Контакт

Спорт

Мир со првата победа на чекор од Мото ГП титулата

Објавено пред

Шпанецот Жоан Мир на Сузуки стигна до својата прва победа во кариерата на Европското ГП во Валенсија, за на две трки пред крајот на сезоната да биде на чекор од тоа да стане сензационален шампион во лудата сезона 2020.

Мир го помина својот клупски колега Алекс Ринс, за Сузуки да стигне до импресивна 1-2 победа на само две трки пред крајот на сезоната да има 162 поени во генерален пласман, пред Ринс и Фабио Квартараро со 125 и Маверик Вињалес со 121 поени. За освојување има уште само 50 поени од уште две трки на „Рикардо Тормо“ во Валенсија.

Ова значи дека во непредвидливата сезона Мир, кој има неверојатна постојаност оваа сезона, со трето место следниот викенд ќе стане шампион.

Спорт

ФИБА и НБА не му дозволиле на Дончиќ да игра за Словенија

Објавено пред

Претседателот на Кошаркарскиот сојуз на Словенија, Матеј Ерјавец, говорел за желбата на Лука Дончиќ да му помогне на националниот тим во квалификациите за Европското првенство. Во рамките на ноемврискиот „балон“, Словенија во Љубљана, ќе игра против Украина и Унгарија.

Дончиќ, желбата да игра за Словенија, му ја соопштил и на сопственикот на Далас Маверикс, Марк Кјубан, меѓутоа проблемот настанал со ФИБА и НБА.

„Откако Лука Дончиќ реши да ни се стави на располагање, ги вложивме сите напори тој да му се приклучи на националниот тим. За жал, наидовме на проблеми во ФИБА и НБА. Моравме да ја прифатиме ситуација. За разлика од нас Дончиќ не отстапи од желбата. Лично се вклучи во процесот, се обиде да добие дозвола од својот тим, но ФИБА и НБА не попуштија“, рекол Ерјавец.

Во првите два квалификацски натпревари Словенија забележа победа и пораз, исто како и Украина, додека Унгарија има две победи. Без победа во оваа група е репрезентацијата на Австрија.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА ги објави кандидатите за наградата The Best

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА), денес, ги објави скратените листи на фудбалери, голмани и тренери што се номинирани за престижната награда The Best.

Минатата година оваа награда шести пат во кариерата ја доби Лионел Меси. Оваа година главен фаворит е Роберт Левандовски, кој со Баерн ја освои „триплета“.

Покрај Левандовски, во потесниот круг за наградата е и неговиот поранешен соиграч Тијаго Алкантара, потоа тројката од Ливерпул: Садио Мане, Мохамед Салах и Вирџил ван Дајк, капитенот на Реал, Серхио Рамос, двоецот од ПСЖ – Нејмар и Килијан Мбапе, најдобриот фудбалер на Манчетер сити, Кевин де Брујне, и двајцата играчи што доминираат во последните 15 години во светскиот фудбал – Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Во категоријата најдобар тренер ФИФА ги номинира Зинедин Зидан (Реал Мадрид), Марсело Бјелса (Лидс јунајтед), Ханси Флик (Баерн Минхен), Хулен Лопетеги (Севилја) и Јирген Клоп (Ливерпул).

Кога станува збор за голманите, кандидати се: Алисон Бекер (Ливерпул), Јан Облак (Атлетико Мадрид), Тибо Куртоа (Реал Мадрид), Кејлор Навас (ПСЖ), Марк-Андре тер Штеген (Барселона) и Мануел Ноер (Баерн Минхен).

Навивачите за предлозите на ФИФА ќе може да гласаат до 9 декември. Финалистите во секоја категорија ФИФА ќе ги соопшти на 11 декември.

Наградите на виртуелна церемонија ќе бидат доделени на 17 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инграм и Адебајо добија максимални договори

Објавено пред

Брендон Инграм и Бем Адебајо добија максимални договори од своите клубови, Њу Орлеанс Пеликанс, односно Мајами Хит.

Инграм, ќе „лета“ со Пеликаните во наредните пет години за 158.000.000 долари, додека Адебајо за истиот период ќе заработи 5.000.000 долари повеќе од крилниот играч на Њу Орлеанс.

Брендон Инграм е четвртиот кошаркар од „класата 2016“, кој во овој период доби максинален договор. Пред него богати договори потпишаа Паскал Сијакам (Торонто Репторс), Бен Симонс (Филаделфија ’76) и Џамал Мареј (Денвер Нагетс).

Инграм, минатата сезона од Лос Анџелес Лејкерс се пресели во Њу Орлеанс Пеликанс. Тој беше дел од размената на двата тима која го однесе Ентони Дејвис во Лос Анџелес.

Минатата сезона имаше најдобри бројки на теренот, во кариерата (23,8 поени, 6,1 скока и 4,2 асистенции). На крајот од сезоната е прогласен за кошаркар кој најмногу напредувал.

Пеликанс, во преодниот рок, се засилија со Ерик Бледсо од Милвоки Бакс и Стивен Адамс од Оклахома сити Тандер, а на драфтот го избраа Кир Луис.

Бем Адебајо, минатата сезона, за Мајами Хит, бележел 15,9 поени и 10,2 скока по натпревар. Овие бројки му овозможија прв пат во кариерата да настапи на „Ол Стар“ натпреварот.

Адебајо, 14 пик на драфтот во 2017 година е четвртиот играч од оваа класа, кој од својот тим, во овој преоден рок добил максимален договор. Претходно тоа се случи со Донован Мичел (Јута Џез), Џејсон Тејтум (Бостон Селтикс) и Диерон Фокс (Сакраменто Кингс).

Договорот на Адебајо може да достигне и 195.000.000 долари, доколку во 2021 година биде избран во најдобрата петорка во лигата, или доколку биде прогласен за МВП на сезоната, или биде најдобар дефанзивец во лигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за бугарската новинска...

Свет16 минути

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно лице е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски...

Македонија2 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура3 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа4 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет4 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија5 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион5 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа5 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет5 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет6 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет6 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет7 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет7 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија18 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет19 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет20 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија20 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа20 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Досие