Контакт

Спорт

Министерството за спорт на Франција предупреди: Фудбалот нема да преживее

Објавено пред

Француското Министерство за спорт предупреди дека „преживувањето“ на фудбалот во Франција е под закана по новиот насилен инцидент во француската елтитна Лига 1 во неделата.

Мечот Лион-Марсеј беше прекинат по само неколку минути игра, откако фудбалерот на Марсеј, Димитри Паје беше удрен со шише со вода од навивачите на Лион. Паје исто така беше удрен со шише на дербито со Ница во август, во меч кој беше прекинат и одигран два месеца подоцна.

Ленс исто така добија казна откако нивните навивачи влетаа на теренот на мечот со Лил, предизвикувајќи прекин од 45 минути, додека Марсеј добија казна од еден меч без публика откако во октомври нивните навивачи дивееја на дербито со ПСЖ.

Министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин и министерката за спорт Роксана Марасинеану ќе се сретнат со претставниците на Лига 1, но пораката која ја пратија е јасна.

„Дојдовме до заклучок дека овој проблем лигата мора да го реши. Сите треба да сфатат дека зборуваме за опстанокот на францускиот фудбал. Вакво нешто е неприфатливо“, вели Мариснеану.

Француската легенда Тјери Анри, кој го коментираше мечот, побара претстапниците да добијат доживотна суспензија за влез на стадионите.

Француските навивачи надвор од контрола – Паје погоден со шише, прекин на Лион-Марсеј

Луда атмосфера на „Велодром“ – Нејмар изведува корнер под полициска заштита

Спорт

Мекинро: Ова ќе го удри тешко, Ѓоковиќ толку многу работеше да биде сакан

Објавено пред

Американската тениска легенда, Џон Мекинро вели дека Новак Ѓоковиќ тешко ќе се „опорави“ од скандалот околу неговото депортирање од Австралија неколку дена пред да ја почне одбраната на титулата од Мелбурн, бидејќи светскиот број 1 работел многу напорно на подобрување на својот имиџ.

Сега постојат многу прашања дали тој ќе може да го продолжи „походот“ кон 21. гренд слем титула, откако Франција најави дека нема да прима невакцинирани тенисери на Ролан Гарос на следниот гренд слем, а иако може да влезе во Англија за Вимблдон, турнирот уште не ги потврдил барањата за вакцинација.

„Нема прашање дека ова ќе го удри тешко. Сега има несигурност околу Франција опен, таму ќе мора да се вакцинира, а што е со Вимблдон? Не му е грижа за другите мали турнири, и ова е несреќна ситуација за човек кој работеше толку напорно да биде сакан. Тешко е да те сакаат и јас добро знам како е кога луѓето се против тебе. Кога загуби од Данил Медведев на САД опен, кажа дека најмногу ја ценел реакцијата на публиката. Во Австралија го сакаа најмногу, а таму не му дадоа да игра. Не знам што ќе се случи во иднина. Тој е ментално најсилниот тенисер, но сега си направи тешкотии со тоа што не се вакцинираше“, вели Мекинро во интервју за „Јуроспорт“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рангник: Роналдо ме праша зошто не некој од помладите, пет минути помладите дадоа гол

Објавено пред

Преодниот менаџер на Манчестер јунајтед, Ралф Рангник објасни како точно течел разговорот со Кристијано Роналдо по неговата замена на мечот со Брентфорд, кога Португалецот беше јасно бесен што беше повлечен од игра.

Роналдо излезе во 71. минута од мечот, во моменти кога Јунајтед водеа со 0:2, и 36-годишниот ветеран се објаснуваше со тренерот, пред да седне на скалите очигледно разочаран. Германецот откри што точно му кажал во разговорот.

„Работата на фудбалски менаџер е да се помогне да се стигне до победа, и за мене беше јасно по искуството на ‘Вила парк’, каде што одигравме 2:2 откако водевме со 0:2 дека морам да сменам некого. Кристијано е голгетер и играч кој секогаш сака да игра и да дава голови. Тој ме праша: ‘Зошто јас, не некој од помладите?’. Па, пет минути подоцна дојде одговорот, кога еден од помладите го постигна третиот гол. Можеби Кристијано исто така ќе дадеше гол, но фудбалот не е секогаш ‘можеби’, туку треба да се направи одлука веднаш“, вели Рангник.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Ворд-Проуз е најдобриот изведувач на слободни на денешницата

Објавено пред

Пред гостувањето на Манчестер сити кај Саутемптон, Пеп Гвардиола вели дека капитенот на „светците“, Џејмс Ворд-Проуз е најдобриот изведувач на слободни удари на денешницата, откако минатиот викенд постигна фантастичен гол од 35 метри против Вулверхемптон, негов 12-ти премиерлигашки гол од слободен удар.

„Тој е најдобриот изведувач на слободни кого сум го видел. Нема подобар од Ворд-Проуз, можеби ни недостасува таков фудбалер во тимот. Вистински тимски играч, квалитет без топка, со топка, разбирање на фудбалот. Мораме да бидеме внимателни“, изјави Гвардиола.

Со овој гол 27-годишниот Ворд-Проуз се израмни со Тјери Анри и Џанфранко Зола со вакви голови во Премиерлигата, и само Дејвид Бекам е пред него со 18 гола од слободни удари.

По изјавата на Гвардиола, официјалниот Твитер профил на Саутемптон реши да не „почести“ со пет минути фантастични голови на Ворд-Проуз против Астон вила, Манчестер јунајтед, Тотенхем, Њукасл, Кристал Палас…

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Топ1 час

Се бара притвор за 22-годишниот возач, семафорите биле исклучени, а на пешачкиот налетал со голема брзина

Скопското основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд достави предлог за определување притвор за 22-годишниот возач кој вчера ја усмрти...

Македонија2 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија3 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија4 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион5 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет6 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија8 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ10 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија10 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет11 час

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија23 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија24 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет1 ден

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет1 ден

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија1 ден

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Досие