Контакт

Спорт

Мизерната сезона најверојатно завршена за Хери Мегваер

Објавено пред

Капитенот на Манчестер јунајтед, Хери Мегваер, најверојатно ја заврши фудбалската сезона поради повреда на коленото, комплетирајќи ја катастрофалната сезона за англискиот дефанзивец.

dobivaj vesti na viber

Преодниот менаџер на „ѓаволите“, Ралф Рангник, денеска изјави дека има само 14 достапни фудбалери (без голманите) за мечот в четврток против Челси и дека Мегваер не е еден од нив.

Според „Дејли мејл“, повредата ќе го отстрани Мегваер од терените неколку недели, односно најверојатно за сите четири преостанати мечеви на Јунајтед. Со ова се става крај на сезоната во која Мегваер беше постојана мета на критики од медиумите и навивачите, која кулминираше со закана за бомба во домот на 29-годишниот Англичанец. Мегваер исто така беше на клупата при поразот од Арсенал, кога Рангник ги избра Рафаел Варан и Виктор Линделоф во одбраната.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса со нова победа над Флензбург патува на Ф4

Објавено пред

Барселона се приклучи на Веспрем и Кјелце на Фајнал фор турнирот во ЕХФ Лигата на шампионите, откако и во реваншот, на домашен терен со 27:24 го совладаа Флензбург. Актуелниот десеткратен европски шампион имаше предност од четири гола од првиот меч (33:29).

dobivaj vesti na viber

Пред домашната публика во „Палау Блауграна“, Барса бргу дојде до 6:3 предност, но гостите покажаа дека дојдоа да се надигруваат успевајќи да израмнат на 6:6 и потоа да го преземат водството. Барселона не успеа резултатски да се одлепи до последните минути од мечот, кога Јанц и Циндриќ со серија ја обезбедија клучната предност.

Дика Мем беше најефикасен за Барса со 6 гола, Јусеф Бен Али имаше 5, а Лука Циндриќ 4, додека за Флензбург, Хампус Ване заврши со шест гола.

Кил ќе се обиде да обезбеди барем еден германски тим на Ф4 во Келн, кога вечерва ќе го пречека Пари Сен-Жермен, откако на првиот меч во Франција беше израмнето (30:30).

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ

Барселона – Флензбург 27:24 (10:10), прв меч 29:33

Кил – Пари Сен-Жермен 20.45 ч., прв меч 30:30

Вчера играа:

Алборг – Веспрем 31:30 (20:21), прв меч 29:36

Кјелце – Монпелје 30:22 (15:8), прв меч 31:28

Прикажи повеќе...

Спорт

Мициќ ги крена Ефес во белградскиот трилер со Олимпијакос

Објавено пред

Актуелниот шампион во Евролигата, Анадолу Ефес ја доби интересната и драматична пресметка со грчкиот Олимпијакос во Белград со 77:74 (18:21, 24:22, 24:20, 11:11) за да се пласира во финалето на Ф4 турнирот и да го чека шпанскиот противник во големото финале.

dobivaj vesti na viber

По петгодишна пауза, Олимпијакос се врати на Фајнал фор турнирот со големи амбиции, кои ги покажаа со одлична игра во првата четвртина, добивајќи ја со 21:18, но актуелниот шампион се врати и направи предност од 11 поени, пред таа да се стопи во последната четвртина, во која двата тима беа крајно непрецизни. Во финишот Олимпијакос дојде на само -1 (70:71), за во последната минута да израмни на 74:74. Тогаш на сцена стапи Василије Мициќ, кој во последниот напад постигна фантастична тројка за големо финале.

Во второто полуфинале на елитното европско натпреварување, во 21 часот ќе се судрат вечните ривали Барселона и Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Бејл направи многу за Реал, треба да добие чесно збогување

Објавено пред

Карло Анчелоти се надева дека Герет Бејл ќе добие „вистинско“ збогување од навивачите поради работите кои ги направил за Реал Мадрид пред последниот меч на „Сантијаго Бернабеу“ в петок против Реал Бетис.

dobivaj vesti na viber

Велшанецот пристигна во Шпанија како најскап фудбалер на светот во 2013 година од Тотенхем, и со нив освои три титули од Ла лига и четири од Лигата на шампионите, но последните сезони се мачеше со физичката поготвеност, беше пратен на позајмица во Тотенхем во 2020/21 и честопати беше пречекуван со свирежи од навивачите.

„Не е важно дали ќе игра, важно е тоа што Бејл е дел од историјата на овој клуб. Тој секогаш ќе остане во сеќавањата на навивачите на Реал Мадрид. Напиша дел од големите поглавја на клубот и тоа мора да се признае“, вели Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа47 минути

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија1 час

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет2 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија3 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија5 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија6 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа7 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија9 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион9 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија11 час

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија11 час

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија12 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет12 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет12 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија14 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет23 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион1 ден

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет1 ден

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија1 ден

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија1 ден

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...