Контакт

Спорт

Мирандес ја „спакува“ Севилја! (видео)

Објавено пред

Севилја на Хулен Лопетеги се приклучи на Атлетико Мадрид како најголема „жртва“ во новиот систем на натпреварување во Копа дел реј, откако загуби со неверојатни 3:1 на гостувањето кај Мирандес во осминафиналето на натпреварувањето.

Кобен за Севилја беше бразилскиот напаѓач Ајаш, кој во првите половина час од мечот постигна два гола за тимот кој е само 10. во Сегунда.

Во 54. минута, аутсајдерот имаше совршена шанса да дојде и до 3:0, но Алваро Пења не го искористи ударот од белата точка, пред во 85. минута Алваро Реј да го комплетира понижувањето на гостите, кои во 91. минута преку Нолито конечно дојдоа до гол.

Спорт

Адвокат шокиран – сред пандемија ќе играат пред 10.000 луѓе во Загреб

Објавено пред

Трофејниот тренер Дик Адвокат, кој е кормилар на холандски Феенорд е шокиран од одлуката првиот меч од новата сезона во Лига Европа меѓу Динамо Загреб и Феенорд да се игра пред публика и тоа во ек на пандемијата на коронавирусот.

Организаторите на мечот донеле одлука на трибините на „Максимир“ да има 10.000 навивачи.

На Адвокат не му е јасна таквата одлука на „модрите“ посебно што Холанѓаните на својот стадион ќе настапуваат без публика.

„Тоа е луда одлука. На `Максимир` ќе има публика, а кај нас не. Секако дека повеќе сакам да се игра со навивачи, но кога ги има од двете страни. За нас оваа ситуација е многу негативна и тоа ќе потрае“ рече тренерот.

Мечот меѓу Динамо и Феенорд се игра вечерва со почеток во 21 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси: CR7 бргу да закрепне, уживам во мечевите против него

Објавено пред

Барселона и Јувентус идната среда во второто коло од ЛШ ќе се судрат во Торино. Тоа требаше да е првиот двобој меѓу Лео Меси и Кристијано Роналдо откако Португалецот го напушти Реал Мадрид во 2018 година.

Сепак, Роналдо и понатаму е позитивен на Ковид 19, па неговиот настап против Барса е неизвесен.

Меси пред саботното ел класико во интервју за ТВ ДАЗН се осврна и на дуелот против Јуве.

„Двобоите со Роналдо секогаш беа и секогаш ќе бидат посебни и ќе траат засекогаш. Игравме во големи екипи, каде што очекувањата се големи и засекогаш ќе ги паметам дуелите со него. Мислам дека навивачите на Реал и Барса, но и неутралните уживаа. Тоа беше вистинско шоу и се надевам дека ќе понудиме уште такви емоции. На Кристијано му посакувам бргу да закрепне и ќе ми биде драго ако е подготвен в среда на нашиот меч во Торино“, рече Лео Меси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серена: Платена сум помалку од што вредам затоа што сум црна!

Објавено пред

Американската тенисерка Серена Вилијамс тврди дека никогаш немала статус на најдобра тенисерка во светот само поради бојата на кожата.

„Цел живот сум платена помалку од што вредам, никој не ме сакал и никој не верувал во мене, но никогаш не сум сакала да сум бела. Постарата сестра (Венус) повеќе им одговара на прифатените стандарди поради долгите нозе, поради ставата. На малите екрани никогаш во прв план не биле луѓе кои се градени како мене. Но, ова тело ми донесе кариера и победи“ вели помладата сестра Вилијамс.

Проценките се дека Серена Вилијамс е најбогатата тенисерка во историјата на овој спорт, „тешка“ околу 200 милиони долари. Од оваа сума, помалку од половината се средства кои доаѓаат од тениските турнири.

Серена со 93,5 милиони долари ја предводи Топ 5 листата според заработка од турнирите, во женска конкуренција.

Втора на таа листа е нејзината сестра, Венус со 41.9 милиони долари, трета е Марија Шарапова со 38.7 милиони, па следуваат Симона Халеп со 36.8 и Каролина Вознијацки со 35.2 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет1 час

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет2 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија4 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија5 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа6 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија8 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион8 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет9 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија10 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет10 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија11 час

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет24 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Досие