Контакт

Спорт

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Објавено пред

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката да му се додели Светското првенство во фудбал во 2022 година на Катар.

Поранешниот капитен на француската репрезентација е приведен од страна на француската полиција како дел од истрагата во одлуките на ФИФА, особено доделувањата на СП на Русија во 2018 и на Катар во 2022 година.

63-годишниот Платини беше претседател на УЕФА од јануари 2007 до 2016 година кога самиот се повлече по добивањето суспензија од шест години за примање парични средства од ФИФА, тогаш под водство на контроверзниот Сеп Блатер. Оваа суспензија беше намалена на четири години и тој најави враќање во фудбалот.

Спорт

„Црвените ѓаволи“ подобри од Интер (Видео)

Објавено пред

Манчестер Јунајтед од Австралија се преселија во Кина и во првиот меч забележаа минимална победа над Интер 1-0. Единствениот гол го постигна Мејсон Гринвуд.

Избраниците на менаџерот Солскејр одиграа одлично во првото полувреме, меѓутоа не реализираа ниту една од неколкуте шанси. Интер се разбудија во вториот дел кога на теренот влезе Иван Перишиќ, меѓутоа и во тој период Јунајтед беа подобар ривал на теренот.

Решавачкиот момент на мечот се случи во 76 минута кога Гринвуд успеа да го совлада голманот на Интер Самир Хандановиќ.

Ова е трета победа за Јунајтед од почетокот на подготовките, претходно во Австралија ги победија Перт и Лидс Јунајтед.

Наредниот меч „црвените ѓаволи“ ќе го одиграат против Тотенхем за пет дена, додека пред Интер е мечот со Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марсело: Нејмар е подобар играч од Азар

Објавено пред

Левиот бек на Реал Мадрид, Марсело, се обидува да го убеди сонародникот Нејмар да му се приклучи на Реал. Тој кажал дека доаѓањето на Еден Азар не би требало да претставува пречка за трансферот на Нејмар.

Нејмар кажа дека сака да замине од ПСЖ. Иако тој самиот посакува да се врати во Барселона, изминатите денови се шпекулира дека интерес за него има кај Реал и Јувентус.

„Еден е врвен играч. Има висок квалитет исто како и Нејмар, двајцата се меѓу петмината најдобри во светот. Азар е импресивен. Тешко е да се направи споредба помеѓу него и Нејмар, но за мене Нејмар е подобар играч“изјавил за „Марка“, Марсело.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне: Го сакам Гризман, ја ценам неговата одлука

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид Диего Чоло Сиемоне тврди дека не бил разочаран од одлуката на Атоан Гризман да се пресели во Барселона.

„Многи пати разговарав со Антоан. Гризман направи важен чекор во кариерата со преселбата во клуб каков што е Барселона. Ја ценам неговата одлука. Најчесто луѓето се чувствуваа навредени кога нешто такво ќе се случи во неговиот клуб, но јас не сум. За пет години колку што беше со нас беше сјајен, се надогради како играч“, рекол Симеоне и продолжил.

„Кога Гризман дојде кај нас играше како крило. Му реков дека мора да игра поблиску до голот. Тој го разбра тоа и тоа му помогна да напредува. Мене како тренер тоа ме прави среќен“.

Чоло нагласил дека го „сака Гризман“.

„Имам фантастичен однос со неговото семејство. Гризман оди во одличен тим. Доколку го задржи овој ритам поради кој стана еден од најдобрите во светот ќе има одлична сезона“, заклучил Гризман.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде...

Македонија4 часа

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија5 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија7 часа

(Видео) Километарски колони на границата со Грција, се чека со часови

Километарски колони на граничот премин „Евзони“ кон Грција. Иако на македонската граница нема подолги задржувања, од грчка страна се чека...

Македонија7 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија8 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија9 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион9 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија10 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија1 ден

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 ден

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт1 ден

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија2 дена

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Досие