Контакт

Спорт

Милвоки на крилата на Адетокумбо води со 2-0 во финалето на Истокот (видео)

Објавено пред

Кошаркарите на Милвоки синоќа го совладаа Торонто со 125-103 и поведоа со 2-0 во финалната серија во Источната конференција во НБА лигата. Домаќините на вториот финален натпревар беа повеќе од убедливи против „репторси“, а како по обичај најпрецизен кај „бакси“ беше Гркот Јанис Адетокумбо.
Тој мечот го заврши со 30 поени и 17 скокови, а уште 5 играчи од победничката екипа имаа двоцифрен поентерски учинок.

Кај поразениот тим Каваи Ленард повторно беше најефикасен, со 31 поен и 8 скокови.

Милвоки ја продолжи одличната серија од победи, а досега во мечевите од разигрувањето доживеа само еден пораз од Бостон.

Наредниот меч се игра на теренот на Торонто.

Спорт

Мурињо: Баш би сакал да сум селектор

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо вели дека повеќе би сакал да има во позиција на селектор на некоја репрезентација отколку да биде тренер на некој клуб.

Мурињо е без работа откако Јунајтед го отпуштија во декември и работи како ТВ-коментатор на „Беин спортс“ и „РТ“. Но, Португалецот честопати зборуваше дека ова е само кратка пауза и најави дека следната улога може да ја има во некој национален тим, додавајќи дека не мора да се работи за неговата родна земја.

„Сакам да учествувам на нови натпреварувања. Долго време имам желба да се обидам со таква авантура. Во моментов дефинитивно повеќе би сакал да сум селектор на национален тим отколку обичен тренер. Дали Португалија е вистинската репрезентација за мене? Не мора да значи. Може да освојам и петта титула во различна земја или Лига на шампиони со трет клуб. Сакам да сум среќен, не мора да победувам, но мора да сум среќен. Затоа, ако добијам понуда од клуб кој би ми кажал: ’нема услови за победи, но сакаме да направиш таков тим’, тогаш добро ќе размислам“, вели Мурињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Платини ослободен од притвор

Објавено пред

Поранешниот претседател на Сојузот на европските фудбалски асоцијации (УЕФА) Мишел Платини, кој беше уапсен вчера во Нантери, Франција – е ослободен, објави АФП.

„Платини е ослободен од притвор. Се крена голема врева без потреба. Јас и мојот штитеник сме мирни и сигурни во крајниот резултат на истрагата“, изјави адвокатот Вилијам Бурдон.

Тој додаде дека Платини бил уапсен за да инволвираните лица не можат да се договорат.

Платини, наводно, дал изјава за изборот на местото на одржување на Европското фудбалско првенство 2016 година. Таа година првенството се одржа во Франција.

Во 2016 година, поранешниот фудбалски официјален претставник добил суспензија да се занимава со работи околу фудбалот, бидејќи било установено дека примил мито од тогашниот прв човек на ФИФА – Сеп Блатер во износ од два милиони швајцарски франци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Семенја: Кои се ИААФ да утврдуваат дали јас сум жена?

Објавено пред

Олимписката шампионка на 800 метри, Кастер Семенја вели дека ја третираат како „експериментално заморче“ од страна на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ), откако тие пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС) тврдеа дека таа мора да се декларира како „биолошки маж“.

Иако пред сослушувањето во ЦАС, ИААФ тврдеше дека спортистите со разлики во сексуалниот развој (ДСД) не треба да се класифицираат како мажи, на сослушувањето го тврдеа спротивното. ЦАС ја одби жалбата на Семенја и сега нејзе и останува само борба пред швајцарскиот федерален суд.

„И покрај јасните декларации на ЦАС околу полот на Кастер Семенја, ИААФ реши сама да одлучува кој е доволно женско за да се натпреварува и тоа е дискриминација.  ИААФ сака да прави тестови за утврдување на полот“, се вели во сопштението на адвокатите на Семенја.

Самата Семенја вели дека таа е „експериментално заморче“ за да се утврди како влијаат медикаментите за намалување на природниот тестостерон и објави дека ќе одбие медицински третмани.

„ИААФ во минатото ме користеше како експериментално заморче да дознаат како влијаат медикаментите. Иако хормонските лекарства ме правеа да се чувствувам постојано болна, ИААФ сака уште постриктни мерки. Нема да дозволам ИААФ да го користи моето тело повторно. Ова не смее да се дозволи“, вели Семенја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Седум земји-членки на ЕУ гласале против отворање преговори со Северна Македонија

Седум земји-членки на Европската Унија гласале против отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија на вчерашниот Совет на министрите...

Свет1 час

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, откако земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Европа1 час

Џонсон вети дека Британија ќе излезе од ЕУ до 31 октомври

Водечкиот кандидат за британски премиер и поранешен министер за надворешни работи, Борис Џонсон, го потврди своето ветување дека ќе ја...

Свет2 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија14 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет15 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ17 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија17 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа19 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија21 час

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија22 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет22 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион22 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија24 часа

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт1 ден

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет1 ден

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија1 ден

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија1 ден

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech1 ден

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Досие