Контакт

Спорт

Млади аргентински фудбалери се „потепаа“ да се фотографираат со Меси (видео)

Објавено пред

Пред една од последните прилики за конечно освојување трофеј со Аргентина, за две недели почнува Копа Америка, Лионел Меси се појави во кампот на репрезентацијата каде започнаа подготовките за првенството на Јужна Америка.

Кога ѕвездата на Барселона се појави на теренот, меѓу фудбалерите на Аргентина У-17 настана еуфорија.
Младите фудбалери „се потепаа“ кој попрво да се фотографира со Меси.

Репрезентативците беа возбудени што во живо го гледаат херото на нацијата и веднаш се наместија во два реда, за да го овековечат моментот.

Меси трпеливо ги одработуваше барањата и наизменично ги подигнуваше и левата и десната рака за прегратка, без да гледа со кого се фотографира.

Погледнете:

Спорт

Жирондинците добро го „испотија“ ПСЖ, Кавани со гол број 200 (видео)

Објавено пред

Пари Сен-Жермен стигна до 4:3 победа во дербито на 26. коло во француската Лига 1 против Бордо, иако гостите успеаја на почетокот добро да ги испотат шампионите.

Кореецот Уи-Џо Хванг во 18-тата минута го замолче „Паркот на принцовите“ за водство на „Жирондинците“, пред Париз да се соземе и да направи пресврт со головите на Единсон Кавани во 25. и Маркињос во 45. минута, пред да следува уште едно изненадување во гостите – во последните секунди од полувремето, Пабло успеа да израмни. За Кавани, кој на лето ќе го напушти Париз ова беше јубилеен 200. гол за „светците“.

Второто полувреме, затоа, целосно им припадна на домаќините – Маркињос во 63. минута го врати водството, за Килијан Мбапе само шест минути да зголеми на 4:2. Гостите не се предадоа и Рубен Пардо во 83. минута намали на 4:3 за интересни последни десетина минути од мечот, во кои беше поништен голот на Мауро Икарди, а Нејмар успеа да добие црвен картон.

ПСЖ имаат 65 поени на врвот на Лига 1, дури 13 пред Марсеј, додека Бордо се само 12. со 35 освоени поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико со импресивен камбек до победа над Вилјареал (видео)

Објавено пред

Атлетико Мадрид успеа да се врати од гол негатива, за 3:1 триумф над Вилјареал на „Ванда метрополитано“ за враќање на третото место во Ла лига, иако со големи 10 поени заостанување зад градскиот ривал Реал Мадрид и 12 зад Барселона.

По импресивната 1:0 победа над Ливерпул во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампионите, работите не почнаа најдобро против „жолтата подморница“, откако Пако Алкасер во 16. минута го совлада Облак за водство на гостите.

Анхел Кореа успеа да израмни пред крајот на полувремето, а по враќањето на Жоао Феликс на теренот во второто полувреме, прво Коке во 64. минута донесе водство за „јорганџиите“, за Феликс десет минути подоцна да ја осигура победата со својот прв гол во Ла лига од септември.

За Вилјареал, ова е прекинување на низата од четири меча без пораз, и тие остануваат на седмото место со 38 поени, пет од место кое води во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Возачот на „Замбони“ кој стана НХЛ херој (видео)

Објавено пред

Дејвид Ејрс ја живее можеби најлудата спортска бајка во 2020 година, откако 42-годишниот возач на „Замбони“ (машина која го оддржува мразот мазен на хокеарските натпревари), доби шанса да стане НХЛ голман на една вечер, и целосно ја исполни.

Каролина хуриканс гостуваа кај Торонто мејпл лифс во меч од НХЛ лигата, и кога двајцата голмани им се повредија на натпревар, Ејрс, тој како голман за „итни случаи“ на Торонто доби повик да застане на голот како најстар дебитант во НХЛ лигата.

Ејрс прими голови во првите два удари кои беа упатени, но потоа ги одбрани следните осум, а Каролина стигна до 6:3 победа над Мејпл лифс. Тој инаку работи како резрвен голман на Торонто марлис, подружницата на Мејпл лифс, и возач на „Замбони“ возилото во текот на сезоната.

Дека во Каролина хуриканс го почитуваат тоа што го направи тоа, доволно зборува фактот што тие произведоа дресови со неговото име, а парите од продажбата ќе одат во добротворна фондација за болести на бубрезите – Ејрс пред 15 години имал трансплантација на бубрег.

„Момците беа фантастични. Ми кажаа, ти само забавувај се, без грижа колку гола ќе примиш. Ова е твој момент и оди по него. Публиката во Торонто беше одлична, иако бранев за противничкиот тим. Не ми се верува“, изјави Ејрс.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет13 часа

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа14 часа

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија14 часа

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ16 часа

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет18 часа

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Спорт18 часа

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за...

Македонија18 часа

(Видео) Милошоски објави нов аудио-материјал: Заев договарал одлуки со Врховниот суд

На прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонијо Милошоски објави нов материјал, кој рече дека како транскрипт му го доставил...

Топ19 часа

На автопатот „Пријателство“ во камион превезувани 43 мигранти од Бангладеш

Во близина на бензинска пумпа на автопатoт „Пријателство“, во правец од ГП Табановце- Куманово, синоќа полициски службеници од Полициска станица...

Свет19 часа

(Видео) Загина во ракетата што сам ја направи, сакаше да докаже дека Земјата е рамна

Американскиот авантуристички пилот, познат како „Лудиот“ Мајк Хјус, загина вчера обидувајќи се да ја лансира ракетата што сам ја направи,...

Свет19 часа

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека...

Свет20 часа

По грешка пуштиле 23 патници од крузерот без повторен тест за коронавирус

Владата на Јапонија дозволила да се симнат 23 патници од крузерот „Дајмонд принцес“ без повторно тестирање на коронавирус по истекот...

Топ2 дена

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ2 дена

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа2 дена

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ2 дена

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа2 дена

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет2 дена

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ2 дена

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија3 дена

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Досие