Контакт

Спорт

Милнер од пенал за победа во 95 минута и 8 од 8 за „црвените“ во ПЛ (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Ливерпул со гол од пенал во 95 минута го победија тимот на Лестер со 2-1 во рамки на 8. коло од Премиерлигата.

Во последните моменти од мечот, Мане искористи една грешка на одбраната на Лестер и на голманот Каспер Шмајхел, па влезе во петерецот каде беше соборен од Олбрајтон. Судијата покажа на белата точка, а потврда доби и од ВАР собата.
Црвените заслужија да ги земат трите бода затоа што од првата минута имаа иницијатива, беа подобар ривал и создадоа многу шанси за гол.

Инаку Ливерпул дојде во водство од 1-0 со голот на Садио Мане во 40 минута. Сенегалецот на 100-тиот меч за „црвените“ го постигна својот 50-ти погодок.

Тој резултат беше актуелен се до 80 минута кога Џејмс Медисон шутираше прецизно, топката отиде под раката на голманот Адриен и на семафорот стоеше 1-1.

Сепак пеналот го спаси Ливерпул кој и по 8 кола останува со стопроцентен ефект, 24 бода, во моментов 8 повеќе од Манчестер Сити, кој има натпревар помалку од ривалот.

На останатите натпревари, во дуелот помеѓу минатогодините второлигаши, Астон Вила со високи 5-1 славеше победа кај Норич.

Барнли пред своите гледачи славеше со 1-0 над Евертон, а дуелот меѓу Вотфорт и Шефилд Јунајтед заврши без голови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јусеин Болт се жали: Не добив фер шанса да станам фудбалер

Објавено пред

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Јусеин Болт смета дека не добил фер-шанса во обидот да стане фудбалер во Австралија.

Јамајчанецот беше на проба во клубот од А-лигата, Сентрал Коуст маринерс во средината на 2018 година откако во текот на целата атлетска кариера не ја криеше љубовта кон фудбалот. И покрај тоа што постигна два гола во пријателски меч, Болт не успеа да добие професионален договор по што имаше уште еден неуспешен обид да се договори со клубот од Малта, Валета.

Тој неодамна стана татко и ужива во животот надвор од вниманието на светските медиуми, но жали за тоа што не добил вистинска шанса.

„Мислам дека не добив фер шанса. Не го направив тоа како што сакав, а мислам дека ќе бев добар во фудбалот. Но, тоа е една од работите кои ги промашуваш во животот и одиш понатаму. Навистина го сакам фудбалот и понекогаш ми е жал што се случи така. Сега, повторно има луѓе кои ме прашуваат дали сакам да играм фудбал, но помина времето, остарев и сега имам ќеркичка која ми го троши времето“, вели Болт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клиперси ги надиграа Дончиќ и Маверикс, уште еден пораз за Лејкерси

Објавено пред

Кавај Ленард постигна 29 поени, Пол Џорџ додаде 24 поени, 7 скока и 6 асистенции за Лос Анџелес клиперс да ги продолжат одличните партии во Орландо со 126:111 победа над Далас маверикс.

Лука Дончиќ имаше повторно добра партија со 29 поени, 6 асистенции и 3 скока, Криштопс Порзингис додаде 30 поени, но тоа не беше доволно за држење ритам со моќните Клиперси.

Од друга страна, попознатиот клуб од Лос Анџелес, Лејкерси, не престанува со поразите. Џејмс Харден имаше фантастични 39 поени, 8 скока и 12 асистенции за 113:97 победа на Хјустон над Лејкерси. Меклемор додаде 20 поени, а за Лејкерси најефикасни беа Кајл Кузма (21 поен) и Ентони Дејвис (17).

Портланд трејлблејзерс оствари уште една важна победа за плејофот откако со 125:115 го совладаа Денвер нагетс. Демјан Лилард беше лидер со 45 поени, Трент додаде 27, а Јусуф Нуркиќ имаше 22 поена. За Денвер, Никола Јокиќ уфрли само 8 поени, но имаше 13 аситенции, а Мајкл Портер имаше 27 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Волците го изедоа“ Олимпијакос, Базел без мака со Ајнтрахт

Објавено пред

Комплетирани се чевртфиналните двојки во Лига Европа. Последните два патника на Ф8 турнирот во Келн се премиерлигашот Вулверхемптон и швајцарски Базел.

Фудбалерите на Базел целата работа ја завршија уште пред пандемијата со коронавирусот кога со убедливи 3-0 славеа во Франкфурт, кај тимот на Ајнтрахт. Вечерашниов реванш беше саму рутина што треба да се одработи.

Базел и во вториот меч забележа победа, со 1-0 со голот на Фреј во 88 минута.

Многу повеќе драма и тензија имаше на мечот во Англија. Првиот меч меѓу Олимпијакос и Вулверхемптон во Атина заврши нерешено 1-1.

Вечерва домаќините рано успеаја да стигнат до предност. Хименез уште во 9 минута, од пенал погоди за 1-0.

Многу контроверзи ќе има за поништениот гол на гостите од Грција во 29 минута. Олимпијакос израмни на 1-1, но по ВАР асистенција, голот беше поништен. Прашање е дали Камара навистина беше во недозволена позиција.

Иако гостите имаа повеќе од играта на овој меч, сепак не успеаја да постигнат погодок со кој ќе се отидеше во продолженија и евентуални пенали.

Четвртфиналните дуели во ЛЕ сега се:

Вулверхемптон – Севилја
Манчестер (Ј) – ФЦ Копенхаген
Интер – Баер (Л)
Базел – Шахтјор (Д)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Асимптоматските случаи имаат иста количина на вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на ковид-19 носат иста количина на вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше...

Свет2 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет2 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион13 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет14 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет16 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет17 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија19 часа

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија19 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион21 час

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија21 час

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија22 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија22 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет1 ден

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет1 ден

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет1 ден

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет1 ден

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет2 дена

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет2 дена

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет2 дена

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на Kовид-19, што е далеку од колективен имунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Досие