12 часа

Европски медиуми: Америка ја вовлекува неволната Европа во конфликт со Кина

Некои аналитичари во ЕУ сметаат дека Америка во суштина ја вовлекува Европа во конфликт со Кина против нејзината волја и...

Македонија23 часа

Димитров: Зачести употребата на терминот „северномакедонци“, мора редовно да се реагира на секоја погрешна употреба

Во последно време зачести употребата на непостоечкиот термин “северномакедонци” од страна на претставници на земји – наши пријатели, кои го...

Регион1 ден

Објавени првите резултати од увидот: Возачот изгубил контрола над автобусот од Полска

Увидот за сообраќајната несреќа во која загинаа 12 луѓе на автопатот кај Брезница, Хрватска, утврди дека возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Подољак ѝ се заблагодари на Македонија за донацијата од тенкови: Пријателот се познава во неволја

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија. Донацијата што Македонија ѝ...

Топ1 ден

Жена изгоре во пожар во куќа во Стар Дојран

Утрово во пожар во куќа на улицата „Маршал Тито“ во Стар Дојран, изгоре жена. Пожарот бил изгаснат од екипа на...

Регион1 ден

Ердоган откри за што се разговарал со Путин: Повторно му понудив средба со Зеленски

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека му предложил на рускиот претседател Владимир Путин да ја организира неговата средба со...

Топ1 ден

Обид за убиство на затвореник во „Идризово“, во тешка состојба е однесен во болница

Неколку минути по полноќ, обид за убиство на затвореник имало во затворот „Идризово“. Со две рани и во тешка состојба,...

Свет1 ден

Ентони Блинкен: Кина се оддалечува од мирно решавање на проблемот

Последните дејствија на Кина во Тајван се поблиску до принуда и употреба на сила отколку до практиката на мирно решавање...

Свет1 ден

Пекинг: Меѓународната заедница мора да одговори на притисокот на САД

Кинеските власти сметаат дека е неопходно меѓународната заедница да се обедини против „непромислениот“ притисок на САД и нивното мешање во...

Свет1 ден

Израелскиот премиер по нападот: Операцијата ќе трае онолку колку што е потребно

Јаир Лапид, премиерот на Израел, зборуваше откако израелската армија изврши ракетни напади врз цели во Појасот Газа, при што беше...